|
شناسه خبر: 9000

سرمقاله

تنها نامش خواهد ماند

می‌گویند موجودی است از سرسوزن کوچک‌تر؛ اما بسیار مرموز و بیش‌از‌حد بی‌رحم. تاکنون جان هزاران، هزاران نفر را گرفته است. هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد که این موجود کوچک بتواند کل دنیا و تمام ابعاد زندگی‌مان را تحت‌تاثیر قرار دهد و میلیون‌ها نفر انسان را راهی بیمارستان کند و هزاران نفر را تا پای مرگ بکشاند. بله! این ویروس کرونا بود که تعیین می‌کرد که زندگی‌مان را چطور پیش ببریم و چه باید کنیم و چه نه. تمام دنیا در وضعیت قرمز قرار گرفته بود. متخصصان و نوابغ پزشکی برای مهارش دور هم جمع شدند تا راهی برای نجات بشر پیدا کنند اما آنان هم نمی‌دانستند دقیقا با چه چیزی روبه‌رو هستند.
وحشت و ترس از مبتلا شدن به این بیماری ناشناخته و مرگبار در چشمان همه‌مان موج می‌زد و با فاصله چندمتری با یکدیگر گفت‌وگو می‌کردیم. گویی آخرالزمان شده بود. درحالی سپیدپوشان(کادر درمان) جهادگرانه در سنگر مبارزه با این ویروس تاج‌دار تا پای جان می‌جنگیدند؛ دانشمندان برای پیدا کردن راه مغلوب کردن آن شبانه‌روز تلاش می‌کردند تا اینکه روزنه‌های امید از یافتن واکسن برای مقابله با این ویروس پیدا آمد. جای افتخار است که در میان کشورهایی که به این فناوری دست یافتند نام کشورمان می‌درخشد.
سرعت گرفتن واکسیناسیون همه چیز را تغییر داد. میزان مبتلایان و جانباختگان براثر این ویروس منحوس به حداقل رسیده است. آمار روزهای اخیر از وضعیت کرونا در کشور، نشان می‌دهد در شرایط خوبی قرار داریم اما فراموش نکنیم پاندمی کووید۱۹ هنوز به پایان نرسیده است. هنوز چندمیلیون نفر در کشور هستند که حتی یک دوز واکسن کرونا نزده‌اند. بعد از فروکش موج ششم کرونا که با سویه اومیکرون همراه بود، شرایط کرونایی کشور رو به بهبود رفت و این روزها آمار روزانه فوتی‌ها تک‌رقمی شده است. براساس اعلام وزارت بهداشت، تاکنون ۶۴میلیون و ۴۳۲هزار و ۲۷۲نفر دوز اول، ۵۷میلیون و ۷۰۰هزار و ۳۶۰نفر دوز دوم و ۲۷میلیون و ۳۰۵هزار و ۸۳۸نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۱۴۹میلیون و ۴۳۸هزار و ۴۷۰دوز رسید. این آمارها نشان می‌دهد که شرایط تزریق دوز سوم واکسن کرونا در کشور، هنوز روند مطلوبی ندارد و اگر قدری سهل‌انگاری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی اتفاق بیفتد، می‌تواند ما را درگیر موج جدیدی از بیماری کند؛ البته مسوولان وزارت بهداشت و اعضای کمیته علمی کشوری کووید۱۹، معتقدند حداقل تا فصل تابستان درگیر موج جدیدی از بیماری نخواهیم شد. اما یادمان نرود که تعداد کسانی که سه دوز واکسن کرونا تزریق کرده‌اند، در مقایسه با کسانی که یک دوز یا دو دوز واکسن تزریق کرده‌اند، خیلی کمتر است. در همین حال گفته می‌شود، حدود ۱۴میلیون نفر در کشور هنوز یک دوز واکسن هم نزده‌اند. آنچه مسلم است چیزی به پایان عمر کرونا نمانده و روزگاری خواهد رسید که تنها یک نام و خاطره از این ویروس باقی خواهد ماند. برای زودتر رسیدن به آن روز اگر واکسن نزده‌ایم، به مراکز درمانی برویم، واکسن بزنیم و پروتکل‌ها را همچنان رعایت کنیم.

 

ارسال نظر