|
شناسه خبر: 5429

سرمقاله

مساله آبرو در تراز عدالت

اگر رهبر انقلاب دهه چهارم انقلاب اسلامی را به «عدالت و پیشرفت» نامگذاری کردند، این عدالت نه صرفا در مناسبات اقتصادی، بلکه در مناسبات میان تمام اجزای نظام اعم از کارگزاران و مردم باید برقرار باشد. یکی از تجلی‌های عدالت‌محوری در رفتار، داشتن حساسیت در قبال حفظ آبروی افراد است. 
دو نمونه طی روزهای گذشته لزوم حرمت آبروی افراد را بار دیگر به همه ما گوشزد کرد. پس از تذکر رهبر انقلاب به مجلس بابت انتشار گزارش یکی از کمیسیون‌های مجلس که در آن اسامی خاطیان پرونده دانشجویان بورسیه دکتری پیش از اثبات جرم آن‌ها در دادگاه صالحه 
آورده شده بود، روز گذشته نیز رییس سازمان صداوسیما در بخشنامه‌ای به معاونت سیاسی رسانه ملی از او خواست تا نمایش مشخصات افراد در برنامه‌های سازمان، پیش از اثبات جرم اکیدا ممنوع شود. 

پیمان جبلی در نامه‌ای به علیرضا خدابخشی تصریح کرد: «در برنامه‌های زنده و ضبطی اعم از گفت‌وگومحور، خبر و گزارش خبری، مستند، ترکیبی و نیز مطالب مکتوب، تشهیر اشخاص حقیقی به شیوه‌های مختلف اعم از 
نام بردن، نمایش مشخصات شامل عکس، گرافیک و نیز کنایه صریح در شرایطی که جرم قطعی ازسوی مراجع ذی‌صلاح رسما اعلام نشده اکیدا ممنوع است. لازم است مراتب به نحو شفاف و روشن به عوامل زیرمجموعه ابلاغ و دستورالعمل مؤکد انضباطی در اسرع وقت تهیه و در صورت تخلف، اعمال گردد». بخشنامه قابل‌تامل جبلی پس از آن انجام شد که رهبر انقلاب نیز چندی پیش در تذکری به مجلس، خواستار حفظ حرمت آبروی افراد شدند. محمدباقر قالیباف، رییس مجلس اخیرا در صحن علنی مجلس در توضیح تذکر رهبر انقلاب به مجلس گفت: «مقام معظم رهبری در حاشیه نامه‌ای که در آن به رسانه‌ای شدن گزارش یکی از کمیسیون‌های مجلس پیش از بررسی و صدور حکم در دادگاه صالحه اعتراض شده است، فرمودند شکایت بجاست، نباید پیش از اثبات جرم آن را رسانه‌ای می‌کردند، دنبال کنید تا به نحوی جبران شود. به نظر می‌رسد این تذکر که حاکی از توجه به حق‌الناس است، نه فقط برای همکاران اینجانب در مجلس بلکه برای همه صاحبان رسانه‌ها و تریبون‌ها مخصوصا تریبون‌های رسمی و همه فعالان اجتماعی و رسانه‌ای می‌تواند فصل‌الخطاب باشد». حفظ آبروی افراد و چهره‌ها البته محدود به تذکر اخیر رهبر انقلاب نبوده و ایشان در بزنگاه‌های حساس سیاسی ازجمله در جریان عدم احراز صلاحیت برخی نامزدها در انتخابات ریاست‌جمهوری، از نهادهای ذی‌صلاح خواستند تا حرمت و حیثیت افراد حفظ شود.

 

ارسال نظر