|
شناسه خبر: 5335

پرسپولیس و استقلال مجوز حرفه‌ای سازی را کسب کردند

تایید در دقیقه 90

صدور یا عدم صدور مجوز حرفه‌ای دو باشگاه پرسپولیس و استقلال مهم‌ترین سوژه روزهای اخیر رسانه‌های کشور بود که در 24ساعت گذشته از جانب عموم فوتبال دوستان و به‌خصوص هواداران دو باشگاه، مورد پیگیری جدی قرار داشت. در هفته گذشته برای نخستین‌بار اخبار تاییدنشده‌ای پیرامون عدم صدور مجوز حرفه‌ای و امکان حذف پرسپولیس و استقلال از فصل آتی رقابت‌های آسیایی منتشر شد؛ خبرهایی که انتشار آن در این مقطع زمانی عجیب به نظر نمی‌رسد و پیش از این نیز در مرحله صدور مجوز حرفه‌ای بارها چالش‌برانگیز بوده است.

به گزارش صبح نو، تقریبا در طول یک دهه گذشته و از زمانی که کنفدراسیون فوتبال آسیا استانداردهای ویژه‌ای را برای حضور باشگاه‌ها در مسابقات قاره‌ای وضع کرد همواره ورود به این رقابت‌ها برای اکثر باشگاه‌های ایرانی چالش‌های خاص خودش را به همراه داشته و البته دو باشگاه پرسپولیس و استقلال بارها در این زمینه با مشکلات متعددی مواجه شدند. با‌وجود‌این، تنها در یک دوره استقلال به‌دلیل عدم ارسال به‌موقع لیست نفرات نتوانست مجوز حضور در مسابقات را به دست بیاورد و در سایر ادوار به هر نحو ممکن سرخابی‌ها با ارائه تضمین‌های لازم وارد رقابت‌ها شدند.
 حقیقت این است که با وجود مشکلات گسترده ساختاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال محبوب‌ترین تیم‌های حاضر در تاریخ رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا بوده و همواره رکورد حضور بیشترین تماشاگر و حتی بیننده تلویزیونی را در اختیار داشته‌اند. درواقع AFC هم دو باشگاه بزرگ فوتبال ایران را یکی از جاذبه‌های اصلی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در سال‌های گذشته دانسته و به اهمیت حضور این دو تیم در مسابقات اشراف دارد. با‌وجوداین، سختگیری‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا درخصوص صدور مجوز حرفه‌ای بدون استثنا اعمال می‌شود و کلیه کشورهای آسیایی در سال‌های گذشته طبق ضوابط جهت تطبیق استانداردهای موردنظر AFC اقدام کرده‌اند.
 
موانع صدور مجوز
 مجوز حرفه‌ای به درخواست باشگاه‌ها با بارگزاری مدارک موردنیاز و رعایت استانداردهای موردنظر کنفدراسیون فوتبال آسیا صادر می‌شود. بر همین اساس چهار باشگاه پرسپولیس، فولاد، سپاهان و استقلال به‌عنوان چهار نماینده فوتبال ایران به همراه تراکتور، گل‌گهر و مس رفسنجان در این دوره برای دریافت مجوز اقدام کردند که دراین‌بین طبق روال گذشته ایرادهایی به مدارک برخی باشگاه‌ها وارد شد.
در مرحله نخست کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای مستقر در فدراسیون فوتبال ایران نواقص را به باشگاه‌ها اعلام کرد و در مرحله نهایی روز گذشته کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای وظیفه بررسی نهایی و اعلام نتیجه درخواست صدور مجوز را برعهده داشت. بر همین اساس، ابتدا گفته شد کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای مدارک دو باشگاه پرسپولیس و استقلال و حتی فولاد خوزستان را نپذیرفته و مجوز حضور این دو تیم در مسابقات آسیایی صادر نخواهد شد.
 در ادامه مصادیق و دلایل عدم صدور مجوزها اعلام شد که مهم‌ترین آن‌ها مالکیت مشترک دو باشگاه پرسپولیس و استقلال و عدم ارائه صورتحساب مالی از جانب فولاد همچنین برخی موارد و الزامات دیگر بوده است.
پیش از این وزارت ورزش و جوانان بارها وعده داده بود که مشکل مالکیت حل خواهد شد و این وعده که در طول هشت‌سال گذشته از تریبون‌های مختلف و از جانب وزرای قبلی ورزش در مقاطع مختلف زمانی مطرح می‌شد هرگز به مرحله اجرا نرسید.
کنفدراسیون فوتبال آسیا این‌بار به‌صورت جدی موضوع مالکیت را موردتوجه قرار داده و کمیته صدور مجوز حرفه‌ای هم بر همین اساس این مساله را یکی از موانع اصلی ارزیابی کرد. درواقع این یکی از قوانین عرفی در تمامی لیگ‌های جهان است که نباید دو باشگاه با مالک مشترک در یک تورنمنت حضور داشته باشند اما پرسپولیس و استقلال با مالک و مجمع یکسان در مسابقات داخلی و برون‌مرزی شرکت می‌کنند و این مساله با واگذاری و خصوصی‌سازی یا تغییر مالکیت دو باشگاه در اولین فرصت زمانی ممکن باید موردبازنگری قرار گیرد.
از سوی دیگر، سخت‌گیری کمیته‌های مرتبط در کشورهای عربستان، امارات و عراق موجب حذف برخی دیگر از باشگاه‌های آسیایی از رقابت‌های فصل آتی شد، ازجمله الاتحاد عربستان که به‌عنوان چهارمین تیم این کشور می‌توانست در پلی‌آف لیگ قهرمانان شرکت کند اما با سخت‌گیری فدراسیون فوتبال این کشور درنهایت موفق به اخذ مجوز نشد.
درنهایت با توجه به تکمیل و ارائه بخش زیادی از مدارک و رعایت الزامات موردنیاز کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای درخواست هر چهار نماینده فوتبال ایران را پذیرفت و البته از این دو باشگاه همچنین وزارت ورزش و جوانان درخواست کرد تا نسبت‌به رفع نواقص و حل موانع قانونی موجود در کوتاه‌ترین زمان ممکن
 اقدام کنند.
 
وزارت ورزش مجمع جداگانه برای دو باشگاه برگزار کند
 داریوش مصطفوی، رییس کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای پس از تایید مجوز چهار نماینده فوتبال ایران در آسیا گفت: کمیته بدوی رأی خود را بر عدم صلاحیت اکثر باشگاه‌های بزرگ مانند استقلال، پرسپولیس، تراکتور و... قرار داده بود اما در ادامه نظر کمیته استیناف را جویا شدند که این کمیته 
پس از بررسی محتویات پرونده با عنایت به حساسیت موضوع و توجه به اهمیت هواداران مقرر شد هرکدام از باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس در صورت
 عدم بارگذاری، عدم تهیه صورت‌حساب‌های مالی و عدم ارائه گزارش‌های حسابرسی، عدم ارائه بدهی کارکنان، بازیکنان و مربیان قدیم معادل یک‌میلیارد تومان جریمه مالی شوند که این حکم غیرقابل اعتراض تعیین شد. بر این اساس، مجوز حرفه‌ای٢٠٢١ استقلال و پرسپولیس به‌صورت مشروط تایید شد و به این دو باشگاه مدت سه‌ماه فرصت داده شد تا موارد را اصلاح و به تایید کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای برسانند. با تطبیق آیین‌نامه داخلی با کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا درواقع این دو باشگاه جریمه خواهند شد و مهلتی می‌دهیم تا پس از سه‌ماه صورت‌حساب‌های مالی را ارائه کنند. از همین لحظه به وزارت ورزش و جوانان به‌طور جدی توصیه می‌کنیم که مجمع جداگانه برای دو باشگاه برگزار شود، چراکه ازسوی کنفدراسیون فوتبال آسیا روی این موضوع حساسیت ایجاد شده است.

 

ارسال نظر