|
شناسه خبر: 9898

سرمقاله

پایان مسالمت‌آمیز

رسانه‌های ترکیه و مقامات سیاسی و حزبی این کشور از لزوم ترمیم روابط آنکارا و دمشق سخن می‌گویند و عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه را یکی از راه‌های برون‌رفت آنکارا از مشکلات داخلی و خارجی و نیز رسیدن منطقه به آرامش و ثبات می‌دانند.

نخستین روز شهریورماه درحالی سپری می‌شود که رسانه‌های ترکیه، از رویداد بزرگ دیپلماتیک در ماه جاری خبر می دهند؛ رویدادی که پس از 10 سال جنگ و عداوت علیه سوریه، شاهد عادی‌سازی دوباره روابط استانبول و دمشق و برقراری ثبات و آرامش در این منطقه از غرب آسیا خواهیم بود. مدتی است که رسانه‌های ترکیه و مقامات سیاسی و حزبی این کشور از لزوم ترمیم روابط آنکارا و دمشق سخن می‌گویند و عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه را یکی از راه‌های برون‌رفت آنکارا از مشکلات داخلی و خارجی و نیز رسیدن منطقه به آرامش و ثبات می‌دانند. گویا، ترکیه طی یک سال گذشته روند عادی‌سازی روابط با کشورهای مختلف ازجمله امارات، عربستان، رژیم‌صهیونیستی و مصر را با شتاب دنبال کرده و به‌دنبال سیاست تنش صفر با همسایگان و در منطقه است تا بتواند با فراغ بال به موضوع مدیترانه شرقی بپردازد و اختلافات خود در این منطقه را با یونان، رژیم‌صهیونیستی و مصر حل‌وفصل کند و از منابع انرژی در این حوزه بهره‌مند شود. با بلندتر شدن زمزمه‌های تحول در روابط مناقشه‌آمیز ترکیه و سوریه که در یک دهه گذشته بر مناسبات دو کشور حاکم بوده است، اکنون کنش‌های مقدماتی ازسوی دو طرف برای بسترسازی و تعیین چارچوب‌های لازم برای گذار به این مرحله به راه افتاده است. «دوغو پرینچک»، رهبر حزب وطن ترکیه قرار است به‌زودی در قالب هیاتی سیاسی و دیپلماتیک به سوریه سفر کرده و با بشار اسد، رییس‌جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کند. این سفر با یک هواپیمای اختصاصی 12نفره انجام می‌گیرد و این اولین پرواز مستقیم از فرودگاه ترکیه به دمشق بعد از 10سال خواهد بود. محور این سفر، راه‌های ترمیم روابط، مقابله مشترک با تروریسم در شمال سوریه و نیز بازگشت آوارگان خواهد بود. براساس اطلاعات کسب‌شده، در صورت مثبت بودن این دیدار و گزارش ارائه‌شده و جمع‌بندی صورت‌گرفته در دمشق و آنکارا، رهبران دو کشور احتمالا در حاشیه نشست آینده سازمان همکاری شانگهای که اواخر شهریورماه جاری در ازبکستان برگزار می‌شود، با یکدیگر دیدار خواهند داشت. پیش از این، «رجب طیب اردوغان»، رییس‌جمهور ترکیه گفته بود که در سفر به سوچی، پوتین از من خواست که در نشست سازمان همکاری شانگهای شرکت کنم و من نیز احتمالا شرکت خواهم کرد.
علی‌رغم استقبال کلی دولت دمشق از تمایل رهبران آنکارا به تغییر در رویکردهای خصمانه گذشته اما سوری‌ها با اعلام شروط خود برای حل اختلافات با ترکیه نشان می‌دهند که مسیر مذاکرات را در خدمت رسیدن به نتیجه مطلوب برای حفظ منافع ملی و توافقی پایدار با ترک‌ها می‌بینند و مذاکراتی را که هدفی غیر از پایان مسالمت‌آمیز بحران داشته باشد رد می‌کنند. طبق گزارش رسانه‌ها، شرط نخست سوریه تسلط دوباره دمشق بر استان ادلب است و شرط دوم نیز بر این نکته تاکید دارد که گذرگاه «باب الهوی» و  گمرک‌های گذرگاه مرزی «کِسِب» به کنترل دولت سوریه دربیایند و همچنین دمشق بر مسیر تجاری موسوم به «ام۴» به‌عنوان کمربند ارتباطی دیرالزور- حسکه و حلب-لاذقیه کنترل کامل یابد. دولت سوریه همچنین خواستار حمایت ترکیه از لغو تحریم‌های اروپا و آمریکا علیه افراد و شرکت‌های مرتبط با کشورش شده است.

 

ارسال نظر