|
شناسه خبر: 9761

عشق بی‌مرز

مرضیه کیان خبرنگار فرهنگی

در میان برنامه‌های رسانه ملی برای ایام محرم که سال‌هاست از سریال فاخری همچون «مختارنامه» و«شب دهم» فاصله گرفتیم و پس از ساخت آن‌ها در سال‌های بعد به تکرار آن‌ها بسنده کردیم و در شب‌های محرم، مداحی مداحان در ساعت‌های مشخص پخش می‌شود، پس از برنامه «با حسین(ع) حرف بزن» که ایده آن از چند سال گذشته پا گرفت و همچنان اجرایی می‌شود، برنامه «حسینیه معلی» که از اولین شب محرم امسال روی آنتن شبکه سه سیما رفت، برنامه‌سازی جدید و قابل تامل محرمی است که به اجرا درآمد.
 اگر جسته و گریخته در فضای مجازی، برنامه «وجیها بالحسین» را دنبال کرده باشید و تاثیر لحن کودکان را هنگامی که ذکر اهل بیت‌(ع) را بر زبان جاری می‌سازند، شنیده باشید، دل‌نشینی لحن‌شان را همراه معصومیت کودکانه‌شان بیشتر حس می‌کنید؛ چراکه با سوز اثرگذار، نام حسین(ع) را زمزمه می‌کنند. برنامه «وجیها بالحسین» سه سال در شهر کربلای معلی به میزبانی کشور عراق برگزار می‌شد و تحولی که در سال جاری داشت، بین‌المللی شدن و پذیرش شرکت‌کننده به زبان‌های فارسی و ترکی در کنار زبان عربی بود.
مطرح شدن استعدادهای مداحی در شرایط وانفسای کنونی که فضای مجازی و پلتفرم‌های گوناگون بر دنیا حکمرانی می‌کند، اتفاق بزرگی است که شاید بهترین مکان برای جوشش این پدیده، همان ساحت معنوی و روحانی شهر کربلا بود، اما این موضوع بدین معنا نیست که برگزاری چنین برنامه ارزشمندی در کربلا باقی بماند، بلکه می‌تواند الگویی باشد برای کشورها و شهرهای دیگر. عشق به خاندان آل‌الله(ع) حد و مرز نمی‌شناسد و همانطور که کودکی از ایران یا لبنان به عراق می‌رود تا ارادت خود را به اهل‌بیت(ع) ابراز کند، می‌تواند در کشور خود در چنین برنامه‌هایی حضور پیدا کند؛ چه بسا استعدادهای ناب‌تر و بیشتری در گوشه و کنار کشورها وجود داشته باشد که امکان تردد به کشور دیگر را نداشته باشند. برنامه «حسینیه معلی» همان برنامه‌ای است که جای خالی‌اش در میان برنامه‌های سیما حس می‌شد و وجود مداحان مطرحی همچون سعید حدادیان، مهدی رسولی و سید مجید بنی‌فاطمه که در عرصه مداحی دستی بر آتش دارند و مستمعان کثیری از مدیحه‌سرایی‌شان بهره می‌برند و روح و جان‌شان حسینی می‌شود، بهترین گزینه‌ها برای داوری این برنامه هستند، تا هم استعدادهای مداحی را شناسایی کنند و هم مربی باشند.

 

ارسال نظر