|
شناسه خبر: 203

قانونی که چالش لژیونرهای بسکتبال است

لژیونرهای بسکتبال ایران از اینکه برای حضور در رقابت‌های داخلی بازیکن خارجی به حساب می‌آیند، رضایت ندارند و خواستار تغییر این قانون هستند.

طبق قانون لیگ برتر بسکتبال بازیکنانی که در ابتدای فصل لژیونر شوند در صورت بازگشت به کشور و تمایل برای عقد قرارداد بازیکن خارجی به حساب می‌آیند و این موضوع باعث می‌شود برخی از تیم‌ها امکان جذب آنان را نداشته باشند.

در سال‌های گذشته حامد حدادی، صمد نیکخواه بهرامی، ارسلان کاظمی، مهدی کامرانی و بهنام یخچالی بازیکنانی بودند که اولین قرارداد فصلشان را خارج از کشور بستند و به همین دلیل برای بازگشت به تیم‌های داخلی بازیکن خارجی به حساب می‌آمدند و نمی‌توانستند به سادگی قرارداد امضا کنند.

این قانون قدیمی بسکتبال همچنان باقی مانده و امسال حامد حدادی و بهنام یخچالی تنها لژیونرهای کشور هستند. حدادی مذاکراتی با رامین طباطبایی رییس فدراسیون داشت تا این قانون تغییر کند اما رییس فدراسیون با آن مخالفت کرد و برهمین اساس حدادی و یخچالی در صورت بازگشت به لیگ ایران بازیکن خارجی محسوب خواهند شد.

آنطور که حدادی گفته در این صورت چند ماه قبل از المپیک تیمی نخواهد داشت و به همین دلیل امکان دارد با بدنی ناآماده راهی المپیک شود، از طرفی برخی تیم‌ها نیز تاکید دارند که توانایی حدادی به گونه‌ای است که اگر به عنوان یار ایرانی به تیمی اضافه شود در کنار ۲ بازیکن خارجی قهرمانی تیم را ضمانت می‌کند و معتقدند این موضوع عادلانه نیست.

با این وجود مساله اصلی این است که یک قانون نمی‌تواند به صورت مادام العمر باشد و فدراسیون بسکتبال می‌تواند به صورت فنی آن را بررسی کرده و سپس تصمیم نهایی را اعمال کند تا نه بازیکن ضرر کند نه باشگاه.

به نظر می‌رسد این اتفاق فرصت خوبی است تا بعد از سال‌ها کمیته فنی فدراسیون جلسه‌ای تشکیل دهد و درباره وضعیت لژیونرهای بسکتبال در سال مهم المپیک تصمیم‌گیری کند تا آنها با خیالی آسوده رقابت‌های باشگاهی را پشت‌سر بگذارند و به تیم ملی بپیوندند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر