|
شناسه خبر: 9936

سرمقاله

مزیت های کالابرگ

براساس یافته‌های این افکارسنجی، لازم است که دولت هرچه سریع‌تر زمینه‌های لازم برای توزیع کالابرگ را فراهم کند و به قانون بودجه مجلس، جامه عمل بپوشاند

اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی از تمایل قاطبه مردم به دریافت کالابرگ به جای دریافت یارانه نقدی خبر داد. در گزارش این نهاد آمد که مجلس برای جبران پیامدهای اقتصادی حذف ارز ترجیحی، در قانون بودجه 1401 دولت را مکلف به ارائه کالابرگ الکترونیکی کرد. بر همین اساس و پس از واریز چند مرحله یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار دهک‌های اول تا نهم، این پرسش در مجلس مطرح شد که مردم بین دریافت یارانه نقدی و کالابرگ الکترونیکی، کدام یک را ترجیح می‌دهند. با توجه به اهمیت این موضوع، موسسه افکارسنجی «ملت» وابسته به مرکز پژوهش‌های مجلس، به انجام پروژه‌ای تحت عنوان «افکارسنجی درباره نگرش مردم به طرح اصلاح یارانه‌ها و توزیع کالابرگ» اقدام کرد. نتایج این افکارسنجی نشان می‌داد که 60.6درصد مردم نسبت‌به کلیت طرح اصلاح یارانه‌ها نظر منفی دارند که مهم‌ترین دلیل آن، افزایش قیمت کالاهای دیگری است که قرار نبود براساس اجرای این طرح، گران شوند. باتوجه‌به همین موضوع می‌توان فهمید که چرا 88.6درصد مردم میزان یارانه واریزی را کافی نمی‌دانند. یافته‌های این نظرسنجی حاکی از آن است که قدرت خرید کالاهای اساسی ازسوی خانوارها‌ نسبت‌به قبل از اجرای طرح (ابتدای سال)، کمتر شده است. همچنین بنابر این نظرسنجی و مطابق نظر مردم، 58.5درصد از مردم ترجیح می‌دهند دولت هفت‌قلم کالای اساسی را به قیمت سال قبل و از طریق کالابرگ عرضه کند و در مقابل 28.6درصد ترجیح می‌دهند به‌ازای هر فرد ماهانه مبلغ 300 یا 400هزارتومان یارانه نقدی اختصاص یابد. براساس یافته‌های این افکارسنجی، لازم است که دولت هرچه سریع‌تر زمینه‌های لازم برای توزیع کالابرگ را فراهم کند و به قانون بودجه مجلس، جامه عمل بپوشاند.
البته دلیل اصلی اینکه مردم به کالابرگ بیشتر از یارانه نقدی گرایش دارند، کاهش ارزش پول و تورم است. در چنین شرایطی ارزش کالابرگ از یارانه نقدی بیشتر می شود.

 

ارسال نظر