|
شناسه خبر: 8

سعادتمند به جای قهرمانی در جام حذفی در پروژه کنار رفتن مجیدی موفق شد

نکونام به جای استرا

كابوس نیمه نخست دیدار تیم‌هاى استقلال و تراكتورسازى در فینال جام حذفى پایان تلخى براى فرهاد مجیدى، سرمربى جوان آبى پوشان رقم زد. او كه پس از آغاز دوباره رقابت‌هاى لیگ با عملكردى قابل قبول استقلال را به جایگاه دوم جدول و سهمیه آسیایى رسانده بود با پیروزى در دربى و صعود به فینال جام حذفى امید داشت نخستین قهرمانى دوران مربیگرى خودش را در میانه جدال با مدیریت باشگاه كسب كند و تقویت پشتوانه حمایت هوادار نزاع با كادر مدیریتى باشگاه استقلال و نمایش بازگشت استراماچونى را به سود خودش تمام كند. رویاى نیمه تمام فرهاد در همان ٤٥‌دقیقه ابتدایى دیدار با تراكتور تبدیل به كابوس شد و مجیدى در جدال با حریفى در میدان و حریفانى خارج از میدان ناكام ماند تا وریا غفورى، كاپیتان استقلال شكست آبی‌پوشان را به كسانى تبریك بگوید كه آرامش را از این تیم گرفتند.

احمد سعادتمند، یار دیرین وزیر ورزش که از نزدیک‌ترین مدیران به مسعود سلطانی‌فر در طول دوران وزارتش محسوب می‌شود پس از حضور در کرسی سرپرستی فدراسیون‌های متعدد و کاندیداتوری ناکام در انتخابات‌های گوناگون از جمله ریاست فدراسیون‌های تنیس روی میز، وزنه‌برداری، هندبال، اسکی و حتی نجات غریق سمت‌ها و عناوین متنوعی در وزارت ورزش را با حمایت وزیر تجربه کرد تا اینکه در سال پایانی دولت نوبت به مدیریت در یکی از دو باشگاه محبوب رسید. او که از فروردین سال جاری عهده‌دار مدیریت باشگاه استقلال شده، برخلاف سایر مدیران منصوب سلطانی‌فر علاقه‌ای به رویکرد محافظه‌کارانه و حتی ایجاد آرامش در این باشگاه نشان نداده و ترجیح می‌دهد فعالیت خودش را با هیاهوی خبری و رسانه‌ای دنبال کند. در تاریخ مدیریت دولتی این باشگاه کمتر دیده شده که در روزهای پایانی فصل و در شرایطی که تیم برای کسب سهمیه و حتی یک جام تلاش می‌کند و حتی در آستانه دیدار حساسی مثل شهرآورد قرار دارد مدیرعامل با موضع‌گیری صریح علیه کادر فنی و تضعیف جایگاه سرمربی آرامش و تمرکز را از تیم خودش بگیرد. سعادتمند اما با صراحت دست به چنین اقدامی زد و در یک برنامه تلویزیونی با ادبیاتی فرهاد مجیدی را مورد نقد قرار داد که تنها برای اهالی فوتبال یک پیام روشن داشت؛ پایان فصل، نقطه پایان همکاری سعادتمند و مجیدی است. مدیرعامل باشگاه استقلال حتی پس از نشست مشترک با مجیدی و بازگشت سرمربی جوان به تمرینات بازهم آرامش موقت در این تیم را برنتابید و با مصاحبه جنجالی دیگری دوباره آتش‌بیار این معرکه شد تا پیرو واکنش مجدد فرهاد و موضع‌گیری تازه‌ای علیه سعادتمند هیچ شانسی برای ادامه همکاری مشترک باقی نماند.

سایه استرا و پروژه عبور از فرهاد استراماچونی، سرمربی صاحب نام ایتالیایی در یک حضور کوتاه‌مدت و بدون کسب هیچ‌گونه موفقیتی از استقلال جدا شد اما در بین هواداران این باشگاه همچنان از محبوبیت و مقبولیت قابل توجهی برخوردار است. این محبوبیت به تیغ دولبه‌ای در دستان مدیریت باشگاه استقلال مبدل شد که هوادار را در برابر مجیدی قرار می‌داد و پروژه عبور از فرهاد را به پیش می‌برد. برخی اخبار و شایعات از مذاکرات مدیران استقلال با گزینه‌های داخلی مثل علیرضا منصوریان، قلعه‌نویی یا حتی محمود فکری حکایت داشت اما دیدار حاشیه‌ساز سعادتمند با استراماچونی در ایتالیا تیر خلاص را به رابطه سرمربی و مدیرعامل استقلال شلیک کرد. ملاقات دو طرف قرار بود حول محور مطالبات باشد اما سرانجامش به مذاکرات در خصوص همکاری مجدد ختم شد و واکنش احمد سعادتمند هرگز رنگ و بویی از انکار و تکذیب نداشت. بیانیه شتاب‌زده باشگاه استقلال دقایقی پس از شکست فینال به خوبی نشان می‌داد که متنی برای قطع همکاری با مجیدی قبل از فینال آماده شده تا در صورت شکست فوراً مورد استفاده قرار بگیرد؛ «از امشب رایزنی رسمی مسوولان باشگاه استقلال جهت رفع موانع گذشته و بازگشت استراماچونی با انجام مذاکرات رسمی و ارسال دعوتنامه برای ایشان طبق قرارداد قبلی، انجام خواهد شد تا جلوی خسارت‌های مالی هم به باشگاه استقلال گرفته شود. امیدواریم در فصل آتی بتوانیم دل هواداران را شاد کنیم.»

عملیات فریب از تهران تا رم جمشید نورشرق، رییس کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال با قاطعیت امکان بازگشت استراماچونی را با توجه به قانون ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی رد می‌کند و در این خصوص می‌گوید: «باتوجه به اینکه استراماچونی فصل گذشته قرارداد خود را با استقلال فسخ کرده و برای پیوستن به این باشگاه باید قرارداد جدید امضا کند به همین علت شامل قانون منع حضور مربیان خارجی می‌شود و نمی‌تواند مجدداً هدایت آبی‌ها را بر عهده بگیرد.بعد از فسخ قرارداد استراماچونی، باشگاه استقلال با فرهاد مجیدی قرارداد رسمی امضا کرده و برای این مربی کارت مربیگری دریافت کرده، بنابراین بازگشت استراماچونی مشمول عقد قرارداد جدید است و این مربی نمی‌تواند به این باشگاه بپیوندد.» اخباری در خصوص احتمال تغییر این قانون شنیده شده که البته مورد تأیید قرار نگرفته و احتمال قائل شدن یک استثنا در این مورد هم بسیار عجیب است. بر همین اساس به نظر می‌رسد اسم رمز بازگشت استرا عملیات فریبی است با هدف ایجاد شکاف بین فرهادمجیدی و هواداران استقلال که البته باتوجه به وقایع تلخ فرودگاه موفقیت‌آمیز بوده و استقلالی‌ها در پی ناکامی اخیر از ستاره محبوب سال‌های نه چندان دور عبور کرده‌اند. با این وجود حذف مجیدی به معنی پیروزی سعادتمند نیست. اگر پروژه بازگشت استراماچونی محقق نشود، مدیرعامل فعلی باشگاه استقلال پیش از هر کسی متهم ردیف اول ناآرامی و ناکامی‌های اخیر است و باید به دوره کوتاه و ناآرام مدیریت خودش در این مجموعه پایان بدهد.

اتفاقات تلخ فرودگاه و رنسانس در استقلال جمعی از هواداران خشمگین و معترض استقلال بعد از فینال جام حذفی در فرودگاه تهران آماده استقبال همراه با مطالبه‌گری از اعضای تیم محبوب‌شان بودند. بنا بر نقل شاهدان نزاع از پرسش و پاسخ یک هوادار در تقابل با فرهاد مجیدی آغاز شد و سرمربی استقلال از پاسخگویی خودداری کرد و در نهایت اتفاقات تلخ و بی‌سابقه‌ای در تقابل هواداران و بازیکنان رقم خورد که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشته است. برخی بازیکنان استقلال مدعی هستند این اتفاقات به صورت برنامه‌ریزی شده روی داده اما به هر ترتیب نقش مدیریت غیر‌مسوولانه و بی‌تجربه در این رویداد قابل انکار نیست. تیم بحران‌زده و شکست خورده در فرودگاه تهران با هواداران خشمگین روبه‌رو می‌شود و خروجی این فاجعه چیزی به جز تصاویر تلخ و سیاه ثبت شده در رسانه‌ها نیست. استقلال در آستانه حضور در لیگ قهرمانان آسیا به یک رنسانس گسترده نزدیک می‌شود. عبور از مربی جوان، کم تجربه و البته کم تحملی مثل فرهاد مجیدی پایان کار نیست. آنچه همه داشته‌های استقلال را در این فصل به باد داده مدیریت هیاهو محور و جنجالی یار نزدیک وزیر ورزش است که حالا مورد غضب هواداران و پیشکسوتان استقلال قرار گرفته و به نظر می‌رسد آینده روشنی برای این باشگاه را رقم نخواهد زد. از سویی اتفاقات فرودگاه منجر به محرومیت طولانی و البته جدایی تعدادی از بازیکنان جنجالی استقلال از این تیم خواهد شد. نفراتی که هواداران معترض را در فرودگاه با قساوت مورد ضرب و شتم قرار دادند به خوبی می‌دانند که راهی به جز جدایی از این باشگاه در پیش نخواهند داشت، از سویی ستاره‌های موفق استقلال مثل قائدی و دیاباته پیشنهادات قابل توجهی دریافت کرده‌اند که احتمال جدایی این نفرات را نیز تقویت می‌کند. رنسانس و تغییرات گسترده‌ای در راه است که شاید استقلال را در پی سال‌ها سوء‌مدیریت و ناکامی به روزهای درخشان گذشته بازگرداند.

نکونام، مربی موقت یا دائم؟ استقلال روز پنج‌شنبه برای حضور در ادامه مسابقات مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا راهی قطر خواهد شد اما سرمربی آبی‌پوشان در این رقابت‌ها کیست؟ مجیدی استعفا داده و با بازیکنان خداحافظی کرده، استراماچونی اگر هم قصد بازگشت داشته باشد فعلاً با مانع قانونی ممنوعیت جذب مربی خارجی مواجه است و از سویی گفته شده فعلاً مجید نامجومطلق تمرینات را زیر نظر می‌گیرد. در همین حال موضوع انتخاب سرمربی داخلی که با عنوان سرمربی موقت کار خودش را آغاز می‌کند مطرح شده و نام جواد نکونام به‌عنوان جدی‌ترین گزینه مطرح است. سرمربی فعلی فولاد البته عنوان موقت را نمی‌پذیرد و تنها حاضر است به‌عنوان سرمربی رسمی به جمع آبی‌پوشان بازگردد. البته با توجه به اینکه ممکن است پروژه بازگشت استراماچونی دور از واقعیت باشد این احتمال وجود دارد که سرمربی جدید و داخلی استقلال ظاهراً به‌عنوان مربی موقت کار خودش را آغاز کند و در ادامه رسماً به‌عنوان سرمربی جدید فصل بعد آبی‌پوشان انتخاب شود آن هم در حالی که یارگیری باشگاه استقلال هم آغاز شده و برخی از خریدهای جدید این تیم طی دو روز آینده معرفی خواهند شد.

ارسال نظر