|
شناسه خبر: 7298

«صبح‌نو» حامیان سیاسی عزیزی‌خادم را به بهانه عزل او بررسی کرده است

پایان یک سوءتفاهم

عزل شهاب‌الدین عزیزی‌خادم نه‌فقط عزل یک رییس فدراسیون ناکارآمد که فراتر از آن نماد پایان یافتن دوران مدیریتى یک گروه خطرناک در فوتبال کشور بود که به یک فرقه انحرافی تبدیل شده بودند.

این فرقه خطرناک البته بیش از آنکه حاصل اراده مجموعه فوتبال کشور باشد، برآمده از طراحی مدیران سابق وزارت ورزش بود که در یک بازی پیچیده توانستند عزیزی‌خادم را به کرسی ریاست فوتبال برسانند. در این میان در وزارت ورزش قبل، سلطانی‌فر و معاونانش در کنار صالحی‌امیری به‌عنوان فرد سیاسی نزدیک به دولت سابق تلاش کردند که فوتبال را در اختیار بگیرند و در این میان با استفاده از ظرفیت رأی بهاروند و ارتباط‌گیری عزیزی‌خادم با برخی از اعضای مجمع درنهایت توانستند فوتبال را در اختیار بگیرند. عزیزی‌خادم حاصل یک اراده سیاسی بود و اکنون در کمتر از یک‌سال وقتی عمق ناکارآمدی و خطرناکی این فرقه مشخص شده، هیات‌رییسه دست‌به‌کار شد تا او را کنار بزند. هرچند این هیات‌رییسه خود در توافق با عزیزی‌خادم سر کار آمد و خود در روی کار آمدن او نقش داشت اما جلوی ضرر را از هرکجا بگیری منفعت است و حتما این اقدام آن‌ها می‌تواند جبران خطای اول باشد و ازاین‌جهت قابل‌تقدیر است. اما عزیزی‌خادم که بود و چگونه آمد و چگونه رفت؟

تاییدصلاحیت در نیمه‌شب
 یازدهم بهمن‌ماه سال١٣٩٩ آخرین مهلت اعلام نتایج بررسى صلاحیت‌ها در انتخابات فدراسیون فوتبال بود. فدراسیون باید تا ساعت٢٤ اسامى را اعلام مى‌کرد اما مقاومت طراحان بازى تا ساعت٢ بامداد ادامه یافت. هر دو نامزد مطلوب جریان خاص که ازسویى
 با تکیه بر  روابط قدیمی و شبکه ای و از سوى دیگر، نفوذ و حمایت دولت تدبیر مدیریت فوتبال را حق خود دانسته و مى‌دانند با ردصلاحیت شانس ورود به انتخابات را نداشتند.
بهاروند، سرپرست وقت فدراسیون ردصلاحیت شد اما با طراحى پلن پوتین - مدودوف مایل بود عزیزى‌خادم در صحنه بماند تا آراى خودش را در راستاى مهندسى انتخابات به سود او رهبرى کند و درنهایت قدرت همچنان در اختیار این جریان باقى بماند، حتى در شرایطى که عزیزى‌خادم ردصلاحیت‌شده، هیچ سبقه‌اى در حوزه مدیریتى فوتبال ملى و باشگاهى نداشته و از کمترین سابقه و تجربه مرتبط در این بخش برخوردار نیست. حتى درخصوص دوره حضور خادم در هیات‌رییسه اسبق فدراسیون هم ابهامات و حاشیه‌هاى گوناگونى مطرح بود.
درنهایت بازى تاییدصلاحیت در بامداد روزسرنوشت‌ساز ابتدا به میدان تهدید رسید، با این استراتژى که اگر تایید نشود انتخابات را برگزار نمى‌کنیم!
در گام بعدى، جریان سیاسى مطلوب با نقش‌آفرینی صالحى‌امیرى و حتى به گفته برخی یونسی و  محسن صفایى‌فراهانى وارد میدان شده و خواستار صدور مجوز تایید شدند. ارتباط نزدیک خادم با صالحى‌امیرى و سلطانى‌فر پیامد تعامل در مرحله تاییدصلاحیت بود. مهندسى انتخابات نیز با نقش‌آفرینی این جریان دنبال شد. علاوه بر ائتلاف زاگرس‌نشینان ،دولت تدبیر باشگاه‌هاى دولتى و صنعتى را براى حمایت از گزینه مطلوب به خط کرد و درنهایت نتیجه این ائتلاف فاجعه انتخابات ١٠اسفند بود که به پیروزى بحث‌برانگیز عزیزى‌خادم منجر شد.
 
جریان انحرافى فوتبال
 ائتلاف نزدیک به عزیزى‌خادم و بهاروند را از دو منظر مى‌توان جریان انحرافى حاکم بر فوتبال ایران در سال‌هاى اخیر ارزیابى کرد. اولا از جهت نزدیکى این جریان به جریان انحرافى سیاسى دولت احمدی‌نژاد، شراکت و تعامل نزدیک با مدیران این دولت ازجمله پرویز کاظمى وزیر رفاه دولت بهار، ارتباط با مشایى محور جریان انحراف و تکرار رویکرد خرافه‌گرایى و جادوگرى و رمالى در مدیریت. ثانیا از منظر ایجاد انحرافات آشکار در روش مدیریتى و منحرف ساختن مسیر فوتبال در عرصه‌هاى گوناگون.جریان انحرافى فوتبال روابط قدیمی را بر شایسته‌سالاری مقدم ساخت، منافع و اعتبار فوتبال را  مورد تهدید قرار داد و درنهایت بزرگ‌ترین فاجعه تاریخ فدراسیون فوتبال ایران را با رویکردى رقم زد که به عزل رییس منجر شد. عزیزى‌خادم حتى با وجود ردصلاحیت بهاروند، انحراف اساسنامه را نیز در دستورکار قرار داد و ١١ماه مهرعلى و بهاروند را به سرپرستان نایب‌رییسى اول و دوم منصوب کرد، درحالی‌که دوره سه سرپرستى سه‌ماهه بود و باید نسبت‌به معرفى گزینه‌هاى داراى صلاحیت در مهلت قانونى و معرفى آن‌ها به مجمع در این مدت اقدام می‌کرد. عزل قانونى عزیزى‌خادم درواقع مى‌تواند ریشه‌های این جریان را که از زمان دولت بهار به فوتبال رخنه کرده و در دولت تدبیر قدرت گرفت بخشکاند و در پى آن موجب رفع بسیارى از مشکلات سال‌هاى گذشته فوتبال ایران شود.
 
آینده فوتبال در دستان مجمع
 اعضاى هیات‌رییسه روز پنج‌شنبه با هشت رأی قاطع عزیزى‌خادم را رسما معزول کرده و این اقدام قانونى را به اطلاع فیفا و AFC رساندند. همچنین میرشاد ماجدى، یکى از اعضاى هیات‌رییسه به‌عنوان سرپرست موقت فدراسیون در این مقطع انتخاب و معرفى شد.
البته ماجراى عزل رییس با وجود رأی قاطع اعضاى قانونى هیات‌رییسه هنوز تمام نشده، چراکه عزیزى‌خادم هنوز فرصت دارد براساس قانون در اولین جلسه مجمع از خودش دفاع کرده و به اعتماد دوباره اعضا امیدوار باشد، هرچند در شرایط موجود، امکان بازگشت او پس از مخالفت قاطع هیات‌رییسه نزدیک به غیرممکن است. درنهایت پس از قطعى شدن عزل، حالا که میرشاد ماجدى به‌عنوان سرپرست فدراسیون انتخاب و معرفی‌ شده، نسبت‌به برگزارى انتخابات جهت انتخاب رییس و نواب اول و دوم فدراسیون اقدام مى‌کند. بر این اساس، رییس بعدى فدراسیون فوتبال تنها سه‌ماه پس از دوره موقت سرپرستى با برگزارى مجمع انتخاباتى ١٥ماه پس از انتخابات اسفند١٣٩٩ انتخاب و معرفى خواهد شد.
همچنین تکلیف ریاست سازمان لیگ هم بالاخره به‌صورت قانونى مشخص می‌شود، درحالی‌که بهاروند سال‌ها به‌صورت غیرقانونی به‌خصوص پس از ماجراى اجراى قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان و رد صلاحیت در انتخابات گذشته، ریاست این سازمان را برعهده داشت. انتظار مى‌رود با پاک شدن فوتبال از آخرین آثار دوره سلطانى‌فر و نفوذ صالحى‌امیرى، تحولات مثبت و امیدوارکننده‌ای در این حوزه رقم بخورد.

 

ارسال نظر