|
شناسه خبر: 9590

سرمقاله

بهار مالیاتی دولت

در راستای اقدامات تحولی در حسابرسی برخط از اجرای بودجه کشور، دیوان محاسبات به عنوان بازوی نظارتی مجلس در اقدامی بی‌سابقه گزارش تفریغ بودجه دو ماهه نخست امسال را منتشر کرده است. 
اتفاقی که موجب نظارت بهتر نمایندگان و قانونگذاری بهتر می‌شود. 
نمایندگان با توجه به گزارش دقیق دیوان محاسبات در خصوص تفریغ بودجه می‌توانند  دقیق‌تر وضعیت لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ را رصد کنند؛  گزارشی که نشان می‌دهد کدام دستگاه‌ها به وظایف خود عمل کردند یا اینکه چه میزان از مصوبات مجلس در بحث بودجه اجرایی شده است. یافته‌های دیوان محاسبات حاکی است که بیش از ۷۹ درصد درآمدهای مالیاتی وصول شده است. هرچند که افزایش سهم مالیات در سبد درآمدی دولت، در دوران رونق و رشد اقتصادی بالا قابل تحسین است، اما در شرایط تورمی فعلی رشد درآمد‌های مالیاتی می‌تواند به منزله فشار بیشتر بر تولید و مردم باشد. آنهم در شرایطی که حذف ارز ترجیحی هزینه‌های تولید را افزایش و افزایش تورم قدرت خرید مردم را کاهش داده، این مالیات می‌تواند فشار مضاعفی بر تولید و رونق اقتصادی باشد.
همچنان‌که براساس گزارش دیوان محاسبات در دو ماهه منتهی به اردیبهشت ۱۴۰۱، بیشترین تحقق ردیف‌های درآمد مالیاتی به ترتیب مربوط به درآمد حاصل از دریافت عوارض از واردات میوه، سبزیجات و سموم کشاورزی، درآمد حاصل از دریافت عوارض از تولید بوده است.  بارها کارشناسان توصیه کرده‌اند که افزایش قیمت انرژی می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای بازگشت ایران به بازارهای جهانی نفت باشد، اما دولت تاکنون از این فرصت جهانی بهره‌ای نبرده است و بیشتر درآمدهای خود را بر پایه مالیات بسته است.  همچنان‌که براساس گزارش دیوان محاسبات، با وجود بحران انرژی جهانی و با وجود اعلام دولت مبنی براینکه درآمد‌های حاصل از فروش نفت بسیار بیشتر از ماه‌های پایانی دولت قبل بوده، اما درآمدهای نفتی تحقق نیافته است. موضوعی که بیانگر آن است دولت بیشتر درآمد خود را در این دو ماه از طریق مالیات تأمین کرده است. دولت چنان تأمین منابع خود را به مالیات وابسته کرده است که اگر طبق لایحه جدیدی که به مجلس ارائه کرده است، مبنای محاسبه حقوق ورودی گمرکی در بودجه 1401 را کاهش دهد، با کسری بودجه مواجه خواهد شد.
باتوجه به گزارش دیوان محاسبات و اثرات تورم نقطه‌ای اردیبهشت و خرداد امسال، لازم است دولت و مجلس در یک بررسی واقع بینانه و آسیب‌شناسی عملکرد دو ماهه نخست بودجه امسال، به تدابیر فوری و موثری برای تحقق بیشتر درآمد‌ها و تخصیص بهینه منابع برسند. 
هرچند که آماربانک مرکزی کاهش نقدینگی در فروردین سال جاری را نشان می‌دهد اما روند کاهشی نرخ رشد نقدینگی در ماه‌های آینده مشروط به این است که دولت هرچه بیشتر توجه خود را به تقویت بخش تولید متمرکز کرده و اصلاحاتی در حوزه سیاست‌های تجارت خارجی و تنظیم بازار داخلی انجام دهد.

 

ارسال نظر