|
شناسه خبر: 9600

چه کسی سکان هدایت تیم‌ملی کشورمان را در جام‌جهانی قطر برعهده می‌گیرد؟

اسکــــو هیـــــــــــــــــــــــچ

همه‌چیز از چند توئیت شروع شد و حرف‌های ضدونقیضی که از هر طرف به گوش می‌رسید. جنگ، جنگ چهره‌های ورزشی توئیتری‌ بود که کم‌کم بالا گرفت و پای آدم‌های حقیقی بیشتری به موضوع باز شد.

چهره‌های فوتبالی و غیرفوتبالی به‌سراغ رسانه‌های عمومی و شخصی‌شان رفتند و درباره سرنوشت تیم‌ملی فوتبال کشورمان و از هرچه که دل تنگشان می‌خواست، گفتند و نوشتند. استوری بازیکنان تیم‌ملی و دودستگی عجیبی را که چند ماه مانده به جام‌جهانی ایجاد شد هم بگذارید جایی در کنار همه‌ این حاشیه‌ها. خیلی زود برنامه‌های ورزشی سیما هم به‌سراغ این مسأله رفتند و حالا «بودن یا نبودن اسکوچیچ» مسأله‌ حساس و مهم این روزهای کشور است.

اسکوچیچ؛ ناجی نجیب 
از روزی که خبر رسید ویلموتس هدایت تیم‌ملی فوتبال کشورمان را برعهده گرفته است، تا روزی که نیمکت این تیم را برای همیشه ترک کرد و از ایران رفت، حدود هفت ماه زمان برد. این هفت ماه در حافظه تاریخی مردم ایران ماندگار شد، چراکه جنجال قرارداد او تا ماه‌ها بعد به‌درازا کشیده شد. عملکرد ناامیدکننده ویلموتس و قراردادی که از آن به‌عنوان یک فاجعه تمام‌عیار یاد می‌شود، به همین سادگی‌ها فراموش نمی‌شود. در آن روزهای پرالتهاب، اولین‌بار نام دراگان اسکوچیچ در رسانه‌ها پیچید. اسکوچیچ زمانی به نیمکت ایران رسید که تیم‌ملی کشورمان با بحران روبه‌رو بود. دو باخت برابر تیم‌های عراق و بحرین برایمان گران تمام شده بود و چیزی تا خداحافظی با رؤیای جام‌جهانی 2022 باقی نمانده بود. اسکوچیچ در اوج بحران‌ها سکان تیم‌ملی را به‌دست گرفت و آن را کج‌دارومریز اما به ساحل امن رساند. حضور در جام‌جهانی با اسکوچیچ هنوز هم آینده‌ مبهمی پیش رو دارد، اما نباید و نمی‌توان از آنچه در چند سال گذشته بر تیم‌ملی ایران گذشت، چشم‌پوشی کرد. در این بین عده‌ای اقدامات اسکوچیچ را بدیهی می‌دانستند و معتقد بودند که او برای صعود این تیم پرستاره تلاش چندانی انجام نداده است، اما همین تیم پرستاره بارها با بحران جدی روبه‌رو شد و این اغراق‌ها و خودستایی‌ها، عاقبت خوبی در پی نخواهد داشت. 

کی‌روش بیاید یا نیاید؟ 
سال‌های حضور کی‌روش در کنار تیم‌ملی ایران، سال‌های خاطره‌انگیزی بود. کی‌روش در میان مردم چهره محبوبی بود، اگرچه مخالفان سرسخت زیادی داشت و امروز هم دارد. در چند روزی هم که نام او بر سر زبان‌ها افتاده بود، باز موافقان و مخالفان به هر طریقی صدایشان را به گوش دیگران رساندند و درباره بودن و نبودن او روی نیمکت تیم‌ملی به مناظره نشستند. کارلوس کی‌روش طولانی‌ترین سابقه حضور روی نیمکت تیم‌ملی ایران را در قامت سرمربی دارد. کی‌روش بی‌دلیل برای مردم ایران عزیز نیست و در هشتاد بازی که سکان‌دار تیم‌ملی بود، فقط هشت باخت نصیب او و تیمش شد که از این هشت باخت، چهار باخت به بازی‌های دوستانه و تدارکاتی مربوط بود و چهار باخت دیگر به بازی‌های رسمی. ایران در دوره سرمربیگری او هفده ماه تیم اول آسیا بود و در رنکینگ تیم‌های آسیایی، مقتدارانه بر صدر جدول تکیه زده بود. او برای اولین‌بار بسیاری از بازیکنان دوتابعیتی ایران را گردهم آورد و بارزترین این چهره‌ها اشکان دژاگه، رضا قوچان‌نژاد و سامان قدوس بودند. حاشیه‌های کی‌روش همیشه و همه‌جا نقل محافل بود و برخی او را به انواع‌واقسام کج‌روی‌ها در حیطه تخصصی‌اش متهم می‌کردند، اما بااین‌حال کی‌روش دوران خوبی را در تیم‌ملی ایران سپری کرد و خاطرات خوبی را هم برای مردم به یادگار گذاشت. او هشت سال هدایت تیم‌ملی ایران را برعهده داشت و پس از چند روز زمزمه درباره بازگشت او به تیم‌ملی فوتبالمان، مسوولان رسما اعلام کردند که هیچ‌گونه مذاکره‌ای با او نکرده‌اند. مضمون مجموع اظهارات اخیر این است که رسیدن کی‌روش به نیمکت تیم‌ملی اتفاقی دور و بعید است. 

ساخت ایران 
بعد از حرف‌‌وحدیث‌ها درباره رفتن یا نرفتن اسکوچیچ و آمدن یا نیامدن کی‌روش، به انتخاب سرمربی ایرانی می‌رسیم. حضور سرمربی ایرانی روی نیمکت تیم‌ملی ایران بی‌شک اتفاقی خوب است. اینکه یک نفر با شناخت کامل از اوضاع‌واحوال فوتبال ایران، روی این نیمکت بنشیند و روند امیدبستن به سرمربیان خارجی را پایان دهد، مورد استقبال عموم است. این روزها نام امیر قلعه‌نویی، جواد نکونام و علی‌ دایی بیش از دیگران به گوش می‌رسد، بااین‌حال خبرها حاکی از آن است که علی دایی، پیشنهاد سرمربیگری تیم‌ملی را رد کرده است. از طرفی هیچ‌کس نمی‌تواند با قطعیت بگوید که میان دو گزینه اسکوچیچ و سرمربی داخلی، امروز و در این اوضاع حساس، کدام‌یک ارجح است. در این برهه سرنوشت‌ساز و درست چند ماه مانده به مسابقات جام‌جهانی، این حاشیه‌ها برای فوتبال ایران به‌مثابه به‌صدادرآمدن زنگ خطر است. این روزها نگرانی‌ها به اوج خود رسیده است و کشاکشی که میان فدراسیون فوتبال و سایر نهادها در جریان است، نباید زمان زیادی ادامه پیدا کند. به‌نفع همه ماست که کار هرچه سریع‌تر یکسره شود و تیم‌ملی با آرامش و ثبات بیشتری به آماده‌سازی خود برای حضور در رقابت‌های جام‌جهانی قطر ادامه دهد. 

جانشین اسکوچیچ، احتمالا مربی داخلی
روز مهم و سرنوشت‌ساز برای تیم ملی پشت سر گذاشته شد و در جلسه کمیته فنی فدراسیون فوتبال، صلاحیت دراگان اسکوچیچ برای ادامه حضورش روی نیمکت تأیید نشد.اولویت کمیته فنی با توجه به کمبود زمان، انتخاب سرمربی ایرانی برای جانشینی اسکوچیچ است. علی دایی گزینه نخست و امیرقلعه نویی و جواد نکونام در اولویت‌های بعدی قرار دارند.انتخاب مربی خارجی در اولویت کمیته فنی نبوده، اما پیشنهاداتی مطرح شده است؛ نکته جالب اینجاست که گزینه فنی هیچ نظر مثبتی روی کارلوس کی‌روش نداشته و آنها حضور این مربی روی نیمکت تیم ملی را رد کرده‌اند اما برانکو ایوانکوویچ یکی از گزینه‌های خارجی مطرح شده در جلسه کمیته فنی بوده است.

ارسال نظر