۲۳۰۵

گزارش

قالیباف: محدودیت‌های دائمی، رانت ایجاد می‌کند

محمدباقر قالیباف در یازدهمین نشست هیأت نمایندگان دوره نهم اتاق بازرگانی ایران یکی از ریشه‌های این مشکلات را ساختار بودجه کشور دانست و گفت: این ساختار معیوب است به‌گونه‌ای که در لایحه بودجه سال آینده این آسیب‌ها، رکورد زده و درحالی که افزایش هزینه‌ها 46‌درصد است، رشد درآمدها فقط 10‌درصد است و در واقع فاصله این دو عدد به 36‌درصد می‌رسد.

محمدباقر قالیباف در یازدهمین نشست هیأت نمایندگان دوره نهم اتاق بازرگانی ایران یکی از ریشه‌های این مشکلات را ساختار بودجه کشور دانست و گفت: این ساختار معیوب است به‌گونه‌ای که در لایحه بودجه سال آینده این آسیب‌ها، رکورد زده و درحالی که افزایش هزینه‌ها 46‌درصد است، رشد درآمدها فقط 10‌درصد است و در واقع فاصله این دو عدد به 36‌درصد می‌رسد. رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر بخواهیم تراز عملیاتی بودجه اصلاح شود و بودجه تورم‌زا نباشد و از سرعت افزایش نقدینگی جلوگیری کنیم، باید از مالیات، درآمدهای صادراتی و فعالیت اقتصادی استفاده کنیم اما اگر  به‌دنبال تأمین منابع از نفت باشیم مشکلات همچنان ادامه داشته و روز‌به‌روز بر هزینه‌ها اضافه می‌کنیم. قالیباف بیان کرد: دولت زمانی که به‌دنبال تأمین کسری بودجه است، بر مشکلات اقتصادی و گره‌های اقتصادی می‌افزاید به‌طور مثال موجب تکلیف سنگین به بانک‌ها می‌شود.
درهای مجلس به روی اتاق بازرگانی باز است
رییس نهاد قانون‌گذاری کشورمان یادآور شد: در جلسات مهمی که درباره مسائل ارزی، صادرات و...  تصمیم‌گیری می‌شد از آقای شافعی نیز دعوت می‌کردیم؛ هرچند ممکن است این جلسات تلخی‌هایی داشته باشد اما نتایج آن شیرین بوده و موجب گشایش‌هایی می‌شود.
قالیباف در ادامه با بیان اینکه درهای مجلس به روی اتاق بازرگانی باز است، گفت: ما در مجلس نظارت‌محور هستیم و در بخش‌های مختلف مباحث را کمیسیون‌محور دنبال می‌کنیم، کمیسیون‌های مشابه مجلس و اتاق بازرگانی باید ارتباط نزدیک برقرار کنند، ما بر‌اساس چهار محور شفاف‌سازی، هوشمندسازی، مردمی‌سازی و کارآمدسازی مباحث را دنبال می‌کنیم و به‌طور ویژه در بخش هوشمندسازی نرم‌افزارهایی را راه‌اندازی کردیم که کمیسیون‌های شما می‌توانند نظرات تخصصی خود را بدون حضور در مجلس ثبت و ارائه کنند، نرم‌افزار مجلس‌یار نیز این فرصت را برای شما فراهم کرده است.
وی با اشاره به اینکه مجلس هیچ‌چیز پنهان و طبقه‌بندی شده‌ای ندارد، گفت: همه باید در جریان موضوعات مجلس قرار گیرند، ما باید به سمت پیاده‌سازی واقعی موضوعات برویم از این رو تصمیمات را به صورت روشن در کمیسیون‌های تخصصی مجلس مانند کمیسیون عمران و در جریان بودجه‌1400 دنبال می‌کنیم.
وی با اشاره به گفتمان بین دولت و مجلس یادآور شد: سلایق سیاسی متفاوت وجود دارد اما اقتصاد منطق خود را دارد، عزت کشور، منافع ملی و حل مشکلات مردم ذائقه سیاسی نمی‌شناسد و هر فرد با انصاف و باغیرت دلش به خاطر مردم می‌سوزد و شب خوابش نمی‌برد.

فساد؛ ناشی از تصمیمات رانتی مثل ارز ۴۲۰۰‌تومانی است
قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود که با استقبال و تشویق فعالان اقتصادی بخش خصوصی همراه شد، گفت: شاید در شرایط فعلی بخواهند برچسب‌هایی به بخش خصوصی بچسبانند اما فساد امروز در کشور ناشی از رفتار بخش خصوصی نیست بلکه ناشی از بخشنامه‌های غیرمنطقی و تصمیماتی همچون ارز 4200‌تومانی است و این رانت و فسادها از تبعیض و تصمیمات کلیدی متمرکز و تمرکزگرایی نشأت می‌گیرد که ما در مجلس به آن‌ها باید توجه کنیم.
قالیباف یادآور شد: ما می‌توانیم تعرفه و حتی تعرفه‌های بالا بگذاریم اما باید مسیر کاهندگی را در نظر بگیریم زیرا تعرفه رانت ایجاد می‌کند و مانع رشد تولید می‌شود یا موجب تبدیل تولید به رانت می‌شود لذا هر کجا در تنظیم‌گری بخواهیم محدودیت بگذاریم باید به سمت کاهندگی حرکت کنیم و حتما باید مشروط و زمان‌دار باشد زیرا تعیین محدودیت‌های دائمی، رانت ایجاد می‌کند و به همان فرهنگی برمی‌گردیم که چون سیستم دولتی ما به‌خاطر نفت بزرگ و رانتی شده، بخش خصوصی ما هم با تصمیمات بخشنامه‌ای تبدیل به همین وضع خواهد شد.
وی تأکید کرد: بن‌بستی روبه‌روی ما نیست، ما باید با رفتارهای معقول و برآمده از خرد در مجلس تصمیم بگیریم، ما نیازمند اعتمادسازی هستیم، اعتماد بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی هر جامعه‌ای است اما متأسفانه ما اعتمادسازی را مورد توجه قرار نمی دهیم. اقتصاد بیش از هر چیزی به اعتماد و آرامش در جامعه نیاز دارد و ثبات در اقتصاد و سپس رشد اقتصادی و آسایش جامعه به همین موضوع برمی‌گردد که در یک قدمی ماست.
رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما مصمم هستیم در بودجه‌1400 و در برنامه هفتم توسعه بر مبنای همین مسیر گام برداریم و منتظریم که از نظرات اتاق بازرگانی به صورت همواره و در کنار هم استفاده کنیم زیرا شما می‌توانید اقتصاد را مردمی کرده و اقتصاد مقاومتی را دنبال کنید.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...