۲۵۲۳

نخستین مرحله تست انسانی واکسن ایرانی کرونا با موفقیت به پایان رسید

پایان خوش

کرونا تبدیل به یکی از گیج‌کننده‌ترین مسائل بشر در دوران فعلی شده است. در شرایطی که اروپا و آمریکا درگیر افزایش تعداد بیماران هستند و کشورهای بسیاری تلاش می‌کنند از واکسن‌های تولید شده استفاده کنند، سازمان جهانی بهداشت نیز از کندشدن همه‌گیری کرونا خبر داده است.

کرونا تبدیل به یکی از گیج‌کننده‌ترین مسائل بشر در دوران فعلی شده است. در شرایطی که اروپا و آمریکا درگیر افزایش تعداد بیماران هستند و کشورهای بسیاری تلاش می‌کنند از واکسن‌های تولید شده استفاده کنند، سازمان جهانی بهداشت نیز از کندشدن همه‌گیری کرونا خبر داده است. از سوی دیگر ،عصر دیروز هم خبر جدیدی درباره پایان تزریق مرحله نخست تست انسانی واکسن کرونا منتشر شد.

مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران عصر دیروز خبر داد: «تزریق مرحله نخست تست انسانی نخستین واکسن ایرانی کرونا (کوو ایران برکت) روز شنبه با تزریق به ۶داوطلب دیگر پایان یافت.» 
دکتر حامد حسینی با اشاره به اینکه آخرین داوطلب فاز یک واکسن ایرانی کرونا نیز وارد مطالعه شد، افزود: تعداد داوطلبان این مرحله ۵۶‌نفربودند. از ۹‌دی‌ماه تا 18بهمن‌ماه همه داوطلبان نخستین تزریق واکسن خود را دریافت کردند. وی ادامه داد: واکسن کرونا تا پایان این هفته به ۵۰‌داوطلب تزریق شده بود که با دریافت واکسن توسط ۶‌داوطلب، به‌صورت عملی تزریق اول تمامی داوطلبان واکسن ایرانی به اتمام رسیده است. 
حسینی با اشاره به اینکه تا‌کنون ۲۲‌داوطلب دو نوبت تزریق خود را انجام داده‌اند، خاطر‌نشان کرد: تا نیمه اسفندماه سال جاری تزریق دوم تمام داوطلبان و پیگیری ۲۸‌روز ایشان تمام خواهد شد.
مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تا آخر هفته جاری سی‌امین داوطلب نیز تزریق دوم خود را دریافت خواهد کرد. 
حسینی تاکید کرد: از روند اجرایی کار راضی هستیم و امیدواریم یافته‌های مطالعه از نظر کارشناسان سازمان غذا و دارو و ناظران وزارت بهداشت نیز به اندازه کافی قانع‌کننده باشد. وی همچنین بیان کرد:  تاکنون عارضه‌هایی که از داوطلبان ثبت شده از گرید یک عوارض بوده و تا اینجای مطالعه دغدغه‌ای برای ما ایجاد نشده است اما باید اجازه دهید که روند پایش تا پایان مطالعه با دقت ادامه یابد، ما تا یک ماه آینده 
با اطمینان بیشتری می‌توانیم به این سؤال پاسخ دهیم.

تیغ کرونا کند شد
روز گذشته نیز یکی از کارشناسان سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که روند ابتلا به کووید‌۱۹، در بسیاری از کشورها کُند شده است و تداوم واکسیناسیون امید به قطع زنجیره ویروس را افزایش خواهد داد. به گزارش «صبح‌نو» به نقل از اسپوتنیک، خانم «ماریا ون کرخوان» کارشناس سازمان بهداشت جهانی، گفته است در بسیاری از کشورها همه‌گیری ویروس کرونا در حال کاهش است.  وی ابراز اطمینان کرد که می‌توان با کمک اقداماتی، به‌ویژه با واکسیناسیون شهروندان که زنجیره انتقال ویروس را قطع می‌کند، به چنین نتایجی نزدیک شد.
 با این حال، کرخوان به رهبران کشورهای جهان که در آن‌ها تعداد موارد جدید کووید‌۱۹ در حال کاهش است توصیه کرد که نظارت بر رعایت اقدامات بهداشتی را متوقف نکنند.

چه خبر از واکسن وارداتی؟
واکسن اسپوتنیک هم که روز پنج‌شنبه گذشته به ایران رسید حالا در حال آماده‌سازی برای تزریق به افراد واجد شرایط است. بر این اساس قرار است واکسن بر‌اساس اولویت‌بندی که در سند ملی واکسیناسیون کشور و از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شده، تزریق شود. بر این اساس اول افرادی که در آی‌سی‌یوها کار می‌کنند و در بخش مراقبت ویژه که مستقیما با بیمار ارتباط دارند، در اولویت تزریق هستند.
البته مقامات مسوول در وزارت بهداشت و درمان کشور خبر داده‌اند که محموله‌های بعدی در هفته‌های آینده به کشور خواهد رسید. خوشبختانه واکسنی که وارد کشور شده، کاملا مورد تأیید است و بسیاری از کشورهای دیگر هم خواهان این واکسن هستند. همچنین مقاله‌ای که در مجله پزشکی معتبر لنست چاپ شد، تأیید کرد که این واکسن ۹۱/۶‌درصد اثربخشی دارد که این میزان نشان می‌دهد که یکی از واکسن‌ها با بالاترین اثربخشی است که در دنیا وجود دارد. از ویژگی دیگر این واکسن این است که برای تمامی گروه‌های سنی اولویت‌دار قابل استفاده است. این مساله از آن جهت اهمیت دارد که برخی واکسن‌ها در برخی سن‌های خاص منع مصرف دارد، اما این واکسن ایمن و خوب است و به همین دلیل اکثر کشورهای اروپایی متقاضی شدند که این واکسن را در اختیار بگیرند.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...