|
شناسه خبر: 6108

سرمقاله

کیفیتی در اندازه حاج‌قاسم

دومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها، حاج‌قاسم سلیمانی را پشت سر گذاشتیم. ابعاد مختلف شخصیتی، زندگی، منش و اقدامات شهیدسلیمانی   به‌قدری گسترده، متنوع و بااهمیت است که مانند اقیانوسی از سوژه و ایده برای تولید محتواست. این محتوا باتوجه‌به سوژه موردنظر و مخاطب ،هدفی که دارد می‌تواند در مدیوم‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شود. در این دو سال و پس از شهادت ایشان، تعداد قابل‌توجهی مستند، کتاب، نماهنگ و... تولید شد. 
تولید اثر درباره حاج‌قاسم از این جهت که یک ابرقهرمان ملی است و علاقه‌مندان بسیاری دارد یک امتیاز به حساب می‌آید ولی درکنارش محدودیت‌هایی هم دارد؛ برای مثال، هنوز هم مسائل مهمی درباره این شهید داراری طبقه‌بندی است. به همین جهت هنرمندان کار آسانی برای ورود به این اقیانوس سوژه را ندارند. بااین‌حال یک نکته مهم دیگر هم درباره ساخت آثار موضوعی با حال و هوای شهیدسلیمانی وجود دارد که به‌هیچ‌وجه نباید از آن غافل شد. همانطورکه گفتیم به‌دلیل تنوع و تکثر ایده درباره ساخت محصولات فرهنگی با موضوع حاج‌قاسم، طبیعی است که علاقه‌مندان زیادی برای تولید محتوا اقدام کنند که در جای خودش هم ارزشمند و محترم است. اما نباید یادمان برود که گاهی، یک تبلیغ کم‌کیفیت به یک ضدتبلیغ تبدیل می‌شود. از سوی دیگر، مساله مهندسی کمیت را نباید از یاد ببریم. نباید مانند بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی مشابه درگیر 
تولید انبوه و گزارش‌کار شویم. شهیدسلیمانی شخصیتی کیفی بود و همان هم باعث ماندگاری‌اش شد. پس در تولید محصولات موضوعی ایشان هم باید از کمیت‌زدگی فاصله و به سمت تولید باکیفیت برویم.

 

ارسال نظر