|
شناسه خبر: 10005

سرمقاله

طرح مجلس برای محرومیت‌زدایی منصفانه

طرح اخیر مجلس که موردتایید شورای نگهبان قرار گرفت، اولین طرح در راستای محرومیت‌زدایی نبوده و نمایندگان مردم پیشتر در لایحه بودجه سال1401 مصوباتی را گنجاندند

روز گذشته هادی طحان‌نظیف، سخنگوی شورای نگهبان از تایید طرح اصلاح ذیل جدول (4-24) محرومیت‌زدایی تبصره (14) قانون بودجه سال1401 کل کشور توسط این شورا خبر داد. طحان‌نظیف دراین‌باره تصریح کرد: «طرح اصلاح ذیل جدول (4-24) محرومیت‌زدایی تبصره14 قانون بودجه سال1401 کل کشور که در مراحل قبل با ابهاماتی مواجه شده بود، پس از اصلاح در مجلس، مجددا در جلسه شورای نگهبان بررسی و خلاف موازین شرع و قانون اساسی، شناخته نشد». در همین باره محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خانه‌ملت، از طرح مجلس مبنی‌بر اختصاص یک‌صد میلیارد تومان به هر استان به‌منظور محرومیت‌زدایی در راستای اصلاح قانون بودجه سال1401، سخن گفت و اظهار کرد که «تصویب پروژه‌های مناطق محروم در شورای برنامه‌ریزی استان‌ها اعتبارات این مصوبه به آن‌ها اختصاص پیدا می‌کند، اعتبارات ذیل این مصوبه جدا از اعتبارات اختصاص‌یافته به هر استان در قالب بودجه سنواتی است». 
دغدغه‌ای که موجب شد تا خردادماه امسال نمایندگان مجلس اصلاح جدول محرومیت‌زدایی تبصره14 قانون بودجه1401 را در قالب یک طرح پیش ببرند، لزوم توزیع متوازن بودجه برای محرومیت‌زدایی از همه نقاط یک استان بود. 
بر همین اساس و در بودجه سال۱۴۰۱ برای هر استان مبلغ یکصد میلیارد تومان در جهت محرومیت‌زدایی در نظر گرفته شد اما در این قانون از هر استان فقط یک شهرستان تعیین شد. به بیان دیگر، تمام یکصدمیلیارد تومان به تنها یک شهرستان از هر استان تخصیص می‌یافت. این درحالی بود که در هر استان، بعضا نقاط محروم زیاد و پراکنده‌ای وجود دارد و همین امر، تخصیص متوازن و منصفانه سرمایه را می‌طلبید. همین موضوع نیز باعث شد تا نمایندگان در یک طرح دوفوریتی، خواستار تخصیص بودجه به همه نقاط محروم یک استان شوند؛ طرحی که بنابر آنچه در سطور قبل آمد، دیروز مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت.
البته طرح اخیر مجلس که موردتایید شورای نگهبان قرار گرفت، اولین طرح در راستای محرومیت‌زدایی نبوده و نمایندگان مردم پیشتر در لایحه بودجه سال1401 مصوباتی را گنجاندند. 
تصویب آبرسانی به مناطق محروم با اولویت سیستان‌وبلوچستان، مجوز به سازمان ملی مسکن جهت بازآفرینی بافت‌های فرسوده و حاشیه شهرها، اختصاص سه‌هزار میلیارد تومان برای بهسازی راه‌های روستایی و طرح‌های هادی روستایی، تصویب تامین منابع جهت توسعه شبکه ملی اطلاعات و ارتقای پوشش اینترنت در روستاهای کمتر برخوردار، تصویب قیر رایگان برای بهسازی راه‌های مواصلاتی و روستایی و معابر عمومی، معافیت از مالیات و عوارض پروژه‌های زودبازده گروه‌های جهادی در مناطق محروم، تکلیف بانک مرکزی به بخشودگی جریمه اقساط تسهیلات زلزله و سیل‌زدگان مناطق محروم و روستاها، اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواه در مناطق روستایی، عشایری و شهرهای زیر 20هزار نفر، تکلیف وزارت نفت جهت گازرسانی با اولویت سیستان‌وبلوچستان استان‌های رویشی زاگرس و تخصیص 6هزار میلیارد تومان برای کمک به آب، راه طرح‌ هادی و بهسازی روستاها ازجمله مصوبات مجلس برای محرومیت‌زدایی از کشور است.

ارسال نظر