۲۴۷۸

خرده‌روایت‌های جشنواره‌ای «صبح‌نو»

نقد مهاجرت در «ستاره‌بازی» و کمدی حاشیه‌ساز «شیشلیک»

روز دوم جشنواره فیلم فجر در سالن رسانه‌ها با اکران دو فیلم «ستاره‌بازی» به کارگردانی هاتف علیمردانی و «شیشلیک» ساخته محمدحسین مهدویان برگزار شد.

دومین روز از جشنواره در برج میلاد که کاخ جشنواره است با یک نکته قابل‌توجه بود. به‌واسطه برخی انتقادات نسبت به سهل‌انگاری رعایت پروتکل‌های بهداشتی دراین محل، مسوولان جشنواره سختگیری مضاعفی را دراین‌باره انجام دادند. این شرایط خصوصا درباره محل عکس‌برداری از عوامل فیلم‌ها صورت گرفت؛ از طرفی بازرسان وزارت بهداشت در محل برج حاضر شدند و نهایتا رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این محل را تایید ‌کردند.
 
نشست خبری «ستاره‌بازی»
اولین فیلمی که روز گذشته در برج میلاد اکران شد «ستاره‌بازی» به کارگردانی هاتف علیمردانی و تهیه‌کنندگی علی سرتیپی بود. به گزارش فارس، علیمردانی گفت: این فیلم، بلندپروازی من بوده است. من شخصیت صبا را دورادور می‌شناختم و وقتی صداهای او و درددل مادرش را شنیدم، خواستم «مهاجرت» را به عنوان یک درد عمیق و هشدار اجتماعی بسازم و اگر قرار است از سرزمین‌مان برویم، باید بدانیم برای چه می‌رویم و کجا می‌رویم؛ قصدم سیاه‌نمایی نبوده است. 
وی درباره اینکه پیش‌تر گفته که از جشنواره فیلم فجر دلزده است، توضیح داد: بازی خانم معتمد‌آریا در «آباجان» نادیده گرفته شده بود. من هشتمین دوره است که در جشنواره حضور دارم، به‌هرحال سلایق داوران جشنواره‌ متفاوت است و فارغ از همه دلزدگی‌ها، فکر می‌کنم جشنواره فجر یک چراغ در این دوران است و باید آن را حفظ کنیم.
علیمردانی درباره «ستاره‌بازی» و هزینه ساخت آن، ضمن تشکر از تهیه‌کننده فیلم گفت که او فکر بازگشت سرمایه را نکرد و از این بابت متشکرم.  سرتیپی هم گفت: در فیلم قبلی آقای علیمردانی به عنوان سرمایه‌گذار حضور داشتم و بعد از آن قرار گذاشتیم فیلم متفاوتی بسازیم؛ فیلمی که با شرایط مالی و ارزی ساخت آن در خارج کشور دشوار بود، ضمن اینکه ساختن فیلم در سرمای منفی ۲۰درجه دشوار است. من فیلم را دوست دارم و آن را موفق می‌دانم. ذاکری، بازیگر نقش «صبا کمالی» هم توضیح داد: این چهارمین همکاری من با هاتف علیمردانی است. صبا از شخصیت من فاصله زیادی داشت اما امیدوارم توانسته باشم از پس نقش برآیم. وی افزود: درباره کاندیدا شدن برای دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن، نظری ندارم. 
 
نشست خبری «شیشلیک»
«شیشلیک» را محمدحسین مهدویان ساخته است. نشست خبری این فیلم با حضور تهیه‌کننده، رضا عطاران، پژمان جمشیدی و ژاله صامتی برگزار شد؛ ضمنا محمدحسین مهدویان هم از طریق تماس تصویری برای نشست ارتباط برقرار کرد. به گزارش مهر، در ابتدای این نشست مهدویان که به صورت آنلاین در این برنامه حضور داشت، گفت: از اینکه نتوانستم بیایم ناراحتم چون ما سالی یک‌بار با بچه‌های مطبوعات وعده داریم اما خوشحالم این امکان اینچنین فراهم شد.
وی افزود: مدت‌ها بود دوست داشتم فیلم کمدی کار کنم مدام به ایده‌های مختلف و فیلمنامه‌های مختلف فکر می‌کردم، یک روز تصادفا  امیر ژوله را دیدم. او یک داستان یک خطی را برایم تعریف کرد و احساس کردم این همان چیزی است که به دنبالش هستم اما فکر کردم باید کمدی خودم را بسازم؛ آن چیزی که الان مرسوم است.
مهدویان درباره نسبت «شیشلیک» با دیگر آثار کارنامه خود گفت: به هر حال هر فیلمی که کار می‌کنیم، تجربه متفاوتی است اما مؤلفه‌هایی هم دارد که تکرار می‌شوند. هر فیلمسازی دوست دارد فیلمش رنگ و بوی خود را بگیرد. کارگردان همیشه دوست دارد بتواند رد پای خود را تکرار کند. «شیشلیک» هم از این قاعده مستثنا نیست؛ چه به لحاظ مضامین و چه شیوه اجرایی همینطور است. فیلم یک تجربه متفاوت برای من است؛ شباهت‌هایی به لحاظ اجرا به «لاتاری» دارد اما در مجموع با آثار قبلی من متفاوت است.
عطاران هم بیان کرد: خوشحالم بالاخره فیلم دیده شد. من در ابتدا دوست داشتم با آقای مهدویان کار کنم؛ نقش هم جای کار داشت. بعد هم عوامل دیگر باعث ترغیبم شدند اما بیشترین چیزی که باعث علاقه‌ام شد متن زیبای امیر ژوله بود که خیلی خوب نوشته و بسیار تأثیرگذار است.
 
گزارشی از دو فیلم
هاتف علیمردانی پس از «کلمبوس» که آن‌هم به موضوع مهاجرت و آمریکا مرتبط بود، این‌بار هم سراغ ساخت فیلمی با همین فضا رفته است. «ستاره‌بازی» قصه خانواده‌ای ایرانی است که به آمریکا مهاجرت کرده‌اند اما به مرور دچار مشکلات اساسی خانوادگی می‌شوند. کاراکتر محوری قصه «صبا» است که درگیر 
مواد مخدر می‌شود. نکته جالب این فیلم آن است که قصه‌اش براساس یک اتفاق واقعی است. هرچند فیلم علیمردانی به دلیل نوع قصه ممکن است برای مخاطبان زیادی جذاب و سرگرم‌کننده نباشد اما تلاش یک فیلمساز برای ساخت فیلمی ایرانی در آمریکا با تمام سختی‌های تولید نکته قابل‌توجهی است. اما «شیشلیک» آخرین ساخته محمدحسین مهدویان حال و هوایی در فضای کمدی سیاه دارد. قصه این فیلم روستایی را روایت می‌کند که سال‌هاست زیر سیطره یک کارخانه‌دار است و به‌واسطه آن سبک زندگی آن‌ها دچار تغییرات عجیب و غریب شده. «شیشلیک» به‌خاطر برخی نمادها و قیاس‌های احتمالی با سروصدا و بحث‌های زیادی همراه شده است. 
 

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...