|
شناسه خبر: 4316

ایران با کسب هفت مدال به کار خودش در المپیک پایان داد؛

طلای روز آخـــر

رقابت‌‎های المپیک توکیو که با طلای ارزشمند مجید فروغی در تیراندازی تپانچه برای ایران آغاز شد، حسن ختام طلایی دیگری با کسب یک طلای بی‌سابقه سجاد گنج‌‎زاده در کاراته به همراه داشت.

روزنامه «صبح نو» نوشت: رقابت‌‎های المپیک توکیو که با طلای ارزشمند مجید فروغی در تیراندازی تپانچه برای ایران آغاز شد، حسن ختام طلایی دیگری با کسب یک طلای بی‌سابقه سجاد گنج‌‎زاده در کاراته به همراه داشت. ایران در تاریخ رقابت‌های المپیک تنها در رشته‌های کشتی، وزنه‌برداری، تکواندو و دوومیدانی موفق به کسب مدال شده بود اما توکیو2020 دستاورد بزرگی برای ورزش ایران به همراه داشت و این‌بار دو رشته ورزشی به رشته‌های مدال‌آورتاریخ ایران در المپیک اضافه شد.

جواد فروغی در نخستین روز بازی‌های المپیک در کمال ناباوری ورزش ایران را به یک طلای ارزشمند در تپانچه بادی رساند و ورزش ایران در شروع توزیع مدال‌ها در مکان دوم جدول بازی‌های المپیک قرار گرفت. با‌وجوداین پس از طلای فروغی، روزهای بی‌فروغ ورزشکاران ایران در توکیو آغاز شد و ناکامی‌های پیاپی از راه رسید. تکواندو برخلاف دو دوره گذشته بازی‌ها که در 2012 و 2016 مدال‌آور بود در این دوره توفیقی به دست نیاورد. والیبال هرچند به‌عنوان شانس کسب مدال محسوب نمی‌شد اما از صعود به مرحله بعدی رقابت‌ها هم بازماند و حتی برابر ژاپن در این دوره شکست خورد.

پس از شکست‌های پیاپی در رشته‌های مختلف امید ورزش ایران به رقابت‌های روزهای پایانی در کشتی، وزنه‌برداری و کاراته بود که سه رشته شانس مدال کاروان، ورزش کشورمان را ناامید نکردند. علی داوودی در وزنه‌برداری فوق‌سنگین ایران را به یک مدال نقره ارزشمند رساند. فرنگی‌کاران عملکرد درخشانی داشتند و محمدرضا گرایی بعد از المپیک 2012 برای دومین بار ایران را در یک دوره از این بازی‌ها به مدال طلا رساند. برنز محمدهادی ساروی نیز دومین مدال ارزشمند کشتی فرنگی در این دوره از رقابت‌ها بود.

کشتی آزاد که همیشه امید اصلی ورزش ایران برای رسیدن به طلای المپیک به شمار می‎رفت در این دوره دور از حد انتظار ظاهر شد. حسن یزدانی شانس اول کسب طلا، با بداقبالی در فینال مقابل رقیب آمریکایی ناکام شد و به نقره دست یافت. همچنین امیرحسین زارع در وزن 125کیلوگرم یک مدال برنز به دست آورد تا آزادکاران بدون طلا، با کسب یک نقره و یک برنز به کار خودشان در این بازی‌ها پایان بدهند. با به‌دست‌آمدن مجموع 6مدال تا آخرین روز بازی‌ها کاروان ورزش ایران در مکان بیست‌وهشتم جدول توزیع مدال قرار گرفت و آخرین امید به دو نماینده کاراته در روز پایانی المپیک بود.

سربلندی کاراته با دو نماینده شایسته

سجاد گنج‌زاده و حمیده عباسعلی، نمایندگان کاراته ایران در این دوره از رقابت‎های المپیک و آخرین ورزشکاران کاروان در روز پایانی بودند. حمیده عباسعلی در وزن 61+ کیلوگرم بانوان که در گروه دوم قرار گرفته بود، در نخستین مبارزه خودش در این گروه برابر «لامیا ماتوب» از الجزایر، دارنده مدال برنز جهان در سال2018 و دو طلا و دونقره مسابقات قهرمانی آفریقا قرار گرفت و چهار بر صفر به برتری دست یافت.

عباسعلی در دومین مبارزه برابر «الینا کویریچی» از سوئیس، دارنده مدال برنز جهان در سال2012 و برنز بازی‌های اروپایی در سال2019 به روی تاتامی رفت و چهار بر صفر شکست خورد. ملی‌پوش کاراته کشورمان در سومین مبارزه مقابل «فریال عبدالعزیز» از مصر، دارنده مدال نقره بازی‌های آفریقایی در سال2019 قرار گرفت و 9 بر 7 پیروز شد تا شرایطش برای صعود به نیمه‌نهایی و قطعی شدن مدال برنزش بهتر شود. «گانگ لی» از چین آخرین حریف عباسعلی بود که ملی‌پوش کشورمان برابر این حریف 8 بر 4 باخت و شانس صعود به نیمه‌نهایی و کسب مدال برنز را از دست داد. عباسعلی در این رقابت از ناحیه زانوی پای چپ مصدوم شد و نزدیک به نیمی از زمان مبارزه را با مصدومیت دنبال کرد. او که سال گذشته از ناحیه رباط صلیبی دچار مصدومیت شده و با سختی خودش را به المپیک رسانده بود در یک صحنه از این مبارزه مجددا از همین ناحیه دچار مصدومیت شد و دقایق پایانی رقابت را به‌سختی ادامه داد و درنهایت نتوانست به مرحله بعدی صعود کند.

طلای گنج‌زاده؛ حسن ختام 2020

سجاد گنج‌زاده، آخرین امید ورزش ایران در المپیک پس از حذف عباسعلی در وزن 75+ کیلوگرم در نخستین مبارزه‌اش برابر «ایوان کوویچ» قهرمان سال2018 جهان از کرواسی قرار گرفت و برابر این حریف قدرتمند 3 بر یک به برتری دست یافت. او در دومین مسابقه به مصاف «طارق حمدی» از عربستان، دارنده برنز بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا و دو طلا و یک برنز مسابقات قهرمانی آسیا رفت که این مبارزه با تساوی صفر بر صفر خاتمه یافت. برایان ایر از آمریکا سومین حریف گنج‌زاده در مرحله گروهی بود که ملی‌پوش کشورمان مقابل این کاراته‌کا با عملکردی تماشایی و تحسین‌برانگیز 6 بر صفر پیروز شد و در آستانه صعود به مرحله نیمه‌نهایی و قطعی کردن کسب مدال قرار گرفت. دانیل گایسینسکی از کانادا حریف بعدی گنج‌زاده بود که ملی‌پوش کاراته کشورمان 2 بر یک در این رقابت هم پیروز شد و با هفت امتیاز به‌عنوان صدرنشین گروه B گام به مرحله بعدی گذاشت تا هفتمین مدال ایران در المپیک توکیو قطعی شود. گنج‌زاده در نیمه‌نهایی هم به مصاف اوگور آکتاش از ترکیه رفت و با یک پیروزی درخشان دیگر گام به فینال گذاشت.

ملی‌پوش شایسته ایران در فینال دوباره برابر «طارق حمدی» قرار گرفت، کاراته‌کای سعودی در دور اول برابر نماینده ایران به تساوی رسیده بود. گنج‌زاده درحالی‌که در فینال 4 بر یک عقب بود، به‌دلیل ضربه خطای حریف مصدوم شد و نتوانست به مبارزه ادامه بدهد. پس‌ازاین صحنه، داوران به مشورت پرداختند و طارق حمدی را «هانسوکو» (اخراج) و گنج‌زاده را به‌عنوان کاراته‌کای پیروز این مبارزه معرفی کردند. هانسوکو به معنای پیروزی 4 بر صفر است. گنج‌زاده در حالی قهرمان شد که 10روز قبل از اعزام به المپیک دچار شکستگی از ناحیه دست چپ شد اما با تلاش کادر پزشکی توانست خودش را به این بازی‌ها برساند و یک افتخار بی‌سابقه را در تاریخ کاراته و ورزش ایران به ثبت برساند.

المپیک برای ورزش ایران با کسب هفت مدال به پایان رسید و دستاورد درخشانی در رشته‌های کاراته و تیراندازی داشت. با وجود قرار گرفتن ایران در مکان بیست‌وهفتم جدول با توجه به توزیع آخرین مدال‌ها در روز یکشنبه هنوز رتبه ورزش ایران قطعی نیست و پس از برگزاری بازی‌ها و مسابقات ورزشی روز پایانی جدول رقابت‌ها در این دوره نهایی خواهد شد؛ با‌وجوداین می‎توان عملکرد ورزش ایران در این دوره را به‌خصوص در مقایسه با ادوار گذشته از جهت تعداد و کیفیت مدال‌ها متوسط ارزیابی کرد، المپیکی که با یک طلای تاریخی برای ایران آغاز شد و با طلای تاریخی دیگری به پایان رسید.

ارسال نظر