|
شناسه خبر: 9933

در خانه سینما چه می‌گذرد؟

اتفاق عجیب و البته ناگهانی بعد از انتشار این مصاحبه استعفای شخص محمدعلی نجفی از ریاست هیات‌مدیره خانه سینما بود؛ استعفایی که وضعیت خانه سینما را به اوج ابهام رسانده بود

انتخابات شانزدهمین هیات‌مدیره خانه سینما  به خبرسازترین سوژه و البته یکی از بزرگ‌ترین مشکلات جامعه سینمایی کشور تبدیل شده است.
دوم مردادماه اولین موعد برگزاری مجمع و همچنین انتخابات هیات‌مدیره خانه سینما بود که این جلسه دو ساعت قبل از برگزاری با نامه‌ای از وزارت ارشاد مواجه شده و به تعویق افتاد. مطابق با گفته محمدعلی نجفی، رییس هیات‌مدیره خانه سینما این نامه به لزوم تاییدصلاحیت شدن نامزدهای این هیات‌مدیره ازسوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره می‌کرد.
درنهایت و بعد از اعلام عدم برگزاری انتخابات خانه سینما، محمدعلی نجفی در تاریخ ۲۶ مردادماه سال جاری طی مصاحبه‌ای، تاریخ ۹شهریورماه را به‌عنوان تاریخ انتخابات هیات‌مدیره خانه سینما اعلام و تمامی نامزدها را تاییدشده دانست. بعد از تمامی این اتفاقات، اعلام خبری مبنی بر استعفای منوچهر شاهسواری از مدیرعاملی این نهاد صنفی وضعیت آن را بغرنج و البته آینده آن را مبهم‌تر از پیش کرد.
 استعفا پشت استعفا
 بعد از انتشار این خبر، محمدعلی نجفی به‌عنوان رییس هیات‌مدیره خانه سینما، استعفای منوچهر شاهسواری را غیرقابل‌قبول دانسته و دلیل آن را لزوم حضور مدیرعامل در انتخابات هیات‌مدیره خانه سینما دانست.
اما اتفاق عجیب و البته ناگهانی بعد از انتشار این مصاحبه، استعفای شخص محمدعلی نجفی از ریاست هیات‌مدیره خانه سینما بود؛ استعفایی که وضعیت خانه سینما را به اوج ابهام رسانده؛ البته باید گفت ادامه روند استعفاها می‌تواند برگزاری انتخابات هیات‌مدیره جدید را هم ناممکن و دشوار سازد. در میان تمامی این حوادث، جلسه اعضای خانه سینما در دوم شهریورماه می‌تواند بازکننده گره کور این اتفاقات برای یافتن منشأ آن باشد.
به گزارش فارس با اینکه دخالت فراقانونی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر انتخابات هیات‌مدیره خانه سینما و تایید صلاحیت‌های نامزدها به‌عنوان دلیلی بر استعفای رییس هیات‌مدیره خانه سینما عنوان‌ شده است؛ اتفاقی که به گواهی اعضای سابق هیات‌مدیره خانه سینما رویداد جدیدی نبوده و البته منطق هم همین نکته را ایجاب می‌کند. شاید عدم هماهنگی خانه سینما با وزارت فرهنگ در اعلام نکردن اسامی نامزدهای انتخابات هیات‌مدیره به این وزارتخانه بیشتر محل سوال است. اما در پشت پرده تمامی اتفاقات مثبت و منفی خانه سینما جلسه‌ای است که با شرکت اعضا و به‌عنوان پیش جلسه انتخابات هیات‌مدیره برگزار شده است. برخی از پیش‌بینی‌ها حاکی از احتمال استعفای برخی دیگر از اعضای هیات‌مدیره به‌منظور کاهش تعداد اعضا و عدم امکان برگزاری مجمع عمومی است که احتمالا به‌وسیله بهمن اردلان شروع خواهد شد.
 
دعوا بر سر اتحادیه تهیه‌کنندگان است
 اما دلیل همه این مشکلات چیست؟ محمدعلی نجفی که خود تا چندی پیش استعفای مدیرعامل را هم پذیرفته‌نشده می‌دانست و تلاش بر اجرای هرچه سریع‌تر انتخابات هیات‌مدیره داشت به چه دلیلی از دور اتفاقات خانه سینما کنار کشید؟
بررسی‌ها نشان می‌دهد اختلاف‌نظری میان خود اعضای هیات‌مدیره خانه سینما بر آتش آینده مبهم این صنف سینمایی دمیده است. دعوا بر سر اتحادیه تهیه‌کنندگان است که به‌دلیل نداشتن شناسه امکان حضور قانونی در مجمع عمومی خانه سینما را ندارند. اعتراض آقایان ابوالحسن داوودی و غلامرضا موسوی، از اعضای این اتحادیه و درخواست برای حضور در مجمع شروع این دعواها بوده و ممکن است ادامه آن به نهم شهریور و موعد انتخابات هیات‌مدیره خانه سینما هم برسد. اما درنهایت به نظر انتخابات نهم شهریورماه نقطه پایانی بر جنجال همیشگی دوره اخیر خانه سینما بوده و ورود اعضای جدید شروعی دوباره بر خانه سینما خواهد بود؛ نهادی که با شرح وظایفی صنفی تشکیل ‌شده و چندی است ماموریت اصلی خود را فراموش کرده است؛ بیمه سینماگران از خانه سینما به صندوق اعتباری هنر سپرده‌ شده و دیگر شاهد فعالیت آن برای تسهیلگری در ساخت و اکران فیلم‌ها، به‌خصوص برای فیلم‌اولی‌ها نیستیم، حتی خیلی وقت است اطلاعیه‌ای برای برگزاری دوره‎‌ای آموزشی برای ارتقای سطح دانش سینماگران از طرف خانه منتشر نشده است و به‌جای تمامی این فعالیت‌های صنفی، بزرگ‌ترین نهاد صنفی سینماگران به انتشار بیانیه‌های مختلف بسنده کرده است.

ارسال نظر