|
شناسه خبر: 9652

سرمقاله

سایه امن ولایت

غدیر، روز ولایتمداری است. این یک مفهوم کاملا روشن است که باید به آن توجه بسیاری داشت، آن هم در این شرایط سخت که اتحاد جامعه اسلامی لازم است.
رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: عید غدیر، روز اعلام حکومت اسلامی است؛ یعنی اعلام بیعت با امیرالمومنین(ع) بعد از حضرت محمد(ص) که فرمود: پس از من ولی، امام، رهبر، مدیر و مدبر جامعه علی(ع) خواهد بود. تنها گذاشتن امیرالمومنین(ع) ازسوی مردم، ریشه همه مشکلات در جهان اسلام است.
اگر از همان روزهای نخست بیعت مردم با امیرالمومنین(ع)، پیوند و روابط خود را با امام حفظ می‌کردند، خلافت به این‌گونه منحرف نمی‌شد که به دست بنی‌امیه و عباسیان برسد و خون هزاران نفر ریخته شود.
مهم‌ترین پیام واقعه غدیر ،ولایتمداری موجود در همه زمان‌هاست. امروز که در انتظار حضرت مهدی(عج) هستیم نیز وظیفه معینی درخصوص حفظ ولایتمداری داریم و باید با امام زمان(عج) پیوند محکمی ببندیم تا زمان غیبت ایشان از طریق پل‌های ارتباطی مانند رهبر انقلاب، ولایتمداری خود را حفظ کنیم. با توجه به اینکه عید غدیر روز میثاق و پیوند است؛ لذا ما باید در مسیر ولایتمداری حرکت کنیم. یکی از آثار ولایت ایجاد پیوند و پیوستگی میان امام و امت است. در سایه این پیوند یک انسجام و پیوستگی وصف‌ناپذیر در جامعه اسلامی ایجاد می‌شود؛ به همین دلیل ولایتمداری ازجمله شروط و مراتب پذیرش غدیر محسوب می‌شود؛ بنابراین اگر ما ولایتمدار نباشیم در مسیر غدیر حرکت نکرده‌ایم. 
ولایتمداری هم در سایه فهم و عمل به خواست امیرالمومنین علی(ع) به‌طور مستقیم است و هم پیروی از جانشینان خاص وی در دوران غیبت که امروز 
مقام معظم رهبری است؛ بر همین اساس ولایت،
 دژ محکم پیوند و اتصال میان امام و امت و اتصال میان امت با یکدیگر است. اتصال به یک انسجام اجتماعی غیرقابل وصف منتهی می‌شود که در سایه آن انسجام می‌توان بزرگ‌ترین مشکلات را برطرف و در برابر انواع طوفان‌ها مقاومت کرده و مسیر الهی را حفظ کرد. اگر امروز شاهد خنثی شدن تمام فتنه‌ها علیه امت اسلامی هستیم و امنیتی مطلق وجود دارد، دلیلش در سایه امن ولایت بودن است.

 

ارسال نظر