۲۳۹۷

ساشا در دام

یکی از جنجالی‌ترین چهره‌های اینستاگرامی که سال‌ها در خارج از کشور فعالیت داشت، روز گذشته دستگیر شد.

یکی از جنجالی‌ترین چهره‌های اینستاگرامی که سال‌ها در خارج از کشور فعالیت داشت، روز گذشته دستگیر شد. نام ساشا سبحانی در سال‌های اخیر همراه با حسرت، داغ و افسوس برای بسیاری از جوانان کشور همراه بوده است. ساشا سبحانی که فرزند سفیر سابق ایران در ونزوئلاست، بارها با استوری‌ها و پست‌های غیراخلاقی خود، خبرساز شده بود. وی همچنین دستی در سایت‌های شرط‌‌بندی و قمار و نیز قاچاق انسان داشت. حالا روزنامه اسپانیایی الموندو خبر از دستگیری وی داده است. فقط کافی است کلمه شرط‌بندی را در گوگل جست‌وجو کنید تا ده‌ها صفحه شما را به سایت‌های شرط‌بندی وصل کنند؛ از آموزش شرط‌بندی برای مبتدی تا پیشرفته با بهترین ترفندها تا صفحات «یکی بکار، پنج تا بردار» و... حتی ردپای برخی بازیکنان و مربیان و داوران فوتبال و هنرمندان و اصطلاحا شاخ‌های مجازی هم در این شرط‌بندی‌ها دیده می‌شود و متاسفانه شرط‌بندی در رشته‌های ورزشی همچون فوتبال، والیبال، بسکتبال و بازی‌های اینترنتی، در این روزها در بین برخی اقشار مختلف جامعه و به ویژه جوانان، رواج یافته است؛ فعلی حرام از نظر شرعی که می‌تواند خسارت جبران‌نا‌پذیر مالی و معنوی برای ورزش و خانواده‌ها داشته باشد. رییس‌پلیس فتای تهران در همین اواخر پشت پرده‌های حیرت‌‌انگیزی از شرط‌بندی‌های ورزشی به‌خصوص در فوتبال را رسانه‌ای کرد. از گردش مالی حساب بانکی یک نوزاد هشت‌ماهه که از سوی پدرش مدیریت می‌شد تا فروپاشی کانون خانواده‌ها به‌خاطر اعتیاد به شرط‌بندی و ازدست‌دادن همه دارایی‌شان.

شیادان شیک و مدرنی که سایت‌های شرط‌بندی را اداره می‌کنند، هیچ‌گاه حرفی از بازنده‌های 99درصدی نمی‌زنند که پول‌های خود را در پی سراب به باد داده‌اند. سایت‌های قمار و شرط‌بندی همچون قارچی می‌رویند و هر سایتی که مسدود می‌شود، در کنارش ده‌ها سایت دیگر فعالیت خود را آغاز می‌کنند. پلیس و دستگاه قضایی تمام اقدامات لازم برای غیر‌فعال‌کردن این سایت‌ها را انجام داده و می‌دهند اما با وجود انعکاس اخبار مرتبط با آن، همچنان عده‌ای در این سایت‌ها عضو می‌شوند و به راحتی سرمایه و زندگی خود را می‌بازند زیرا تصور می‌کنند مرگ خوب است، اما برای همسایه.
این سایت‌ها زمانی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند که افرادی چون ساشا سبحانی آنها را اداره کرده یا برایشان تبلیغ کنند. سایت‌های شرط‌بندی همیشه با شعارهای جذابی مثل «یک‌شبه پولدار شوید» توجه افراد را به خود جلب می‌کنند و آنها را اغفال می‌کنند. برخی مال‌باختگان نه‌تنها تمام پس‌انداز خود را در این سایت‌های باخته‌اند، بلکه حتی شغل خود را هم از دست داده‌اند. خانمی که کارمند یکی از آژانس‌های هواپیمایی بود، برای جبران باخت‌هایش در سایت‌های شرط‌بندی بدون اطلاع مدیران این مجموعه، از حساب‌هایشان پول برداشت کرد تا پول سوخت‌شده‌اش را به خیال خود بازگرداند اما در نهایت رقمی در حدود 800 میلیون تومان بدهی برایش ماند. مواردی از این دست ‌کم نیستند؛ کافی است سری به دادگاه‌های مربوط به پلیس فتا بزنید تا بدانید مال‌باختگان چگونه اغفال شده‌ و هست و نیست خود را در پی سراب یک‌شبه پولدار‌شدن، باخته‌اند. این سایت‌ها رویافروشی می‌کنند؛ آنها همیشه تصاویری جذاب و فریبنده از 
دو یا سه برنده میلیونر منتشر می‌کنند و با استفاده از فضای مجازی و تبلیغات حیرت‌‌انگیز از سوی برخی اینستاگرامی‌ها، پروژه فریب‌شان را جلو می‌برند.
 
اعتیاد قمار
شرط‌بندی و قمار بازی می‌تواند به تدریج حالت افراطی و غیرعادی به خود گرفته و باعث معتاد‌شدن فرد به انجام آن شود. این نوع وابستگی که بر اثر تغییر در الگوهای ذهنی فرد به وجود می‌آید، در زمره اعتیادهای رفتاری قلمداد می‌شود. افرادی که دچار اعتیاد به قمار و شرط‌بندی هستند، در واقع بیشترین وقت و پول خود را صرف بازی‌های قمار یا شرط‌بندی بر سر پول یا هر دارایی دیگری که دارند، می‌کنند. روان‌شناسان معتقدند که آسیب‌های روان‌شناختی از جمله افسردگی، اضطراب، خودکم‌بینی و آسیب‌های جسمی از قبیل بدخوابی، کم‌خوابی، مشکلات ارتباطی و آسیب‌های بازداشت‌شدن و حتی اقدام به خودکشی در پی باخت‌های پی‌در‌پی، از تبعات فعالیت در این سایت‌هاست.


 نگاه پلیس به گردش مالی سایت‌های قمار
به گواه کارشناسان و مقام‌های مطلع انتظامی، گردش مالی سایت‌های شرط‌بندی فقط در سال 98 رقمی در حدود 9 هزار میلیارد تومان بوده؛ رقمی که شاید چندین برابر بودجه کل فوتبال و لیگ برتر است. برای همین است که بسیاری از چهره‌های سرشناس دنبال تاسیس سایت‌های شرط‌بندی می‌روند تا به پول‌های بادآورده دست یابند. شرط‌بندی اینترنتی شامل پوکر، کازینوآنلاین و شرط‌بندی ورزشی است؛ این وب‌سایت‌ها زندگی خیلی‌ها را نابود کرده‌اند، تا حدی که بسیاری از کشورها شرط‌بندی اینترنتی را تحریم و ممنوع کرده‌اند چراکه تبلیغات اغواگرایانه سایت‌های قمار و شرط‌بندی آنچنان وسوسه‌بر‌انگیز و فریبنده هستند که قشرهای مختلف جامعه اعم از نوجوان و جوانان و حتی میانسالان را به سوی خود می‌کشاند؛ اما غافل از آنکه در انتهای این مسیر راهی جز بن‌بست و تباهی نیست.
 
1900 کارت بانکی مسدود شدند
در همین زمینه، سردار مجید، رییس پلیس فتای ناجا گفت: پس از بالا‌گرفتن فعالیت‌ها در قمارخانه‌های اینترنتی، دستگاه‌های متولی برخورد با اقدامات مجرمانه در بستر فضای مجازی، دست به کار شده و برای برخورد با مجرمان دخیل در سایت‌های شرط‌بندی علاوه بر بازنگری در مجازات مربوطه، در حوزه شناسایی و دستگیری مشارکت‌کنندگان تمرکز کرده‌ا‌ند.
سردار مجید افزود: از ابتدای سال 96 تاکنون بیش از 11 هزار سایت شرط‌بندی را شناسایی کردیم که منجر به تشکیل بالغ بر پنج هزار پرونده و دستگیری 2500 نفر شد؛ همچنین نسبت به مسدود‌کردن حدود 1900 اکانت که در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ قمار می‌‌کردند، اقدام کردیم؛ البته یکی از مسائلی که تمایل به قماربازی را تسریع بخشید، تبلیغات در برخی شبکه‌های اجتماعی بود که در این رابطه برخوردهای لازم صورت گرفت. رییس پلیس فتا ناجا با بیان اینکه در سال ۹۸ به‌طور تقریبی ۵۳ نفر از اعضای هفت باند قماربازی و شرط‌بندی را شناسایی و دستگیر کردیم، گفت: در سال ۹۹ نیز 10 باند با مجموعه ۱۶۴ متهم دستگیر شده و علاوه بر آن بالغ بر پنج هزار وب‌سایت و اکانت شبکه اجتماعی مربوط به قمار و شرط‌بندی را شناسایی کردیم و همچنین برای بیش از هزار و 750 مورد، پرونده قضایی تشکیل شد که در مجموع در سال‌جاری بالغ بر 800 نفر را تحویل مراجع قضایی دادیم. مبارزه ما با قماربازی بی‌امان بوده و همچنان ادامه دارد و اقدامات تقنینی را از سال 95 دنبال کرده‌ایم و حرکت و اقداماتی در این رابطه انجام شده است.
تقریبا تمامی پول‌های این سایت‌های شرط‌بندی نیز توسط باندها و شبکه‌های مافیایی از کشور خارج می‌شود و در واقع این سایت‌های شرط‌بندی که رشدی قارچ‌گونه دارند، مشغول تاراج مردم هستند و سرمایه‌های مادی کشور را به یغما می‌برند.
 
دستگیری طراحان سایت‌های شرط‌‌بندی 
در تهران
اخیرا سرهنگ داوود معظمی‌گودرزی، رییس‌پلیس فتای تهران بزرگ از شناسایی و کشف پرونده دو باند کلاه‌برداری با موضوع طراحان سایت‌های غیر‌مجاز و پول‌شویی گسترده توسط کارت‌های بانکی اجاره‌ای در فضای مجازی، سایت‌های شرط‌بندی و قمار خبر داد و گفته است: با اعلام چندین نفر از شهروندان تهرانی مبنی بر فروش و اجاره تعدادی از کارت‌های بانکی و فریب اشخاص با مهندسی اجتماعی به بهانه اینکه شرکت تجاری دارند و نیاز به تعدادی کارت بانکی برای گردش مالی شرکت، موضوع در دستور کار پلیس فتا قرار گرفت.
آقای محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات هم با بیان اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه تخصصی خود برای اجتناب از ورود به سایت‌های شرط‌بندی با مجموعه قضایی، پلیس فتا و بانک مرکزی همکاری می‌کند، گفته است: شناسایی قماربازان در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد. این افراد از طریق تراکنش‌های بانکی شناسایی شده و پس از معرفی به مراجع قضایی با آنها برخورد می‌شود. آنچه در بررسی این سایت‌ها بیش از پیش برای کاربران آن آشکار شده این است که رسیدن به ثروت یک‌شبه و خیال‌پردازی‌ها برای درآمدهای رویایی، چیزی جز از دست دادن همه داشته‌های مالی آنها نبوده است.
در واقع جذب کاربران با ارقام مختلف حتی اندک، بهانه‌ای برای شروع و ورود به این سایت‌های شرط‌بندی با القاب تحریک‌کننده است. آنچه انتظار می‌رود، برخورد قاطع و جدی با متولیان و پشت‌پرده‌های این سایت‌های شرط‌بندی است که هر روز دامنه تبلیغات آن در شبکه‌های اجتماعی با جملات محرکی همچون «زندگی لاکچری حق شماست و پولدار شوید» گسترده‌تر می‌شود؛ اما این زندگی لاکچری، نصیب تبلیغ‌کنندگان و بانیان این سایت‌ها می‌شود که در قمار یکطرفه، پول‌های کاربران این سایت‌ها را به جیب می‌زنند.
 
مراقب نوجوانان و جوانان باشید
در تحقیقات صورت‌گرفته از سایت‌های شرط‌بندی مشخص شده است که کاربران اکثرا نوجوانان و افراد کم‌سن و سال هستند که با تبلیغات اغواکننده و پیشنهادات چشمگیر و واهی در فضای مجازی عضو این سایت‌ها شده‌اند. شگرد گردانندگان سایت‌های شرط‌بندی و قمار به این شکل است که در ابتدا افراد در سایت‌های قمار و شرط‌بندی آنلاین عضو شده و شاید در مراحل اولیه با هدف سرگرمی وارد این سایت‌ها شوند اما به مرور این موضوع برای آنها به صورت یک اعتیاد اینترنتی درمی‌آید و تبعات منفی بسیاری را به دنبال خواهد داشت که یکی از این پیامدها، احتمال فیشینگ اطلاعات حساب بانکی و در ادامه، سرقت موجودی حساب آنهاست. ترفند مدیران سایت‌های شرط‌بندی که از آن سوءاستفاده می‌کنند این است که کاربرانی که قصد ثبت‌نام در این سایت‌ها را دارند به درگاه جعلی بانکی هدایت کرده و با سرقت اطلاعات بانکی حساب آنها را خالی می‌کنند و به حساب‌های اجاره‌ای که با نام افراد مختلف تهیه کرده‌اند، واریز می‌کنند.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...