|
شناسه خبر: 10095

سرمقاله

گروسی به این سوال پاسخ دهد!

حنیف غفاری دکترای روابط بین‌الملل

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درجریان برگزاری نشست اخیر شورای حکام، بار دیگر کارگردانی ناشیانه‌ای درصحنه تقابل با جمهوری اسلامی ایران صورت داد. در پایان این نشست و در بیانیه‌ای غیرالزام‌آور و توصیفی، بازیگران غربی، ایران را متهم به عدم شفاف‌سازی فعالیت‌های هسته‌ای خود کرده و خواستار پاسخ‌دهی کشورمان نسبت‌به مطالبات نظارتی و فراپادمانی آژانس شده‌اند! در این خصوص نکاتی وجود دارد که نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن‌ها گذشت:
 نخست اینکه، هیچ‌گونه مولفه‌ای تحت‌عنوان «عدم شفاف‌سازی» در قبال فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان اصالت و موضوعیت ندارد. فراموش نکنیم که افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده در ایران، ارتقای درصد و خلوص غنی‌سازی به 20 و 60درصد، جملگی به‌صورت آشکار و با اطلاع‌رسانی کامل به آژانس صورت گرفته و این سازمان بین‌المللی، نمی‌تواند در این خصوص ادعای «عدم شفافیت» کند. آنچه تحت عنوان عدم دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مکان‌های ادعایی مطرح می‌شود نیز معلول عدم شفافیت هسته‌ای ایران نبوده و منبعث از دو مولفه مهم به نام «سیاسی‌کاری آژانس» و «عدم اراده غرب مبنی بر عدم احیای برجام» است. در چنین شرایطی، وادارسازی ایران نسبت‌به همکاری یکجانبه با آژانس، آن هم در وضعیتی که تمامی ابعاد نظامی احتمالی فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان در چارچوب پرونده PMD در سال2015 میلادی و در پروسه انعقاد توافق اولیه حل‌وفصل شده است! نکته دوم مربوط به یک سوال مهم و کلیدی است: اینکه چرا عدم مختومه شدن موارد ادعایی آژانس و مفتوح نگاه داشتن آن‌ها، مطالبه اصلی آمریکا، رژیم اشغالگر قدس و تروییکای اروپایی محسوب می‌شود؟! واقعیت امر این است که دشمنان جمهوری اسلامی ایران درصدد هستند با مفتوح نگاه داشتن این پرونده‌ها پس از احیای توافق هسته‌ای، از تهدیدی به نام «ابطال دوباره توافق هسته‌ای» به‌عنوان اهرم فشاری جهت دسترسی به این اماکن و حتی برخی اماکن ادعایی دیگر (که در ارتباط با موارد ادعایی مطرح می‌کنند)، استفاده کنند. بدیهی است که در چنین شرایطی باید پرونده‌های مذکور قبل از اجرایی شدن توافق هسته‌ای تعیین‌تکلیف شوند. آژانس اذعان کرده است که موارد ادعایی مطروحه، مربوط به سال‌ها قبل است یعنی قبل از انعقاد توافق هسته‌ای! باتوجه‌به ده‌ها مورد راستی‌آزمایی برجامی صورت‌گرفته ازسوی آژانس (خصوصا از سال2016 میلادی تا زمان خروج آمریکا از برجام)، اکنون بهانه‌ای برای مفتوح باقی ماندن این پرونده‌ها پس از احیای توافق هسته‌ای باقی نمی‌ماند اما گویا این موضوع به یک خط قرمز مشترک میان معاندان و مخالفان فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان تبدیل شده است!
بهتر است رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به‌جای شانتاژ، سیاسی‌کاری و بازی مستقیم در زمین واشنگتن، به این سوال مهم پاسخ دهد که اصرار وی مبنی بر عدم مختومه‌سازی این پرونده‌ها تا قبل از اجرایی شدن مجدد برجام چیست؟ قطعا گروسی و همراهانش پاسخ منطقی و گویایی در قبال این سوال کلیدی ندارند... .

 

ارسال نظر