|
شناسه خبر: 9676

نگاه

بایدن چک کنگره را نقد می‌کند!

حنیف غفاری دکترای روابط بین‌الملل

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان تاکید کرده است که طرف آمریکایی در مذاکرات احیای برجام مدعی فشار شدیدی شده است که در داخل این کشور (ازسوی جمهوریخواهان مخالف توافق هسته‌ای) علیه دولت بایدن وجود دارد و واشنگتن با استناد به همین موارد می‌گوید نمی‌تواند بیش از این در مذاکرات وین امتیاز دهد!
 آنچه مسلم است اینکه ادعای دولت بایدن با‌توجه‌به ساختار قدرت سیاسی در آمریکا کاملا نادرست است. طبق قانون اساسی آمریکا، ساختار تصمیم‌گیری در معاهدات و توافقات آمریکا و کنگره توافقی الزام‌آور است یا حکم معاهده را دارد که به تشخیص دوسوم اعضای مجلس سنا رسیده باشد. یعنی 67نفر از 100سناتور معاهده را موردتایید قرار داده باشند و در این صورت رییس‌جمهور بعدی ایالات‌متحده آمریکا به این راحتی نمی‌تواند از این معاهده عقب‌نشینی کند. برجام از ابتدا در ساختارهای سیاسی آمریکا به‌مثابه یک قرارداد دولتی و نه یک معاهده الزام‌آور مطرح شد، یعنی هر دولتی در آمریکا مختار است براساس نظر و رویکرد خودش توافق را مورد پذیرش یا عدم پذیرش قرار دهد. پس هرگونه توافقی صورت پذیرد باتوجه‌به اینکه آن را دولت آمریکا و نه حکومت ایالات‌متحده بسته است، دارای ضریب ابطال‌پذیری بالایی خواهد بود؛ بنابراین برای جلوگیری از خروج آمریکا، ایران باید اهرم‌های لازم برای مدیریت صحنه را داشته باشد.
اما آن روی سکه را نیز باید مشاهده کرد! بایدن در عین مخالفت کنگره، می‌تواند با استناد به قدرت خود به‌عنوان رییس‌جمهور به ایران درخصوص باقی ماندن در برجام تا پایان دوران ریاست‌جمهوری خود تضمین دهد. فراتر از آن، اگرچه دولت فعلی آمریکا نمی‌تواند برای دولت بعدی آمریکا تعیین تکلیف کند اما قطعا می‌تواند با پذیرش یکسری از تعهدات و تضمین‌ها چه در بُعد فنی و چه در بُعد اقتصادی و چه در ابعاد دیگر هزینه‌های دولت احتمالی بعدی آمریکا درخصوص خروج از برجام را بالا ببرد؛ به‌گونه‌ای‌که خروج از توافق هسته‌ای برای دولت آمریکا عملا اقدامی پرریسک و مخاطره‌آمیز باشد. شاهد بودیم که دولت ترامپ با چنین مساله‌ای مواجه نشد چون تضمینی پشت برجام نبود و به‌راحتی از توافق خارج شد بدون اینکه هزینه‌ای به لحاظ اقتصادی پرداخت کند؛ فلذا دولت فعلی آمریکا می‌تواند این ریل‌گذاری را به‌گونه‌ای انجام دهد که دولت بعدی آمریکا برای خروج از برجام با مشکل مواجه شود ولی اراده‌ای ازسوی مقامات آمریکایی مبنی بر این مساله دیده نمی‌شود.
به نظر می‌رسد بایدن تلاش می‌کند برای نیل به تاکتیک اولیه و پیشنهادی افرادی مانند جیک سالیوان و آنتونی بلینکن مبنی بر «بازگشت بدون خاصیت به برجام»، چک مخالفت کنگره با احیای توافق هسته‌ای را در مذاکرات نقد کند! این در حالی است که اساسا قرار نیست کنگره نقشی در تصویب این توافق یا ارائه تضمین در خصوص آینده و اعتبار آن ایفا کند. باید مراقب بازی هدفمند دولت بایدن و وزارت خارجه آمریکا بود.

ارسال نظر