|
شناسه خبر: 9985

سرمقاله

بار سنگین دولت سیزدهم

جواد بخشی روزنامه نگار

تبیین توفیقات و توصیه به دولت‌ها ازسوی رهبر انقلاب، اگرچه موضوع جدیدی نیست اما در خصوص دولت سیزدهم شاهد روندی عمیق‌تر و تاثیرگذارتر هستیم؛ روندی که پیش از اینکه برآمده از برشمردن دستاوردهای دولتمردان ازسوی ایشان باشد، ناظر به بار سنگینی است که مسوولان برای ادامه این روند و حفظ این روحیه دارند. بیش از 10توفیقی که رهبر انقلاب در زمان کوتاه گذشته برای دولت سیزدهم برشمردند، همراه با تذکر ایشان درخصوص ضرورت حفظ و تاثیر روزافزون آن است.
 
تقدیر از اقدامات دولت مردمی در زمینه‌های مختلف داخلی و خارجی جدیت بیشتر و عزم جدی‌تر دولتمردان برای حل مسائل را می‌طلبد؛ مسائلی که شاید در دوره‌های گذشته نیز برای برطرف کردن آن تلاش شده باشد اما درنهایت نتیجه دلخواه را در بر نداشته است. 
یکی از مهم‌ترین توفیقات این دولت، زنده کردن امید و اعتماد در مردم است؛ مولفه‌ای که می تواند در ثبات و آرامش جامعه مؤثر باشد.
مجموع اقدامات دولت سیزدهم اگرچه نمره قبولی از رهبر انقلاب گرفته است اما باعث نمی‌شود که ایشان و مردم به این حد راضی باشند و وظیفه دولت از گذشته سنگین‌تر شده است، چراکه علاوه بر حفظ این روند باید اقدامات بزرگ‌تر و مهم‌تری را نیز در دستورکار قرار دهد؛ موضوعی که در توصیه‌های رهبر انقلاب خطاب به دولت نیز نمود پیدا می‌کند و ایشان با ورود به حوزه مسکن مانند مطالبه اصلاح حوزه خودرو در ماه‌های اخیر، از دولتمردان می‌خواهند تا به یکی از مشکلات اساسی این روزهای مردم یعنی مسکن رسیدگی کنند؛ اگرچه این مساله برآمده از عملکرد دولت سیزدهم نیست و در سال‌های اخیر همواره مردم را به زحمت انداخته است.
شاید یکی از مهم‌ترین توصیه‌های ایشان به دولت مردمی استقامت در برابر مشکلات باشد؛ مشکلاتی که به تعبیر رهبر انقلاب از گذشته متراکم شده است و دولت سیزدهم به جای انتظار برای حل آن‌ها از آن‌سوی مرزها یا سلب مسوولیت از خود، باید ایده‌ها و اقدامات بزرگی را برای رفع آن‌ها روی میز بگذارد. 
اگرچه در این ماه‌ها نیز روند قابل‌قبولی را در این زمینه شاهد بوده‌ایم اما تا نقطه مطلوب فاصله وجود دارد.

ارسال نظر