|
شناسه خبر: 10070

سرمقاله

پدرخوانده اروپا

محبوبه نیاورانی دبیر سیاسی / مهم‌ترین علت اصلی این سرسپردگی اروپا در برابر آمریکا «جنگ اوکراین» است.

گویا فعلا از توافق هسته‌ای خبری نیست و برخی منابع خبری از احتمال به تعویق افتادن مذاکرات به بعد از انتخابات کنگره در آمریکا سخن می‌گویند. در یک‌سال اخیر به همان اندازه که خبر مثبت از مذاکرات منتشرشده در پی آن نیز خبر منفی بیرون آمده و در ازای یک قدم به جلو، یک گام هم به عقب برداشته شده است. یعنی دائما درحال درجا زدن در مذاکرات هستیم، حتی اگر اولیانف هم توییت کند پنج دقیقه به خط پایان فاصله داریم اما بعد از ساعاتی این فاصله پنج‌دقیقه‌ای تبدیل به فاصله فرسنگی می‌شود.
ایران از زمستان سخت برای اروپا می‌گوید و اینکه حاضر است سوخت این قاره را تامین سازد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم نسبت به پیشرفت‌های بیشتر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی می‌گوید. اما این هشدارها هم گرهی از مذاکرات باز نمی‌کنند. در این میان، ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را افزایش می‌دهد و در دیگر سو نیز آمریکا تحریم‌ها را.
آمریکا هیچ ابتکارعملی برای بازگشت به برجام ندارد و اروپا هم حاضر نیست هزینه منافع خویش را بپردازد و تا اینجای کار با وجود آنکه بیشتر از همه به توافق نیاز دارد اما تصویری از بی‌ارادگی و تسلیم بودن در برابر آمریکا را از خود به نمایش گذاشته است. اما مهم‌ترین علت اصلی این سرسپردگی اروپا در برابر آمریکا «جنگ اوکراین» است؛ اتفاقی که خاطره جنگ جهانی دوم را زنده می‌کند که آمریکا به‌عنوان یک ناجی وارد میدان شد و با طرح مارشال اروپا را از مصیبت و بحران نجات داد؛ بنابراین پیروی اروپا ناشی از نوعی ترس است و اتحادیه اروپا موجودیت خود را وام‌دار آمریکا می‌داند. از سوی دیگر، اکثر کشور‌های اروپایی از نظر نظامی هم ضعیف هستند و این ضعف تا جایی است که کشوری مثل ایسلند حتی ارتش هم ندارد.
بنابراین اتحادیه اروپا طی این سال‌ها با وابستگی بیشتر به آمریکا، واکنش‌های خنثی نسبت‌به اقدامات یکجانبه آمریکا داشته و دارد و از لحاظ سیاست خارجی هویت مستقل خود را از دست داده است. همچنان‌که در برجام نیز نتوانست بعد از خروج آمریکا از توافق، به تعهدات خود عمل کند و این توافق را زنده و پابرجا نگه دارد. امروز نیز در روند مذاکرات تسلیم آمریکاست و نمی‌تواند نقش مساعی جمیله بازی کند و نظر طرفین را به یکدیگر نزدیک سازد؛ چراکه تنها به‌عنوان کارگزار آمریکا ظاهر می‌شود و نقشی بیشتر از آن نمی‌تواند برای خود قائل باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر