۲۳۰۸

گزارش «صبح‌نو» درباره حریق در کانکس آموزشی استان خوزستان و ماجرای پس از آن را بخوانید

آتش بی‌خیال آموزش نمی‌شود

امسال که مدارس مجازی شد، حداقل ترس حریق مدارس در مناطق محروم را نداشتیم تا اینکه آتش به جان معلمانی افتاد که در مناطق صعب‌العبور روستایی در کانکس زندگی می‌کنند.

امسال که مدارس مجازی شد، حداقل ترس حریق مدارس در مناطق محروم را نداشتیم تا اینکه آتش به جان معلمانی افتاد که در مناطق صعب‌العبور روستایی در کانکس زندگی می‌کنند. انگار داستان آتش گرفتن معلمان و دانش‌آموزان باید هر سال دل مردم را بسوزاند، آتش یک سال دانش‌آموزان درودزن فارس را می‌سوزاند و سال دیگر دانش‌آموزان زاهدانی و گیلانی و شین‌آبادی را، امسال هم که اینطور! داستان از این قرار است که حسین رضایی، معلم‌ روستایی بود که به‌دلیل دوری مسافت بین محل زندگی و مدرسه روستا، شب‌ها در همان مدرسه کانکسی می‌خوابید و گاهی به خانه می‌رفت (اتفاقی که بین معلمان روستایی و عشایری به‌ویژه در مناطق صعب‌العبور رایج است). شب حادثه علاوه بر حسین، دو معلم دیگر از روستاهای همجوار (علی ایسپره و مجید مرادی) به دیدار این معلم آمده بودند و همگی با هم در کانکس حضور داشتند که اصابت صاعقه باعث آتش گرفتن کانکس می شود. در این حادثه حسین دچار سوختگی 85‌درصد شده و دو معلم دیگر نیز دچار سوختگی 17 و 27‌درصد می شوند. همچنین سه دانش‌آموز روستا 14 و 16 و 17‌ساله دچار سوختگی می‌شوند‌.گفته می‌شود این سه دانش‌آموز ترک تحصیل کرده و همراه با اهالی روستا برای امداد و اطفای حریق در محل حاضر بوده‌اند. در این گزارش و در گفت‌و‌گو با مدیر روابط عمومی آموزش‌و‌‌پرورش استان خوزستان به سوالاتی که این روزها بسیاری رسانه‌ها مطرح کرده‌اند پرداخته‌ایم، هرچند برای بعضی از آن‌ها پاسخ روشنی دریافت نکردیم اما این مقام مسوول امیدوار بود که آموزش‌و‌پرورش خوزستان یار و یاور آسیب‌دیدگان است.

 کانکس آتش می‌گیرد و معلم‌ها و چند دانش‌آموز در آتش می‌سوزند! خیلی‌ها می‌گویند آموزش‌وپرورش استان خوزستان این حادثه را دیر به وزارتخانه خبر داده است اما بابک نوری‌زاده، رییس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش استان خوزستان در گفت‌وگو با «صبح‌نو» می‌گوید: «این اتفاق حوالی ساعت‌21.30 تا 22 روز سه‌شنبه افتاد که ما صبح چهارشنبه وزارتخانه را در جریان گذاشتیم.» او ادامه می‌دهد: «ما روز چهارشنبه به عیادت معلم‌ها رفتیم و تصاویر آن را منتشر کردیم و قصد پنهان‌کاری نداشتیم.» اما اتفاقی که جالب به نظر می‌رسد این است که وزیر آموزش‌و‌پرورش به‌همراه سه نفر از معاونانش چهارشنبه اول بهمن برای افتتاح چند پروژه مدرسه‌سازی به خوزستان سفر کرده بود و تا پایان روز پنج‌شنبه در این استان حضور داشتند، در حالی به تهران بازگشتند که به دیدن معلمان و دانش‌آموز آسیب دیده کنگرستانی نرفتند. نوری‌زاده به «صبح‌نو» توضیح می‌دهد: «اتفاقا  قرار بود وزیر به دیدار معلم‌ها و دانش‌آموزان بیایند اما متاسفانه مشکلی ایجاد شد و نتوانستند.» در حالی که فریبرز حمیدی، رییس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی آموزش‌وپرورش درباره اینکه چرا وزیر آموزش‌و‌پرورش نسبت به این اتفاق ناگوار سکوت کرده و حتی با وجود اینکه دو روز گذشته در اهواز حضور داشته به دیدن این معلمان و دانش‌آموز مصدوم نرفته گفت: «برنامه‌های کاری ما برای افتتاح دو پروژه در خرمشهر و شادگان بسیار فشرده بود و به همین دلیل فرصت حضور وزیر آموزش‌و‌پرورش در بیمارستان سوانح سوختگی اهواز پیدا نشد.» او ادامه داد: «اما حاجی‌میرزایی از مدیرکل آموزش‌و‌پرورش استان خوزستان خواست که حتما  پیگیر حال این معلمان شود و هر آنچه برای درمان و کمک به آن‌ها نیاز است را فراهم کند.»

معلمان حق‌التدریس بدون بیمه با حادثه سوختگی چه کنند؟
اما اینکه چرا معلم‌ها در کانکس زندگی می‌کردند هم سوالی است که از رییس اطلاع‌رسانی آموزش‌و‌ پرورش استان خوزستان می‌پرسیم. او می‌گوید: «این اتفاق در روستای صعب‌العبور بسیار رایج است. چون در این روستا تراکم دانش‌آموز کم است و امکان ساخت مدرسه به‌دلیل صعب‌العبور بودن آن وجود ندارد، کانکس را هم با هواپیما به آنجا انتقال داده‌ایم.» اما یک  معلم که نمی‌خواهد نامش فاش شود، گفته است: این کانکس متعلق به آموزش‌و‌پرورش بوده و معلمان به‌دلیل دوری مدرسه از خانه‌های‌شان مجبورند در آن زندگی کنند؛ کانکس‌هایی که کمترین امکانات و ایمنی را دارد و در اغلب موارد هم کلاس درس است و هم خوابگاه معلم.


 حالا می‌گویند شب این اتفاق افتاده و صاعقه زده و مدرسه تعطیل بوده و ربطی به آموزش و پرورش ندارد، چطور می‌توانید این حرف را به زبان بیاورید؟ معلمان حین خدمت دچار سانحه شدند و مسوول جان آن‌ها قطعا  آموزش‌و‌پرورش است، اما نوری زاده تکذیب می‌کند و می‌گوید: «15‌دقیقه بعد از حادثه رییس آموزش‌و‌پرورش در محل حادثه حضور داشت و  گروه امداد را  برای انتقال  معلم‌ها به بیمارستان کمک کرد. آموزش‌و‌پرورش قطعا  پشت آن‌ها را خالی نخواهد کرد!» البته این گفته نوری‌زاده بیشتر شبیه به شعار بود چرا‌که بهرام رضایی‌میرقائد، برادر حسین رضایی درباره آخرین وضعیت برادرش گفت: برادر من بیش از بقیه دچار سوختگی شده و ما از مسوولان آموزش‌و‌پرورش خواستیم که او را به تهران منتقل کنند، اما با ما همکاری نکردند، بنابراین خودمان مجبور شدیم او را به اصفهان بیاوریم. متأسفانه آموزش‌و‌پرورش کمترین همکاری را با ما دارد و ما اعضای خانواده پیگیر کارهای برادرم هستیم. وی ادامه داد: برادر من با بیش از پنج سال سابقه کار، معلم حق‌التدریس است و بیمه ندارد. از طرفی بیمارستان اصفهان به ما اعلام کردند که سوختگی نزدیک ۹۰‌درصد است. او دو فرزند ۵‌ساله و ۶‌ماهه دارد و خانواده به‌شدت نگران وضعیت او هستند. خودمان پیگیر کارهای او هستیم و مسوولان آموزش‌و‌پرورش استان با ما تلفنی در تماس هستند
حال معلم، تعریفی ندارد!
دیناروند از پرستاران بیمارستان سوانح سوختگی اهواز درباره آخرین وضعیت مصدومان این حادثه گفت: حال مجید مرادی و علی ایسپره که دچار سوختگی ۲۰ و ۲۲‌درصد شده‌اند، بهتر است و آن‌ها روز گذشته به بخش منتقل شدند. حسین رضایی میرقائد، معلمی که وضعیت بدتری نسبت به سایرین داشت و دچار ۸۰‌درصد سوختگی بود، هم با درخواست خانواده به بیمارستانی در اصفهان منتقل شده است. حال دانش‌آموزی هم که ۸۰‌درصد سوختگی داشته خوب نیست و در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری است.

یک دانش‌آموز، 84‌درصد سوختگی !
دکتر پیمان نجاتی درباره آخرین وضعیت مصدومان حادثه آتش‌سوزی یک مدرسه کانکسی در دزفول اظهار کرد: آتش‌سوزی در منطقه سردشت شهرستان دزفول رخ داده است که سه دانش‌آموز و سه معلم دچار سانحه شدند. وی افزود: در حال حاضر دو دانش‌آموز و یکی از معلم‌ها در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند؛ یکی از دانش‌آموزهایی که در بخش مراقبت ویژه بستری است، ۸۴‌درصد سوختگی دارد. نجاتی ادامه داد: یکی از معلمان حدود ۵۷‌درصد و یکی دیگر از دانش‌آموزان تقریبا  ۳۶‌درصد دچار سوختگی شده‌اند. بیماران دیگر در بخش بستری هستند که وضعیت‌شان خوب است. وی تاکید کرد: ما هر اقدامی که لازم باشد برای این بیماران انجام می‌دهیم و پیش‌آگهی سوختگی، با گذر زمان بهتر مشخص می‌شود اما دو نفر از این بیماران درصد سوختگی بالایی دارند که امیدواریم به‌‌زودی بهبود یابند، ما تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...