|
شناسه خبر: 5927

نقش فدراسیون فوتبال در چالش حرفه ای سازی برای استقلال و پرسپولیس چیست؟

میراث دولت روحانی

پرسپولیس و استقلال در آستانه حذف از فصل جدید مسابقات لیگ قهرمانان آسیا هستند؛ البته جدى‌تر از همیشه. برخلاف سال‌هاى گذشته این‌بار امید زیادى براى عبور از این مانع سخت وجود ندارد و شواهد و قرائن از وخامت شرایط براى دریافت مجوز حرفه‌اى حکایت دارد. براساس گزارش و اعلام AFC، دو باشگاه استقلال و پرسپولیس موفق به رعایت الزامات و‌ معیار‌های سطح A قوانین و مقررات مجوز حرفه‌ای این کنفدراسیون نشده‌اند که این موضوع به معنى عدم دریافت مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیاست.

پرسپولیس و استقلال در آستانه حذف از فصل جدید مسابقات لیگ قهرمانان آسیا هستند؛ البته جدى‌تر از همیشه. برخلاف سال‌هاى گذشته این‌بار امید زیادى براى عبور از این مانع سخت وجود ندارد و شواهد و قرائن از وخامت شرایط براى دریافت مجوز حرفه‌اى حکایت دارد. براساس گزارش و اعلام AFC، دو باشگاه استقلال و پرسپولیس موفق به رعایت الزامات و‌ معیار‌های سطح  A قوانین و مقررات مجوز حرفه‌ای این کنفدراسیون نشده‌اند که این موضوع به معنى عدم دریافت مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیاست.

پروسه دریافت مجوز حرفه‌اى مربوط به چند هفته و ماه‌هاى اخیر نبوده و اقدامات لازم باید از اواخر سال گذشته در این مسیر آغاز مى‌شد؛ چراکه مسائل مالیاتى، زیان انباشته، مالکیت مشترک یا حتى حسابرسى و ارائه صورت‌هاى مالى موضوعاتى نیست که در یک مقطع کوتاه قابل حل باشد؛ به‌طورمثال در روند صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه پرسپولیس، ایرادات مبتدیانه‌ای ازجمله ارسال اشتباه مدارک یا عدم ارائه ترجمه‌هاى مورد تایید یا ارسال مجدد مدارک سال‌هاى گذشته در برخى موارد مطرح شده است. همچنین صورت‌های مالی و بحث سود و زیان و تراز‌‌نامه‌های مالی یکی دیگر از ایرادات AFC به باشگاه‌هاى پرسپولیس و استقلال بوده است؛ البته اوج اتفاقی که در رد مدارک باشگاه پرسپولیس رخ داده، «عدم پرداخت بدهى‌هاى قطعى» است؛ اتفاقی که ممکن است تبعات و تنبیهاتى براى کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌اى و فدراسیون فوتبال هم به همراه داشته باشد.
 
بدهکاران به بهشت نمی‌روند
 آنچه مسلم است باشگاه‌هاى داراى بدهى قطعى شرایط لازم براى اخذ مجوز حرفه‌اى را ندارند و با توجه به اینکه مهلت ثبت مدارک دهم مهرماه بوده، پرسپولیس تا این تاریخ اقدام به پرداخت بدهى‌هاى قطعى خودش در پرونده کالدرون و دستیاراتش نکرده اما کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌اى صلاحیت این باشگاه را با وجود داشتن بدهى قطعى تایید کرده و حالا این مساله مى‌تواند براى فدراسیون فوتبال هم تبعاتى به همراه داشته باشد. درواقع نواقص و مشکلات دو باشگاه به‌نوعى در سال‌هاى گذشته نیز وجود داشته اما چشم‌پوشى در قبال بدهى قطعى از نگاه AFC حساسیت‌برانگیز توصیف شده و دردسر بى‌سابقه‌اى را براى پرسپولیس و استقلال رقم زده است.
تفاوت وضعیت باشگاه استقلال در بخش بدهى‌ها البته در این است که مواردى همچون پرونده استراماچونى، دیاباته و … هنوز در وضعیت رسیدگى قرار دارند و در این مرحله بدهى قطعى به شمار نمى‌روند و استقلال در این بخش مشکلى نداشته است؛ البته در روند صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه استقلال، نیز مشکل عدم ارائه برخى مدارک مثل رقیب دیده می‌شود. وجود نواقصى در صورت‌های مالی و گزارش حسابرسی که باید در خردادماه سال جارى آماده مى‌شد، یکى از مشکلات موجود در مدارک استقلال است درحالى‌که مدیرعامل فعلى این باشگاه فعالیت خودش را از سوم مهر آغاز کرده و امکان ثبت مدارک تنها تا دهم مهر وجود داشته اما مدارک مالیاتى و حسابرسى این باشگاه پیش از این آماده نشده بود. هر دو باشگاه با بدهى مالیاتى معوق مواجه هستند که از دو دهه گذشته تاکنون تعیین‌تکلیف نشده، هرچند گفته مى‌شود مشکل استقلال در این بخش به‌تازگى حل شده اما طبیعتا با گذشت سه‌ماه از مهلت AFC این موضوع هم مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت. هر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس همچنین از نظر AFC ورشکسته تشخیص داده شدند و باید نسبت‌به افزایش سرمایه خود اقدام مى‌کردند. در این بین زیان انباشته پرسپولیس چندین هزار برابر سرمایه ثبتى این باشگاه عنوان شده که در نوع خودش عجیب است. مالکیت سهام دو باشگاه ازسوى وزارت ورزش از دیگر ایرادات اصلى واردشده به پرسپولیس و استقلال است که بر این اساس هم امکان دریافت مجوز را پیدا نکردند.
این درحالی است که AFC به باشگاه‌هاى ایرانی پنج روز فرصت داده تا دفاعیات، مدارک و مستندات‌شان را برای تصمیمات آتی ارسال کنند اما با عمق مشکلاتی که در این باشگاه‌‌ها و مخصوصا استقلال و پرسپولیس درحال‌حاضر وجود دارد، نمی‌توان حساب زیادی روی تغییر روند و بازگشت آن‌ها به لیگ قهرمانان امیدوار بود.
 
فرار از مسوولیت با حمله به دولت
 مشکلات و نواقص پرونده حرفه‌اى‌سازى پرسپولیس و استقلال موضوع یا اتفاق تازه‌اى نیست. تقریبا این دو باشگاه هر فصل با مسائل و موضوعات مشابه روبه‌رو مى‌شوند اما در سال‌هاى گذشته فدراسیون فوتبال به شکل مستند و دقیق شرایط دو باشگاه را زیر نظر داشت تا درنهایت فرصت حضور در این رقابت‌ها را از دست دهند. فدراسیون فوتبال اما در این دوره پیگیرى و دقت عمل لازم را نداشت.
در همین راستا و حالا که این فدراسیون در آستانه یکى از تلخ‌ترین اتفاقات تاریخ فوتبال ایران قرار گرفته به‌منظور فرافکنى و فرار از مسوولیت انگشت اتهام را به‌سمت دولت نشانه رفته است. داریوش مصطفوى، رییس کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌اى در این خصوص مى‌گوید: من به آقای رئیسی می‌گویم که اگر تکلیف استقلال و پرسپولیس را مشخص نکنید، اگر وضعیت مالیاتی آن‌ها را مشخص نکنید، هر اتفاقی که برای استقلال و پرسپولیس بیفتد، برعهده دولت است. AFC باشگاه‌های دولتی را نمی‌پذیرد. رییس مجمع استقلال و پرسپولیس نمی‌تواند یک نفر و وزیر ورزش باشد. سال‌هاست AFC این موضوع را به ما اعلام کرده است!
مصطفوى درحالى این اظهارات را مطرح کرده که یکى از چهره‌هاى نزدیک به دولت‌هاى گذشته بوده و سال‌ها ریاست و دبیرکلى فدراسیون را برعهده داشته اما نمى‌گوید چرا مشکلات ساختارى، مالکیت مشترک یا بدهى‌هاى مالیاتى دو باشگاه در سال‌هاى گذشته مرتفع نشده و حالا چگونه مى‌تواند درحالى دولت جدید و وزارت ورزش را به‌عنوان مقصر این ماجرا معرفى کند که مشکلات فعلى پرسپولیس و استقلال حاصل رویکرد و سیاست‌هاى دولت گذشته است و البته فدراسیون فعلى نیز با حمایت دولت قبلى به قدرت رسیده که حالا چنین شرایط وخیمى را براى فوتبال کشور رقم زده است. درنهایت باید دید با وجود وعده‌هاى متعدد مسوولان فدراسیون فوتبال مشکلات و موانع موجود حل خواهد شد یا اینکه پرسپولیس و استقلال براى نخستین‌بار طعم تلخ حذف از مسابقات آسیایى را در دوره این فدراسیون مى‌چشند؟!

 

ارسال نظر