|
شناسه خبر: 9437

سرمقاله

کار برای دشمن

مهدی فضائلی

«خوش بینی» ویژگی افراد مثبت‌اندیش است اما با «امیدواری» فرق می‌کند.
 انسان خوش‌بین، از بین گزینه‌های محتمل پیش رو، به گزینه مثبت اقبال نشان می‌دهد و وقوع آن را قوی‌تر ارزیابی می‌کند لیکن انسان امیدوار همزمان دارای سه ویژگی مهم است؛ فرد صاحب امید اولا دارای هدف یا اهداف مشخص است. یعنی بدون هدف داشتن امیدواری معنی ندارد. ثانیا انسان امیدوار، دارای قدرت اراده است و انگیزه لازم را برای حرکت به‌سمت هدف دارد و سومین ویژگی افراد امیدوار، برخورداری از قدرت یافتن مسیر برای نیل به هدف است. کسی که امیدوار است، معتقد است که اگر مانعی هم بر سر راه رسیدن به هدفش ایجاد شود، می‌تواند مسیر تازه‌ای برای رسیدن به آن هدف پیدا کند.
اگر می‌خواهید اهمیت «امید» را دریابید و تاثیرش را در زندگی بهتر متوجه بشوید کافی است به تحقیقات انجام‌شده دراین‌باره مراجعه کنید.
تحقیقات روانشناسی ثابت کرده است که امید داشتن، برای سلامت انسان مفید است و انسان‌های امیدوار کمتر گرفتار بیمارهای روحی و روانی مثل افسردگی و اضطراب می‌شوند.
براساس همین نوع پژوهش‌ها، افراد امیدوار برای درمان بیماری‌های صعب‌العلاج مانند سرطان نیز به نتایج بسیار خوبی رسیده‌اند. و خلاصه اینکه، تحقیقات نشان می‌دهند که امید نقش بسیار پررنگی در درمان بیماری دارد.
ویژگی‌ها و اثربخشی امید، به افراد اختصاص ندارد و جامعه را نیز شامل می‌شود؛ یعنی جامعه امیدوار نیز جامعه‌ای است هدفمند و دارای انگیزه و اراده لازم برای رسیدن به اهدافش. جامعه هدفمند همچنین قدرت مسیریابی را دارد و موانع، آن را از حرکت بازنمی‌دارد.
در بحث‌های حوزه موفقیت گفته می‌شود: دو روش برای دیدن دنیا وجود دارد؛ بعضی از مردم چیزی را می‌بینند که می‌خواهند و بعضی دیگر چیزهایی را می‌بینند که مانع آن‌ها می‌شود تا به چیزهایی که می‌خواهند برسند. انسان و جامعه امیدوار، جزو گروه اول هستند و پیوسته آن چیزی را می‌بینند و برای آن تلاش می‌کنند که می‌خواهند یا همان هدف.
آثار و پیامدهای امید برای جامعه نیز به همان اندازه آثار مثبت امید برای فرد و بلکه بیشتر است، لذا جامعه امیدوار نیز گرفتار افسردگی و دیگر بیماری‌های روحی و روانی نمی‌شود و در برابر مشکلات، هرچند هم که سخت باشند، تسلیم و زمینگیر نمی‌شود. شاید الان از این طریق بهتر بتوانیم دوستان و دشمنان خود را بشناسیم! دشمن ما قطعا در پی ناامید کردن ماست تا ما را بیمار و زمینگیر کند و دوست ما کسی است که مانع افسردگی، اضطراب و تسلیم شدن ما در برابر مشکلات باشد. با عنایت به آنچه گذشت، اهمیت و درستی این فراز سخن رهبر حکیم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر با دست‌اندرکاران کنگره شهدای جامعه عشایر کشور را بهتر درک می کنیم که «هر کسی که مردم را از آینده ناامید کند برای دشمن دارد کار می‌کند؛ چه بداند، چه نداند.»

 

ارسال نظر