۲۳۹۵

صالحی‌امیری:

ووشو یکی از امیدهای ما در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: در ۱۰ سال گذشته ووشو در زیرساخت‌ها و در توسعه ورزش حرفه‌ای به خوبی حرکت کرده است.

سیدرضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص بازدید از فدراسیون اسکیت اظهار داشت: در برنامه جاری ما در هر هفته بازدید از یک تا دو فدراسیون قرار داده شده است که بازدید از فدراسیون اسکیت یکی از این برنامه‌ها بود. اسکیت رشته‌ای که رو به جهش است و آینده خوبی برای آن پیش‌بینی می‌کنم و بدون تردید در بازی‌های آسیایی 2022 هانگژو خواهد درخشید. این رشته نیاز به حمایت در بخش تجهیزات و سایر موارد را دارد .به همین منظور در مجموع ٢ میلیارد ریال برای تجهیزات این رشته که ارزی است در نظر گرفتیم.

رئیس کمیته ملی المپیک در ادامه به بازدید از فدراسیون وزنه‌برداری اشاره کرد و گفت: در وزنه‌برداری محدودیت سهمیه داریم و هنوز  کسب سهمیه نکردیم و شرایط سختی را داریم اما این رشته عزم خود را جزم کرده تا ٢ سهمیه المپیک را کسب کند و در المپیک حاضر باشد. مجموعه شرایطی به ما تحمیل شد سهمیه ما را بسیار نازل کرد. بعد از کشتی برنامه‌ریزی خود را  بر روی وزنه‌برداری برای کسب سهمیه المپیک متمرکز کردیم اما اکنون نباید توقع و انتظار زیادی را برای این رشته ایجاد کنیم.

 صالحی‌امیری تاکید کرد: برداشت ما این است وزنه‌برداری اگر دو سهمیه کسب کند، می‌تواند در المپیک درخشش خوبی داشته باشد اما شرایط سختی در پیش دارد. ما در عمان و در نشست اخیر مجمع شورای المپیک آسیا با دبیرکل فدراسیون جهانی درباره وزنه‌برداری ایران گفت‌وگو کردیم که قول همکاری دادند اما به لحاظ قواعد بین‌المللی وزنه‌برداری دست ما بسته است و همان ٢ سهمیه را می‌توانیم داشته باشیم. اینها در شرایطی است که  وضعیت سهراب مرادی هم خاص است و باید مراقبت ویژه انجام شود. بین مرادی و رستمی کسب سهمیه خواهیم داشت و همچنین در وزن‌های دیگر باید نتیجه‌ای که در نهایت خواهیم گرفت چه خواهد بود.

وی در ادامه به بازدید از  فدراسیون بسکتبال اشاره و یادآوری کرد:  بسکتبال در حال جهش است و باید گفت آینده خوبی برای این رشته در راه است و همین که به کسب سهمیه المپیک نزدیک می‌شود یعنی خود به هدف نزدیک شد. به شخصه معتقدم والیبال و بسکتبال جهش خوبی داشتند و امروز والیبال جزو مدعیان‌جهان است و داورزنی در توسعه آن نقش بی‌نظیری داشت و بسکتبال هم همین مسیر را در پیش گرفته است.

رئیس کمیته ملی المپیک به بازدید خود از فدراسیون ووشو هم اشاره کرد گفت: در 10 سال گذشته این رشته در زیرساخت‌ها و در توسعه ورزش حرفه‌ای به خوبی حرکت کرده است و این رشته امروز قهرمان جهان و در کنار چین مدعی جهان و رشته‌ای پرمدال است. همچنین دیدم لیگ را به خوبی برگزار کردند.

صالحی‌امیری یادآور شد: اینها مجموعه‌ای است که علی‌نژاد پایه‌گذاری کرده و برادران صدیقی آن را دنبال کردند و مجموعه ای که ایجاد شده یکی از امیدهای ما در بازی‌های آسیایی 2022 است. معتقدم با عزمی که صدیقی، اجاقی و تیم همراهشان دنبال می‌کنند، ووشو جایگاه ایران را در آسیا و در بازی‌های آسیایی هانگژو تغییر خواهد. انتظار دارم رسانه ملی بیشتر به این رشته توجه کند.

رئیس کمیته ملی المپیک درباره بازدید از فدراسیون ورزش سه‌گانه هم گفت: این رشته سخت و جذاب و خاص است و چندین اردو برگزار کرد. این رشته رو به رشد است و به آینده آن خوش‌بین هستیم.

وی در خصوص اینکه کمیته ملی المپیک جدا از بودجه مصوب فدراسیون‌ها در سال 99،در این ماه‌های پایانی سال مجموعا چه میزان به فدراسیون‌ها کمک کرده است، یادآوری کرد: مسئله فدراسیون‌ها با مسائل بیرون متفاوت است و آنها از الان تا المپیک نیاز به کمک دارند. همچنین باید از 1400 تا بازی‌های  آسیایی از آنها حمایت کرد. نمی‌توان کمک‌ها را 6 ماه مانده به المپیک انجام داد و باید حداقل یک تا دو سال قبل انجام داد تا ظرفیت‌های خود را بالا ببرند.

صالحی‌امیری تاکید کرد: ما تا الان 30 میلیارد تومان به فدراسیون‌ها  کمک کردیم. ١4  میلیارد تومان نیز به فدراسیون‌های ورزشی کمک مالی غیر مستقیم کردیم که تا پایان‌سال مجموعا 50 میلیارد تومان کمک به فدراسیون‌های قهرمانی برای توسعه ظرفیت‌ها، برگزاری در اردو و مسابقات بین‌المللی کمک کردیم.

وی به کمک به فدراسیون‌های وزنه‌برداری و بسکتبال اشاره کرد و گفت: همه فدراسیون‌ها در حال هزینه هستند و الان باید از آنها حمایت شود. بیشترین کمک‌های مالی مستقیم به فدراسیون کشتی با رقم هفت میلیارد و 800 میلیون تومان و کمترین آن به فدراسیون‌های سه گانه، کارگری و دانشجویی با رقم یکصد میلیون میلیون تومان بوده است. غیر از این مثلا برای فدراسیون اسکیت، بودجه از 120 میلیون به 320 میلیون تومان رسید. همچنین 200 میلیون تومان به جز 150 میلیون تومان که برای کوراش دادیم، به ووشو تعلق گرفت. این کمک‌ها جدا از هزینه‌های غیر مستقیم در تهیه بلیط، حقوق قهرمانان و بورسیه‌ها است.

صالحی‌امیری گفت: همه ورزشکارانی که سهمیه المپیک توکیو را چه در گذشته و چه حال کسب کردند تا تیرماه سال آینده در مجموع 90  میلیون تومان خود را دریافت می‌کنند. البته این پرداخت‌ها در مقابل نیاز فدراسیون‌ها ناچیز است و باید مسیرهای جدید برای درآمدزایی فدراسیون‌ها ایجاد شود و مجلس در لایحه بودجه می‌تواند تاثیرگذار باشد و به فدراسیون‌ها کمک کند. نیاز فدراسیون‌ها چندین برابر توان ما در تامین بودجه است.

وی در پایان در پاسخ  به این سوال که آیا فدراسیون‌ها نیز  بعد از المپیک باید در مقابل نتایج خود پاسخگو باشند، گفت: برنامه‌های ما دو جانبه است و تیم ستاد بازی‌های ما در کمیته با فدراسیون‌ها جلسه دارند و برنامه‌‌ها را امضا می‌کنند. این یک مسیر دو طرفه است ما وظیفه حمایت و پشتیبانی و فدراسیون‌ها وظیفه کسب موفقیت را دارند.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...