|
شناسه خبر: 9492

سرمقاله

ترافیک دیپلماتیک در غرب آسیا

این روزها، کریدورهای هوایی غرب آسیا، بیشتر به رفت‌وآمدهای دپیلمات‌ها اختصاص یافته است. پروازهایی که صعود و فرود آن‌ها در هر باند فرودگاهی منطقه، ازسوی رسانه‌ها گزارش می‌شود، گویا این پروازها تا رسیدن به یک دستاورد مهم ادامه دارد.
اگر خطوط پروازهای خارجی کشورمان را دنبال کنیم، پرترافیک‌ترین ترددها را در یک ماه اخیر داشته است، از آسیای مرکزی گرفته تا قاره سبز و شرق آسیا، سفرهایی که دیروز با دیدار وزیر خارجه کشورمان در استانبول جریانی دوباره یافت و با سفر رییس‌جمهور کشورمان به ترکمنستان ادامه می‌یابد.
گویا این سفرها فراتر از حوزه غرب آسیاست و مقامات اروپایی، روسیه و آمریکا در تدارک سفرهایی به منطقه غرب آسیا هستند تا به نتیجه‌های ملموسی برای توسعه روابط و رفع تحریم‌های چندساله کشورمان، نزدیک شوند؛ نتایجی که رسانه‌های جهان چشم به آن دوخته‌اند تا دستاوردهای آن را ثبت و ضبط کنند. حال رویترز خبر از آزادی دارایی‌های بلوکه‌شده ایران می‌دهد و خبر برداشته شدن تحریم‌ها از سپاه پاسداران را فاش می‌سازد.
دولت سیزدهم نشان داد به‌خوبی سیاست موازنه را در این مدت پیش گرفته و امروز منتظر به بار نشستن نتایج آن است. ایران نشان داد در کنار بازدارندگی و مقاومت در برابر هر نوع کنش ماجراجویانه و راهبرد تهدید در برابر تهدید، به‌دنبال تعامل و دیپلماسی و گسترش رابطه براساس احترام متقابل است. او می‌داند باید با سیاست متوازن چالش‌ها را مدیریت و به‌آرامی از کنار جنگ ابرقدرت‌ها عبور کند و اجازه بازی با کارت ایران را به هیچ‌یک از آن‌ها ندهد تا بتواند جایگاه خود را به‌عنوان یک قدرت نوظهور در نظم جدید منطقه‌ای و جهانی تثبیت کند.

ارسال نظر