|
شناسه خبر: 10122

مسابقه وحشتناک فوتبال در اندونزی بیش از ۳۵۰ کشته و زخمی به جای گذاشت

فوتبال خونین

فاجعه انسانی این بار در اندونزی کام جهانیان را تلخ کرد؛ تکرار حوادث با کشته‌های چند ده‌تایی در ماههای گذشته بارها مردم سراسر جهان را آزرده خاطر کرده است. حوادثی که به‌واسطه گسترش رسانه‌ها در سطح جهان لحظه به لحظه و جزء به جزء در مقابل دید مردم قرار می‌گیرد و زندگی آنها را متأثر کرده و تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به گزارش صبح‌نو، در تازه‌ترین مورد وحشتناک‌ترین مسابقه فوتبال روز شنبه در اندونزی برگزار شد؛ مسابقه‌ای که بیش از 350 کشته و زخمی به جای گذاشت. در این راستا مسابقه بین دو تیم فوتبال کروساهان و پرسبایا سورابایا در منطقه مالانگ در شرق جاوه پایان رسید، اما اوضاع به آشوب کشیده شد.

پلیس جاوه در بیانیه‌ای اعلام کرد هواداران تیم بازنده به داخل زمین فوتبال هجوم بردند و نیروهای امنیتی نیز ضمن تلاش برای جلوگیری از آشوب آنها، اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور کردند. تعداد کشته‌های فاجعه فوتبال در اندونزی به حدود ۲۰۰ نفر رسید و مقامات امنیتی اندونزی می‌گویند علت بیشتر شدن تعداد کشته‌شدگان به دلیل ازدحام در جریان مسابقه و گرفتار شدن عده بسیاری از تماشاگران زیر دست‌وپای دیگر افراد بود. شلیک گاز اشک‌آور نیز باعث خفگی بخش قابل توجهی از افراد و مرگشان شد. ازدحام جمعیت سهمگین یکی از بدترین حوادث بازی فوتبال در استادیومی در اندونزی در شامگاه شنبه ۱ اکتبر بر اثر ازدحام جمعیت به‌وقوع پیوست. این حادثه زمانی روی داد که هواداران باشگاه‌های آرما و پرسبایا سورابایا پس از شکست سه بر دو تیم «آرما» در «مالنگ» واقع در جاوه شرقی اندونزی به میدان بازی یورش بردند و با هواداران تیم برنده درگیر شدند.

به گفته «نیکو آفینتا» رئیس پلیس منطقه جاوه شرقی شلیک گاز اشک آور باعث هرج و مرج و خفگی شماری از تماشاگران در زیر دست و پا و فشار جمعیت شده است. وی اضافه کرد که تماشاگران به ماموران و خودروها حمله کرده‌اند و بیشترین تلفات جانی بر اثر هجوم جمعیت به یک خروجی بوده است. رئیس بیمارستانی در منطقه هم گفته است برخی از قربانیان دچار ضربه مغزی شده‌اند و کودکی ۵ ساله نیز در بین جان‌باختگان است. فدراسیون فوتبال اندونزی با اعلام معلق کردن یک هفته‌ای لیگ برتر و با بیان این که این حادثه چهره فوتبال این کشور را خدشه‌دار کرده است، گفت که تحقیقات پیرامون این حادثه آغاز شده است. جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی در واکنش به حادثه‌ای که شنبه شب روی داد گفت که تهمیدات امنیتی در بازی‌ها فوتبال باید به دقت بررسی شوند.

وی افزود: امیدوار است که حادثه شنبه شب «آخرین تراژدی فوتبال کشور» باشد و تکرار نشود. وزیر ورزش اندونزی نیز گفت: پس از ازدحام و هجوم مرگبار تماشاگران در استادیوم جاوه، اقدامات ایمنی در مسابقات فوتبال را مجدداً ارزیابی خواهیم کرد. در ادامه این خبررسانی‌ها شبکه انگلیسی «بی‌بی‌سی» نیز به نقل از آفینتا گزارش داد که دو افسر پلیس در میان کشته‌شدگان این حادثه هستند. تکرار حوادث این چنینی در کشورهای مختلف و سرعت انتقال آن به افکار عمومی جهانیان، زمینه‌های ناراحتی ملت‌ها را فراهم کرده است.

 

ارسال نظر