|
شناسه خبر: 8601

سرمقاله

تورم ؛ مسأله ای سیاسی

با وجود آمارهای مقامات دولتی مبنی بر چندبرابر شدن درآمدهای نفتی و آزادسازی دلارهای ایران، همچنان بهم‌ریختگی قیمت‌ها وجود دارد و صدای گرانی و تورم در همین ماه اول سال جدید، آنقدر بلند بود که رییس‌جمهور را به واکنش واداشت و به دستگاه‌های نظارتی دستور داد پشت‌پرده گرانی‌های اخیر را بررسی و دلایل آن را شناسایی کنند.
هرچند بخش اعظمی از تورم موجود در اقتصاد ناشی از عملکرد دولت قبل است و رئیسی در تابستان۱۴۰۰ اقتصاد ایران را با بالاترین تورم تاریخ ۷۰سال اخیر ایران تحویل گرفت و دولت دوازدهم کار خود را با تورم تاریخی ۵۷درصد به پایان رساند، اما اعلام حذف ارز ترجیحی کالا‌های اساسی و دارو درابتدای سال، محاسبه حقوق گمرکی و نرخ دلار در بودجه با نرخ ETSبه تورم دامن زده است که باید افزایش حقوق‌ها را نیز به آن اضافه کرد.
قرار بود در دولت تدبیری اندیشیده شود که قیمت دارو در سال جاری گران نشود و در دسترس مردم باشد اما آنطور که در ظاهر نمایان است هنوز مساله کنترل گرانی کالاهای اساسی  حل نشده و قیمت کالاها به‌صورت روزانه افزایش پیدا می‌کند. در زمینه ارز 4200تومانی بین دولت، بانک مرکزی، سازمان برنامه‌وبودجه و سایر ارگان‌ها هماهنگی وجود ندارد و کار جدی در این زمینه صورت نگرفته است. هنوز دولت نتوانسته برنامه مدونی برای تعیین‌تکلیف ارز ترجیحی تدوین کند. از سوی دیگر، باید به این پرسش پاسخ داده شود که چرا هر روز قیمت‌ها افزایش می‌یابند، درصورتی‌که هنوز به ادعای دولت ارز ترجیحی حذف نشده است. برخی از نمایندگان نیز اعتقاد دارند گرانی‌های اخیر به‌هیچ‌وجه قابل‌تحمل نیست و منشأ این گرانی‌ها عمدتا دلال‌بازی و سودجویی عده‌ای است که قطعا دولت می‌تواند با تدبیر مناسب در این زمینه راهکارهایی ارائه دهد. از سوی دیگر، نمایندگان مدعی هستند طبق حکمی در بودجه1401 نباید قیمت کالاها از قیمت آن‌ها در شهریور 1400 بیشتر باشد اما متاسفانه همچنان با افزایش موج قیمت‌ها روبه‌رو هستیم که دولت باید سرعت عمل برای اجرای آن داشته باشد.
قطعا بهبود چنین شرایط اقتصادی که از دولت قبل به دولت جدید به ارث رسیده کار آسانی نیست اما با داشتن ایده و برنامه مشخص می‌توان درصد مهمی از امور را سامان داد و تورم را مهار کرد. امروز تصمیم‌های سخت اقتصادی با زمینه سیاسی و اجتماعی باید به مهم‌ترین دستورکار دولت تبدیل شود. دولت با هزینه‌کرد بیشتر به‌دنبال رفع مشکلات معیشتی است مانند پرداخت یارانه به مناسبت‌های مختلف و افزایش حقوق که همین سیاست، خود تورم‌زاست و منجر به فشار بودجه‌ای و فشار بر سیستم بانکی می‌شود؛ بنابراین دولت باید ابتدا سیاست‌های خود را تعیین کند و بعد از آن، به‌سراغ اصلاحات اقتصادی برود. امروز عملکرد دولت براساس همین میزان تورم و گرانی در سطح کشور ازسوی مردم ارزیابی می‌شود که همین موضوع تورم را  به مساله ای سیاسی تبدیل کرده است.

ارسال نظر