|
شناسه خبر: 9986

فرهنگ‌سازی، راهکاری برای افزایش جمعیت

مصطفی بابایی تحلیلگر مسائل فرهنگی و اجتماعی / به‌طور مشخص برای صداوسیما تکالیفی در حوزه فرهنگسازی مشخص و در تبلیغات محیطی برای وزارت راه‌وشهرسازی دستورالعملی تعیین شده است

اگر تا پیش از این سعی می‌شد به هر نحوی که شده شعارهای «فرزند کمتر، زندگی بهتر» و «دو بچه کافی‌ است» برای خانواده‌ها تبدیل به نوعی سبک زندگی شود، حالا کار برعکس شده و مسوولان تصمیم گرفته‌اند نه‌فقط با شعار، بلکه با اتخاذ سیاست‌های جمعیتی، خانواده‌ها را به داشتن فرزندان بیشتر ترغیب کنند.
در ایران، از سال۱۳۳۷ مباحث کنترل جمعیت و تنظیم خانواده آغاز شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بنا به دلایلی، رشد جمعیت زیاد شد به‌طوری‌که در سال۱۳۶۵ به بالاتر از ۳.۲درصد رسید.
حالا پس از گذشت چندین سال از اتخاذ این رویکرد، دولتمردان نسبت‌به ادامه این روند و کاهش جمعیت در آینده‌ای نزدیک هشدار داده و خواستار به‌کارگیری سیاست‌هایی برای افزایش جمعیت شده‌اند. به گفته آن‌ها، جمعیت ایران به‌سمت پیر شدن پیش می‌رود و اگر میزان فرزندآوری خانواده‌ها به همین روالی باشد که طی سال‌های اخیر بوده با کاهش شدید و نگران‌‌کننده جمعیت روبه‌رو می‌شویم.
سیاست‌های تشویقی افزایش جمعیت به‌نوعی اجبار برای زوجین است. 12سال پیش نسبت به کاهش بیش‌ازحد جمعیت هشدار داده بودم اما برنامه‌های مقطعی و عجولانه می‌تواند آسیب‌زا باشد.
برای داشتن یک جمعیت جوان باید امنیت اجتماعی و اقتصادی در کشور فراهم شود. ازدواج به‌موقع یکی از شروط مهم در فرزندآوری است اما باید شرایط آن ازجمله شناخت جوانان نسبت‌به همدیگر در جامعه فراهم باشد تا در آینده کودک بی‌سرپرست در جامعه نداشته باشیم.
یکی از موضوعاتی که در حوزه  جمعیت و فرزندآوری بیش از هرچیزی موردتایید است، مساله فرهنگسازی بوده که در کنار مشوق‌های اقتصادی و حمایت‌های مالی از خانواده‌ها نباید نسبت‌به آن بی‌توجه بود اما از چه طریقی می‌توان فرهنگ سازی را به افزایش جمعیت ختم کرد؟ در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به مساله فرهنگ‌سازی توجه زیادی شده است، چراکه قبل از انجام هر کاری باید فرهنگ‌سازی کنیم، مواد 28 تا 32 قانون جوانی جمعیت مربوط به فرهنگ‌سازی است و برای هرکدام از دستگاه‌ها مسوولیتی را در نظر گرفتیم و هر دستگاهی که ملزم به اجرای وظایفی است، حتما باید پیوست فرهنگی را متناسب با آن درنظر بگیرد.
مسلما فرهنگ سازی در همه امور به‌خصوص در وضعیت رشد جمعیت بسیار مهم است. همچنین در مواد قانون، حمایت‌هایی برای گروه‌های مردمی در نظر گرفته شده است که تسهیلگری ازدواج، تبلیغات، حمایت از فعالان مردمی در حوزه فرزندآوری در دستورکار است.
ماده30 به تدوین برنامه جامع حمایت از فعالان مردمی حوزه فرزندآوری و تسهیل ازدواج توسط سازمان تبلیغات اسلامی توجه دارد. همچنین ماده32 به اختصاص یک‌سوم ظرفیت تبلیغات محیطی به موضوع فرزندآوری و جمعیت با تخصیص 40درصد آن به گروه‌های مردمی اشاره کرده است. منابع این قانون به‌طور مشخص مطرح شده است. بودجه برخی از مواد این قانون، بودجه موجود است و در قانون جهت داده‌ایم.
رسانه، تبلیغات محیطی و فضای مجازی در فرهنگ سازی تاثیرگذار است و در جامعه حرف اول را می‌زند که در قانون جوانی جمعیت به این مساله توجه شده و برای رسانه‌های مختلف و صداوسیما مواردی مشخص شده است که در سریال‌ها، برنامه‌ها و... در نظر گرفته شود. به‌طور مشخص برای صداوسیما تکالیفی در حوزه فرهنگ سازی مشخص و در تبلیغات محیطی برای وزارت راه‌وشهرسازی دستورالعملی تعیین شده است.

ارسال نظر