|
شناسه خبر: 9913

وحشت زمستان بی‌برجام

آمریکایی‌ها در سال‌های گذشته در ادامه تله‌گذاری برای متحدان اروپایی خود، دست آن‌ها را از دیگر بازارهای انرژی مانند ایران قطع کرده بودند تا در چنین روزی و در پیش از آغاز فصل سرد، لرزه بر اندام آن‌ها بیندازند.

تلاش‌های کشورهای عضو برجام برای احیای آن باز هم با دیوار آمریکایی‌ها مواجه شده است؛ دیواری که در این ماه‌ها بارها مانع امضای توافق برد-برد و ازسرگیری تعهداتی شده که ترامپ حتی با پشت کردن به شرکای اروپایی‌اش، منافع آن‌ها را نیز زیر پا گذاشت. وعده فشار حداکثری و مطیع ساختن ایران برای امتیازهای بزرگ‌تر نیز درنهایت مانند دیگر برنامه‌های چهار دهه اخیر علیه ایران، راه به جایی نبرد و با همراهی اروپایی‌ها با آمریکا در غائله اوکراین، آن‌ها را بیش از پیش در باتلاق فروبرد. تحریم‌های پی‌درپی علیه مسکو و افزایش سطح تنش باعث شد تا یک بحران نظامی-سیاسی به حوزه انرژی نیز سرایت کرده و اروپایی‌ها را که وامدار روسیه در این موضوع هستند به دردسر بیندازد. علاوه‌براین آمریکایی‌ها در سال‌های گذشته در ادامه تله‌گذاری برای متحدان اروپایی خود، دست آن‌ها را از دیگر بازارهای انرژی مانند ایران قطع کرده بودند تا در چنین روزی و در پیش از آغاز فصل سرد، لرزه بر اندام آن‌ها بیندازند. وحشت اروپایی‌ها از زمستان سخت در اخبار این روزهای آن‌ها به خوبی پیداست و از همین رو شاهد اضافه‌کاری آن‌ها در میز مذاکرات هستیم. اروپایی‌ها که تا امروز نشان داده بودند اراده‌ای در برابر آمریکا ندارند و با تکرار سیاست‌های کاخ سفید، بازیکن بازی مقصرنمایی و امتیازخواهی آمریکایی‌ها بودند، حالا در آزمون بزرگی قرار دارند و مسوولیت و وظیفه ذاتی‌شان در برابر ملت‌های اروپایی در کانون توجه قرار گرفته است. اعتراض‌های گسترده در شهرهای اروپایی در سال‌های اخیر از یکسو و بی‌اعتمادی نیروهای اجتماعی به دولت‌های اروپایی از سوی دیگر، باعث شده است تا این دولت‌ها نسبت‌به آینده نگران باشند؛ نگرانی که با عدم تامین گاز و انرژی برای زمستان پیش رو می‌تواند زمینه‌های شکاف‌های جدی‌تری را رقم بزند. احیای برجام شاید تنها راه قاره سبز برای گذار از زمستان سخت باشد؛ زمستانی که برآمده از خودکامگی آمریکایی در نظام بین‌الملل و نگاهی ابزارانگارانه به نهادها و سازمان‌های بین‌المللی است که با فشارها و تغییر ماموریت، وظایف ذاتی خود را رها کرده و تنها به فرمانبری از کاخ سفید و متحدانش، اشتغال دارند.
در چنین شرایطی، سران تروئیکای اروپایی بیش از اینکه در مقابل دولت آمریکا مسوول باشند در برابر مردم خود مسوولیت دارند؛ از همین رو و باتوجه‌به شرایط بحرانی این روزهای قاره سبز، تلاش می‌کنند تا مقامات کاخ سفید را به یک امتیاز حداقلی در برابر متحدان قدیمی‌اش، راضی کنند. البته با فعال شدن و فشار بیشتر لابی صهیونیست‌ها در آمریکا باید دید دولت بایدن چه پاسخی برای متحدان قدیمی‌اش دارد، آیا توان تصمیم سخت برای گذار متحدانش از زمستان سخت را دارد؟

 

ارسال نظر