|
شناسه خبر: 8632

هت‌تریک ستاره ایرانی تیم پورتو در شبی که تیمش ۷گل به ثمر رساند

آتش‌بازی طارمی در پاسخ به لیسبون

تیم فوتبال پورتو شنبه‌شب موفق شد در دیدار هفته سی‌ام لیگ پرتغال مقابل پورتیموننزه به برتری پرگل 7 بر صفر دست پیدا کند. در این دیدار، مهدی طارمی، مهاجم ایرانی این تیم با زدن سه گل و ارسال یک پاس گل مهم‌ترین بازیکن تیمش در این پیروزی پرگل بود و درخشش او در کنار ماجرای اخیر باشگاه اسپورتینگ که با حمایت قاطع طرفداران پورتو از طارمی همراه بود ،باعث شد وی به‌واسطه محبوبیتی که نزد آن‌ها دارد، بار دیگر مورد حمایت و استقبال پورتو فن‌ها قرار بگیرد تا جایی که درخشش ستاره ایرانی در فضای مجازی با واکنش‌های زیادی همراه بود.

ابتدا باشگاه پورتو در حساب رسمی خود با انتشار تصویری از مهدی طارمی آن را گلی از یک ایرانی توصیف کرد. این توییت بعد از گل اول مهدی زده شد، سپس سوفا اسکور هم به تمجید از عملکرد طارمی مقابل پورتیموننزه پرداخت و به او نمره کامل10 را در این بازی داد. از سوی دیگر، برخی کاربران همچنان به‌دنبال دادن پاسخی دندان شکن به باشگاه اسپورتینگ هستند و با تگ و منشن کردن حساب رسمی این باشگاه درخشش طارمی را در دیدار شنبه‌شب پاسخ این بازیکن به آن‌ها می‌دانند. همچنین پاسخ دندان‌شکن دیگری برای باشگاه اسپورتینگ ازسوی هواداران پورتو در حمایت از طارمی به این شکل بود که لوگویی طراحی شده که تصویر مهدی طارمی وسط نشان باشگاه اسپورتینگ قرار گرفته و مطابق شادی گل اخیرش آن‌ها را به سکوت فرامی‌خواند. درنهایت کاربران ایرانی هم استقبال خوبی از طارمی و درخشش او در ترکیب پورتو داشتند و برای او در لباس تیم‌ملی ایران هم آرزوی موفقیت کردند.همه این واکنش‌های فوق‌احساسی فقط یک دلیل داشتند؛ توهین باشگاه اسپورتینگ به طارمی قبل از این دیدار، اتفاقی که باعث شد ستاره بوشهری پورتو بعد از هر بار گلزنی جلوی دوربین‌ها به منتقدانش هیس نشان داده و از آن‌ها بخواهد تا ساکت باشند.
 
ماجرا از کجا شروع شد؟
 باشگاه اسپورتینگ لیسبون که تا پیش از دیدارهای هفته سی‌ام در کورس قهرمانی لیگ برتر پرتغال ۶امتیاز از پورتوی صدرنشین عقب بود، درحالی‌که در مستطیل سبز قهرمانی را ازدست‌رفته می‌دید، خارج از مستطیل سبز دست به بی‌اخلاقی زد و با انتشار گزارشی در سایت رسمی خود، مهدی طارمی ستاره ایرانی پورتو را مورد هدف قرار داد. در گزارش منزجرکننده سایت این باشگاه پرتغالی، با اشاره به پنالتی‌هایی که مهاجم تیم‌ملی کشورمان در بازی‌های مختلف می‌گیرد، با عباراتی همچون «پورتو از طارمی به‌عنوان بهترین هنرمند استقبال کرد»، «یک مار افسونگر واقعی» و «یک ایرانی که همیشه آماده رفتن و اجرای ترفندهای سیرک است» به او توهین کرد. همچنین تیتو آرانتس فونتس (نویسنده مطلب موردنظر باشگاه اسپورتینگ) از مهدی طارمی به‌عنوان «مار افسونگر قلابی و اصیل» یاد کرد.
از سوی دیگر، پایگاه خبری «پورتال دوس‌دراگائوس» که متعلق به هواداران متعصب پورتو است، با انتشار بیانیه‌ای با تیتر «طارمی، تو شاهزاده پارسی ما هستی» ضمن محکوم کردن باشگاه اسپورتینگ لیسبون و دفاع از مهاجم ۲۹ساله خود نوشت: «اینکه فوتبال پرتغال و جامعه پرتغال مملو از بیگانه‌هراسی است، چیز جدیدی نیست. اینکه هر روز موارد نژادپرستی و خشونت‌های بی‌رویه در میان هواداران تکرار می‌شود چیز جدیدی نیست. اینکه رهبرانی وجود دارند که نفرت بکارند چیز جدیدی نیست. اینکه لیگ هیچ کاری انجام نمی‌دهد و خود را به نشان دادن تی‌شرت برای مقابله با این همه مشکلات محدود می‌کند، چیز جدیدی نیست.»
نکته جالب اینکه قبل از پیوستن طارمی به پورتو، علاقه باشگاه لیسبون به جذب او علنی بود. این مهاجم پس از آن پیشنهاد بازی با پیراهن سبز و قرمز را رد می‌کند تا پیراهن آبی‌وسفید پورتو را به تن کند.
 
واکنش سفیر ایران به درخشش طارمی
  پس از گلزنی‌های طارمی، سفیر ایران در پرتغال در توییتی به حمایت از مهدی طارمی، ستاره ایرانی تیم پرتو پرداخت. در پی انتشار مطلب توهین‌آمیز یک هوادار در سایت تیم اسپورتینگ به مهدی طارمی درمورد نحوه پنالتی گرفتن‌های او، مرتضی دامن‌پاک، سفیر ایران در پرتغال به حمایت از ستاره ایرانی تیم پورتو پرداخت. او نوشت: «‌در پاسخ به توهین سایت باشگاه اسپورتینگ به ‎طارمی و ‎ایرانیان؛ شعبده‌بازی مرد پارسی در سیرک اتفاق نمی‌افتد، بلکه به‌صورت «هت‌تریک» در مسابقه ‎فوتبال است. این هنر یک «شاهزاده پارسی» است که با گل‌های زیاد می‌آید!
 
شب سخت برای گلر ایرانی
 بعد از هفته‌ها نیمکت‌نشینی سیدپیام نیازمند در شرایطی با پیراهن و شورت سرخ‌رنگ وظیفه حراست از دروازه پورتیموننزه را برعهده گرفت که با گذشت ۶۰دقیقه از بازی، دروازه او هفت‌بار فروریخت.
این اتفاقی است که با درخشش فوق‌تصور مهدی طارمی باانگیزه رقم خورد؛ بازیکنی که پس از طعنه‌ها و متلک‌های هواداران اسپورتینگ با به ثمر رساندن سه گل و ارسال یک پاس گل، نقش اول را در تیره‌روزی گلر ایرانی پورتیموننزه داشت. طارمی قبلا این کار را در مقابل علیرضا بیرانوند و در بازی با بوآویشتا نیز انجام داده بود، او کاری کرد که دوبار دروازه گلر شماره‌یک تیم‌ملی فروریخت و حالا این کار را شنبه‌شب و در همان نیمه اول بازی مقابل تیم پائولو سرجیو، سرمربی سابق صنعت‌نفت آبادان انجام داد.
 
پیام نیازمند: این دردناک‌ترین شب زندگی‌ام بود
 هواداران فوتبال در ایران شنبه‌شب احساس دوگانه‌ای در قبال دیدار پورتو و پورتیموننزه در لیگ پرتغال داشتند؛ هر گلی که طارمی می‌زد شاید یک حس غرور و شادی بزرگ در خود داشت اما از سویی دیگر، حضور نیازمند در دروازه حریف، غم بزرگ‌تری هم در پی داشت.
بعد از مدت‌ها نیمکت‌نشینی، وقتی لاین‌آپ پورتیموننزه برابر پورتو اعلام شد و نام پیام نیازمند به‌عنوان دروازه‌بان این دیدار مشخص شد، یک حس فوتبالی فوق‌العاده برای هواداران فوتبال در ایران شکل گرفت. دروازه‌بان و مهاجم ملی‌پوش ایرانی در پرتغال و در لیگ این کشور روبه‌روی یکدیگر قرار می‌گرفتند و این می‌توانست اتفاق مهمی تلقی شود.
این گلر ملی‌پوش اما در بازی شنبه‌شب توان مقابله با مهاجمان حریف را نداشت و درنهایت تسلیم هت‌تریک مهدی طارمی شد و شکست هفت گله تیمش را
 پشت سر گذاشت؛ اتفاقی که از آن به‌عنوان یک شب تلخ و دردناک یاد می‌کند.
نیازمند بعد از این دیدار در مصاحبه‌ای کوتاه درباره برخورد مهدی طارمی با وی اینچنین توضیح داد: برخوردی سخت‌تر و خشن‌تر از زدن سه گل انتظار داشتید؟ (با خنده) واقعا بازیکن فوق‌العاده‌ای است. او از لحظه ورود به زمین در چهره‌اش انگیزه موج می‌زد و می‌دانستم کار سختی دارم.
وی همچنین درباره شب سختی که برای وی به ثبت رسید، افزود: ابتدا بگذارید بابت پیام‌های دلگرم‌کننده‌ای که دریافت کردم از تمام دوستانم تشکر کنم. کسانی که مرا باور دارند و اتفاقات فوتبالی را متوجه می‌شوند. باید دستم را روی زانوهایم بگذارم و بار دیگر بلند شوم. مسیر درازی در پیش است. قبول دارم که شب دردناک و تلخی برایم بود. آینده مسلما اتفاق روشنی برایم قرار داده است و به آن ایمان دارم. شرایط در آینده تغییر خواهد کرد و کار من این است که دست از تلاش برندارم.
در هر صورت شنبه‌شب بهترین برد فصل پورتو در مسابقه هفته سی‌ام لیگ برتر پرتغال مقابل پورتیموننزه، آن‌ها را ۸۲امتیازی کرد و با ۹امتیاز و یک بازی بیشتر نسبت‌به اسپورتینگ لیسبون، در صدر جدول حفظ کرد. یاران نیازمند هم با ۳۲امتیاز در رده دوازدهم ماندند.

 

ارسال نظر