۲۴۰۳

کارت بانکی تعدادی از مهاجران افغانستانی به‌دلیل عدم‌اعلام کد اتباع به بانک، مسدود شد

کارت‌های بی‌اعتبار در جیب اتباع افغانستانی

مشکلات و مسائل مربوط به مهاجران در کشور هرازگاهی با بروز ماجراهای جدید مورد توجه قرار می‌گیرد. در جدیدترین این اتفاقات که از روز پنجشنبه گذشته روی داد، کارت بانکی برخی مهاجران افغان به دلیل عدم‌اعلام کد اتباع به بانک، مسدود شد.

مشکلات و مسائل مربوط به مهاجران در کشور هرازگاهی با بروز ماجراهای جدید مورد توجه قرار می‌گیرد. در جدیدترین این اتفاقات که از روز پنجشنبه گذشته روی داد، کارت بانکی برخی مهاجران افغان به دلیل عدم‌اعلام کد اتباع به بانک، مسدود شد. اگرچه روز بعد از این ماجرا از بانک‌های عامل خبر رسیده که یک ماه دیگر به این مشتریان مهلت داده شده است تا کد مربوط به را اعلام کنند اما همین اتفاق بازخورد گسترده‌ای در فضای مجازی نیز داشت؛ البته جمعی از مهاجران افغان هم مقابل شعب بانکی تجمع کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت حساب بانکی‌شان شدند.
در این چند روز بسیاری از ما از اتباع افغان شنیده ایم که بانک بدون اطلاع قبلی، کارت بانکی‌شان را باطل کرده است بی‌آنکه از قبل هشداری داده باشد! دغدغه اصلی این گروه، وضعیت امرار معاش بعد از باطل‌شدن کارت‌های بانکی‌شان است. کسب اطلاعات از شبکه بانکی درباره چرایی ابطال کارت‌های بانکی مهاجران بیانگر آن است که از روز پنجشنبه بانک‌های صادرات و تجارت در راستای سیاست‌های مبارزه با پول‌شویی، مانع از تراکنش کارت‌هایی شده‌اند که اطلاعات صاحبان آن کارت‌ها نزد شعب کامل نیست. آن‌طور که مسوولان بانکی می‌گویند، اطلاع‌رسانی در این خصوص از یک‌سال و‌نیم قبل آغاز شده بود و بانک‌ها به مشتریان اتباع خارجی هشدار داده بودند که سریع‌تر نسبت به اعلام کد اتباع خود نزد شعب بانکی اقدام کنند. بعد از این اطلاع‌رسانی‌ها بیش از 80 درصد از مشتریان اتباع خارجی به شعب بانکی مراجعه کرده و کد اتباع خود را به بانک اعلام کرده‌اند ولی کارت بانکی 20درصد باقیمانده که هنوز کد اتباع خود را به بانک اعلام نکرده‌اند، در روز پنجشنبه غیرفعال شد؛ البته ارائه خدمات بانکی به این افراد در شعب ادامه داشته ولی کارت بانکی آنها مسدود شده بود! اطلاعات دریافتی بیانگر آن است که بانک‌های عامل یک ماه دیگر به این گروه از مشتریان بانکی فرصت داده‌اند تا کد اتباع خود را به بانک اعلام کنند و اگر بعد از این فرصت داده‌شده، اتباع خارجی کد اتباع خود را به بانک اعلام نکردند،‌کارت‌های بانکی آنها مجددا غیرفعال خواهد شد.
 صفر یکی از اتباع افغان به «صبح‌نو» می‌گوید: «روز جمعه برای خرید به مغازه رفتم و متوجه شدم که کارتم مسدود شده است. خیلی جا‌خوردم، به دستگاه خودپرداز مراجعه کردم و پیغام کارت شما مسدود است را دریافت کردم و روز شنبه به بانک رفتم و متاسفانه گفتند تا اطلاع ثانوی کارت شما مسدود است. در حال حاضر نمی‌دانم چطور هزینه‌هایم را پرداخت کنم. این رفتار اصلا درست نبود و حتما باید با اطلاع قبلی صورت می‌گرفت تا به اندازه نیاز پول برداشت می‌کردیم.»
 
اقدام به اخذ اطلاعات هویتی
حجت‌الله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات روز جمعه، دهم بهمن گفت: «در‌حال حاضر در پی یافتن راه‌حل جایگزین هستیم تا هم مشکل این عزیزان حل شود و هم قوانین و مقررات مبارزه با پول‌شویی و همچنین تحقق شفافیت رعایت شود که البته به تشخیص و تصمیم وزارت کشور و بخش اتباع خارجی بستگی دارد.» او گفت: «بانک مرکزی از مدت‌ها پیش، اقدام به الزامی‌‌کردن اخذ اطلاعات هویتی کامل و صحیح برای مشتریان و صاحبان حساب‌ها و کارت‌های بانکی کرده است.» صیدی اضافه کرد که برای احراز اطمینان از کامل و صحیح‌‌بودن اطلاعات هویتی هر فرد، اخذ کد شهاب لازم است. به گفته او اتباع خارجی برای ‌گرفتن کد شهاب، به کد فراگیر که متولی آن وزارت کشور است، نیاز دارند و برخی که نتوانسته‌اند این کد را دریافت کنند، خدمات کارت بانکی آنان متوقف شد. مدیرعامل بانک صادرات گفت دلیل ارائه‌نکردن این کد به این مهاجران «ظاهرا قانونی و رسمی‌‌نبودن» مهاجرت‌شان است.او برخی از مهاجران را متهم ‌کردند که با کارت‌های بانکی، «تراکنش‌های مشکوک» انجام می‌دادند. شورای هماهنگی بانک‌ها نیز مشکل قطع خدمات کارت‌های اتباع افغان در ایران را به دریافت کد فراگیر از وزارت کشور مرتبط دانست.
 
واکنش‌ها در فضای مجازی
مسدود‌شدن کارت‌های بانکی مهاجران در ایران واکنش‌های بسیاری در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است. یکی از این مهاجران در پیامی در توییتر نوشت که این اقدام بانک «بدون هیچ ‌هشداری از قبل» بوده است. علی مروی، یک کاربر توییتر نیز نوشت: «کدهای فراگیر اتباع بیشتر از یک‌ساله اعلام شده و همه صاحبان حساب‌ها آن را به بانک اعلام کرده‌اند چراکه بدون اعلام کد فراگیر امکان باز‌کردن حساب وجود ندارد؛ ضمن اینکه حساب‌های اتباع هر سال بسته می‌شود و برای ارائه اسناد جدید فراخوان می‌شوند؛ پس بهانه قدیمی‌بودن حساب‌ها هم منتفیه!»
محمدکاظم کاظمی، شاعر و نویسندۀ افغانستانی مقیم ایران هم در حساب توییتری خود نوشت: «کسانی که چنین تصمیم‌های قاطعی و غالبا  هم پیاپی برای مهاجران می‌گیرند، خوب است یک‌بار خودشان را تصور کنند که در مطب پزشک، در داروخانه، در بیمارستان، در سفر یا در هر حالت اضطراری دیگری، در لحظه پرداخت با کارت بانکی، متوجه شوند که حساب بانکی‌شان مسدود شده است.»

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...