|
شناسه خبر: 9559

سرمقاله

مانع وحدت

دو تمدن با دو تاریخ و فرهنگ غنی و داشتن مشترکات فرهنگی و دینی در حالی برای توسعه روابط با یکدیگر سیگنال‌های مثبت می‌فرستند که هرگونه ائتلاف علیه یکدیگر را رد می‌کنند. توسعه روابط ملت‌ها و دولت‌های مصر و ایران از موضوعاتی است که این روزها به سرتیتر اخبار تبدیل شده است؛ توسعه‌ای که ایران بارها بر آن تاکید ورزیده و علاقه‌مندی خود را به گسترش این روابط نشان داده است؛ اقدامی که مصر هم به‌گونه‌ای دیگر بر آن اصرار می‌ورزد و آن رد کردن درخواست‌های کشورهای مرتجع عربی در شکل‌گیری ناتوی عربی است که هر گونه اقدام نظامی و دشمنی علیه ایران را رد می‌کند.
موضوعی که چشم‌انداز توسعه این روابط را بیشتر از گذشته می‌کند. البته امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان توسعه روابط قاهره-تهران را به نفع ملت‌ها می‌داند. توسعه روابط ملت‌ها و دولت‌های ایران و مصر از دیرباز مورد توجه دستگاه دیپلماسی کشورمان بوده است و سفرهای متعددی میان طرفین صورت گرفت اما هراسی که غرب و رژیم‌صهیونیستی از وحدت دو کشور مسلمان مصر و ایران دارد، موانعی را در راه وحدت اسلامی ملت‌ها ایجاد می‌کند؛ چراکه می‌داند با شکل‌گیری این وحدت بزرگ است که رژیم اشغالگر اسرائیل رسمیت خود نزد برخی کشورها و دولت‌های مرتجع منطقه و جهان را از دست می‌دهد.
آنچه از برآیند فرهنگی دو کشور ایران و مصر برمی‌آید این است که ملت‌ها به توسعه و تقابل فرهنگی علاقه نشان می‌دهند و این دولت‌های دو طرف هستند که در مذاکراتی در سطوح مختلف دیپلماتیک به حل و فصل مشکلات فی‌مابین دولت‌ها می‌پردازند و اجازه دخالت به سران برخی کشورهای مداخله‌گر نمی‌دهند.

ارسال نظر