|
شناسه خبر: 9673

پایان نمایش تحسین‌برانگیز شاگردان عطایی در دست پنجم رویارویی با تیم‌ملی لهستان

سکــته پـــــــــــــــنجم!

تیم‌ملی والیبال ایران پنجشنبه هفته گذشته در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ‌ملت‌های والیبال 2022، در شهر بولونیای ایتالیا به‌مصاف تیم لهستان رفت و با وجود ارائه نمایشی تحسین‌برانگیز برابر تیم نخست رده‌بندی والیبال دنیا، با نتیجه 3بر2 مغلوب این تیم قدرتمند شد و از صعود به مرحله نیمه‌نهایی باز ماند. تیم جوان و شایسته ایران درحالی به مرحله یک‌چهارم نهایی این رقابت‌ها پا گذاشت که در دوره گذشته، با کسب رتبه دوازدهم به کارش پایان داد و از صعود به جمع هشت تیم برتر بازماند. شاگردان بهروز عطایی که در مرحله مقدماتی لیگ‌ملت‌های 2022 با نتیجه 3بر2 برابر لهستان پیروز شده بودند و مورد تحسین همگان واقع شدند، در مرحله یک‌چهارم نهایی با انگیزه‌ای فراوان به‌مصاف لهستان رفتند تا برای نخستین‌بار پس از سال2014، به مرحله نیمه‌نهایی صعود کنند. اما بازیکنان ایران در دست پنجم قافیه را به حریف خود واگذار کردند و با کسب رتبه هفتم به کارشان در لیگ‌ملت‌های امسال پایان دادند.
با وجود ناکامی در رسیدن به جمع چهار تیم نهایی لیگ‌ملت‌ها، تیم‌ملی والیبال ایران در این تورنمنت عملکردی قابل قبول و تحسین‌برانگیز داشت و با حضور بازیکنان جوان و جدیدش، به‌عنوان یکی از سورپرایزهای این رقابت‌ها شناخته شد. درحالی‌که بلندقامتان والیبال ایران شروع چندان خوبی در هفته اول لیگ‌ملت‌ها نداشتند و دو شکست غیرمنتظره برابر هلند و ژاپن متحمل شدند، در هفته دوم نیز با شروعی ناامیدکننده، در سه دست پی‌درپی مغلوب بلغارستانی شدند که تا قبل از دیدار با ایران هیچ بردی کسب نکرده بود. کسب سه باخت پشت‌سرهم در سه بازی ابتدایی این تورنمنت، کار صعود را برای بهروز عطایی و شاگردانش سخت کرد و انتقادهای زیادی به کادرفنی و بازیکنان جدید وارد شد، اما یک‌باره و از دیدار با تیم بدون شکست آمریکا، عملکرد فوق‌العاده تیم ایران شروع شد و بلندقامتان والیبال ایران در سه دست پیاپی، برابر آمریکا به پیروزی دست یافتند. پس از این بازی، تیم ایران به‌مصاف تیم قدرتمند برزیل رفت و با وجود باخت 3بر0 برابر این تیم، عملکرد خوبی ارائه داد. در ادامه، تیم والیبال ایران با پیروزی مقابل کانادا، امیدها را برای هفته سوم زنده نگه داشت.    
اوج کار تیم ایران در هفته سوم لیگ‌ملت‌ها بود؛ جایی که ملی‌پوشان کشورمان برابر سه حریف بزرگ و قدرتمندشان یعنی لهستان، اسلوونی و صربستان به پیروزی رسیدند تا درنهایت به‌عنوان تیم هفتم، جواز حضور در مرحله نهایی را کسب کنند و یک‌بار دیگر حریف لهستان شوند. اما درنهایت، سروقامتان ایرانی با باخت 3بر2 برابر لهستان در مرحله یک‌چهارم نهایی از گردونه رقابت‌ها حذف شدند. تا قبل از این تورنمنت، شاید همه والیبال ایران را با تعداد معدودی بازیکن می‌شناختند، اما بهروز عطایی با میدان‌دادن به جوانان شایسته و تغییر نسل در تیم، علاوه بر عملکرد فنی مناسب در این رقابت‌ها، بازیکنان شایسته‌ای مثل امین اسماعیل‌نژاد، امیرحسین اسفندیار و البته جوان‌ترهایی مانند مهدی جلوه، امیررضا سرلک، امیرحسین توخته و... را به والیبال دنیا معرفی کرد و نشان داد که روند تولید بازیکن در ایران ادامه دارد. نیکولا گربیچ، سرمربی تیم‌ملی لهستان، پس از پیروزی تیمش برابر ایران، ضمن تمجید از عملکرد شاگردان بهروز عطایی، به نسل جدید والیبال ایران اشاره کرد و در بخشی از صحبت‌هایش گفت: صادقانه باید بگویم که فقط میلاد عبادی‌پور را در این تیم می‌شناختم، آن‌هم به این دلیل که او سابقه حضور در نسل قبلی را دارد. علاوه بر گربیچ، خولیو ولاسکو سرمربی اسبق تیم‌ملی والیبال ایران، و آری گراسا رئیس فدراسیون جهانی والیبال، نیز به تغییر نسل و پیشرفت تیم‌ملی والیبال ایران واکنش نشان دادند. لیگ‌ملت‌های 2022 با همه اتفاقات خوب و بدش برای تیم ایران تمام شد و بلندقامتان ایران از همین حالا باید خودشان را برای مسابقات قهرمانی مردان جهان سال2022 آماده کنند که از 4 تا 20شهریور امسال، به‌میزبانی دو کشور لهستان و اسلوونی برگزار می‌شود. در این مسابقات 24تیم حضور دارند و تیم‌ملی ایران در گروه F این رقابت‌ها در کنار تیم‌های آرژانتین، مصر و هلند قرار دارد. طبق برنامه‌ اعلام‌شده فدراسیون جهانی، دیدارهای مرحله مقدماتی دو گروه A و C به‌میزبانی لهستان در شهر کاتویتسه برگزار خواهد شد و چهار گروه دیگر (B, D, E, F) در پایتخت اسلوونی (لیوبلیانا) به‌مصاف یکدیگر می‌روند. دراین‌بین، جام چهارجانبه واگنر لهستان نیز وجود دارد که قرار است از 27 تا 29مرداد برگزار شود و تیم ایران برای حضور در تورنمنت اعلام آمادگی کرده است. با برنامه‌ریزی مناسب و البته بازگشت مصدومانی مثل جواد کریمی، علی‌اصغر مجرد، میثم صالحی، صابر کاظمی و رفع ضعف‌های فنی در پست‌های پاسور و سرعتی‌زن، تیم ایران می‌تواند در مسابقات قهرمانی جهان اتفاقات ویژه‌ای رقم بزند و حتی به جمع چهار تیم نهایی راه پیدا کند.
 

 

ارسال نظر