|
شناسه خبر: 6787

تنیسور ۱۳ساله کویتی حاضر به رویارویی با ورزشکار رژیم صهیونیستی نشد

محمد؛ ایستاده در برابر سازش

چهره یک نوجوان مصمم این روزها در گوشه‌گوشه شهرهای کویت روی تابلوهای تبلیغاتی دیده می‌‌شود و در فضای مجازی نام محمد العوضی در 13سالگی بیش از هر قهرمان و ورزشکاری در کشور کویت به گوش می‌رسد. «شکرا یا بطل» این شعار مردم کویت در تجلیل و قدردانی از قهرمانی است که در مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی زیر 14سال تنیس به میزبانی کشور سازشگر امارات حاضر به رویارویی با نماینده رژیم اشغالگر قدس نشد و با اعلام انصراف ترجیح داد به جای قهرمان یک جام، قهرمان یک ملت شود.

رقابت‌ها در 6 رده سنی مختلف با حضور بیش از 300تنیس‌باز از 50کشور مختلف جوان برگزار شد و ورزشکار نوجوان کویتی که در رده‌بندی یازدهم آسیا از تنیس‌بازان شایسته قاره 
به شمار می‌رود، در آستانه کسب یک افتخار تاریخی و حضور در فینال چنین رویداد مهمی قرار داشت.العوضی هفته گذشته به مرحله نیمه‌نهایی این مسابقات رسیده بود و باید مقابل ایلاد ایلنر از رژیم‌صهیونیستی قرار می‌گرفت اما از حضور در این مسابقه در دفاع از مردم فلسطین خودداری کرد. قهرمان کویتی به بازی رده‌بندی راه یافت و درنهایت با ایستادن در جایگاه سوم مدال برنز را به دست آورد. درحالی‌که می‌توانست ارزشمندترین مدال طلای دوره حرفه‌ای خودش را در این رقابت‌ها تجربه کند.محمد بعد از این تصمیم با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد. هرچند حالا به قهرمان نامدار جهان عرب مبدل شده اما در نخستین روز برخی منتقدان به او توصیه کردند که در زمین بازی حریف را مغلوب کند اما نوجوان کویتی گفت: امکان ندارد که با یک صهیونیست اشغالگر روبه‌رو شوم. من فلسطینی نیستم اما فلسطین در جان و روح من زنده است و با کسانی که سرزمین فلسطین را غصب کردند بازی نمی‌کنم. این اقدام به نوعی همراهی و حمایت از آرمان فلسطین است که به آن پشت نمی‌کنیم.روزنامه القبس کویت در این خصوص با علی الدیحانی، سرپرست تیم اعزامی گفت‌وگو کرد که وی اظهار داشت: این تصمیم جمعی بود که براساس موافقت فدراسیون تنیس کویت اتخاذ شد و تصمیم همیشگی ما در رویارویی با هر ورزشکاری از رژیم‌صهیونیستی است. این قاعده همیشگی و ثابتی است که تغییر نمی‌کند.
 
حمایت از قهرمان
 فعالان شبکه‌های اجتماعی از اقدام العوضی در رد عادی‌سازی روابط با اشغالگران اسرائیلی تمجید کردند و آن را مکمل مواضع کشور کویت در حمایت از آرمان فلسطین دانستند. یوسف السند، یکی از اعضای انجمن علمای خلیج‌فارس در توییتی نوشت: قهرمان کویتی در همبستگی با مردم فلسطین و نفی تروریسم صهیونیستی انصراف خود را از مسابقه با حریف اسرائیلی اعلام کرد. اسامه الشاهین، یکی از اعضای پارلمان کویت نیز در توییتی نوشت: درود و سپاس از قهرمان کویتی، محمد العوضی، به‌دلیل امتناع وی از عادی‌سازی مسابقات ورزشی با صهیونیست‌ها.گروه «القدس امانتی» (قدس امانت من است) در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: قهرمانی‌های کویت همچنان ادامه دارد و این قهرمانی‌ها در راه افتخار و جوانمردی است. خداوند طول عمر این ملت را زیاد و از او قبول کند. انجمن «جوانان برای بیت‌المقدس» هم در حساب کاربری خود در اینستاگرام اعلام کرد: عادی‌سازی خیانت است. درود بر قهرمان ما محمد العوضی!
 
قدردانی حماس از نوجوان قهرمان
 «حازم قاسم»، سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی حماس از اقدام «محمد العوضی»، تنیس‌باز نوجوان کویتی برای عدم رویارویی مقابل بازیکن رژیم‌صهیونیستی در مسابقات جهانی تنیس در امارات قدردانی کرد و این کار را موضع اصیل و شریف عربی دانست. سخنگوی حماس دراین‌باره گفت که اقدام این نوجوان کویتی، نشأت‌گرفته از وجدان امت اسلامی و منطبق با اصول شرافت و عزت بود. او افزود: «اقدام بازیکن کویتی انعکاس موضع ارزشمند امیر، دولت و مردم کویت در مخالفت با انواع اشکال سازش‌ با رژیم‌صهیونیستی و ایستادگی در کنار مردم فلسطین و دفاع از مبارزاتش برای احقاق حقوقش بود.»
حازم قاسم تاکید کرد که این اقدام تنیس‌باز کویتی تمامی «تلاش‌های متوهمانه» برای زدودن آرمان فلسطین از دل مردم کویت را به شکست کشانید. «داوود شهاب»، از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز پیش از این در سخنانی گفته بود که محمد العوضی با کناره‌گیری‌اش از بازی مقابل حریف صهیونیستی، نام خود را در تاریخ ثبت کرد و او را با عناوین شرافت و عزت علیه سازش با دشمن صهیونیستی خواهند شناخت.
 
حمایت نهادهای خصوصی و دولتی از محمد
 العوضی با استقبال قابل توجهی وارد کویت شد و از جانب نهادهای خصوصی و دولتی این کشور مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفت.علاوه‌بر شهرداری کویت که در نخستین روز تابلوهای بزرگ محمد را در سطح شهرهای این کشور نصب کرده برخی شرکت‌های تبلیغاتی نیز با نصب و توزیع پوسترهای قهرمان نوجوان به تقدیر از نماد مبارزه با سازش و اشغالگران پرداختند.واکنش‌ها به این اتفاق ارزشمند در فضای مجازی نیز همچنان ادامه دارد و کاربران عرب‌زبان در روزهای گذشته هزاران بار محمد العوضی را نماد ایستادگی در برابر سازش دانسته و حتی به این بهانه از دولتمردان کویت درخواست کردند به برخی کشورهای سازشگر منطقه خلیج‌فارس که به‌راحتی دست دوستی با رژیم کودک‌کش داده‌اند، نپیوندد. کاربران کشورهای فلسطین، سوریه، لبنان و الجزایر بیشترین واکنش را به اقدام ورزشکار نوجوان کویتی در روزهای گذشته نشان دادند و حتی از برخی دیگر از ورزشکاران مسلمان و عرب‌زبان درخواست کردند از این نوجوان 13ساله الگوبرداری کنند. این در حالی است که سازشگران عرب طی ماه‌های گذشته در تلاش بودند کویت را به جمع کشورهای خیانتکار عربی اضافه کنند اما حمایت قاطع شهروندان کویتی از 
محمد العوضی یک بار دیگر اراده ملت کویت در ایستادگی مقابل رژیم‌صهیونیستی و دفاع از آرمان فلسطین را به اثبات رساند.گفتنی است کویت برخلاف کشورهایی همچون امارات و بحرین براساس تعلق‌خاطر ویژه شهروندانش به موضوع فلسطین تاکنون تن به سازش با رژیم‌صهیونیستی نداده و در برابر فشارهای حامیان سازشگری در منطقه همچنان مقاومت می‌کند.

 

ارسال نظر