۲۵۵۳

قالیباف در مسکو:

هر اتفاقی در غرب رخ دهد تأثیری در نگاه ما به شرق ندارد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در این سفر حامل پیام رهبری که حاوی ادامه‌دار بودن طرح‌های راهبردی است، برای رئیس‌جمهور روسیه بودم.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نخستین روز از سفر خود به روسیه در نشست با دیپلمات‌ها و رؤسای نهادهای جمهوری اسلامی ایران که در مسکو در محل سفارت ایران در این کشور برگزار شد با گرامیداشت دهه فجر گفت: کشور امروز با چالش‌های کوچکی مواجه شده که این چالش‌ها ناراحتی مردم را در پی داشته است.

وی افزود: نقدهایی بحق نسبت به مشکلات کشور به‌ویژه در حوزه مسائل اقتصادی وجود دارد اما بیشتر نقدها به جنبه‌های مدیریتی و بوروکراسی حاکم در کشور وارد است، انقلاب اسلامی عظمت‌های بزرگی را آفریده است و مشکلات ناشی از ضعف‌های مدیریتی مانند گرد و غباری روی آن را فرا گرفته است.

وی تصریح کرد: قدرت امروز جمهوری اسلامی امروز از شبه‌قاره هند تا ساحل مدیترانه تأثیرگذار بوده و اجازه شکل‌گیری به هژمونی آمریکا را نداده است و از سوی دیگر در داخل کشور توانسته‌ایم در حوزه‌های صنایع، دفاعی، تکنولوژی، علم و... تحولات عظیمی را به‌وجود بیاوریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با انتقاد از فرار سرمایه از کشور گفت: شاهدیم که در کشور با وجود درآمد 100 میلیارد دلاری تورم باقی مانده و رشد اقتصادی ایجاد نشده است اما گاهی با درآمد 20 میلیارد دلاری شرایطی بهتر و قوی‌تر در حوزه زیرساخت‌های کشور به‌وجود می‌آید که این موضوع بیانگر ضعف‌ها و قدرت‌های مدیریتی در کشور است.

قالیباف با بیان اینکه "به‌عنوان کسی که سالهاست در این سیستم هستم می‌گویم که با وجود تمام فشارها می‌توانیم یک تحول بزرگ در کشور به‌وجود بیاوریم"، افزود: من این مطلب را به آقای دکتر ظریف که به مجلس آمده بودند‌ گفتم در بخش‌هایی که مبتنی بر سنت‌های الهی و مدیریت درست مانند حوزه علمی، دفاعی و تکنولوژی حرکت کرده‌ایم، موفق بودیم و عمق استراتژیک حکومت ما هم 2 هزار کیلومتر شده است اما متأسفانه حوزه اقتصادی ما به‌اندازه یک خمپاره 60 هم نیست شما ببینید که این دو با هم نمی‌خوانند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما می‌توانیم حوزه اقتصادی را هم با همان قدرت بالا ببریم تمامی مشکلاتی که امشب در این نشست مطرح شده، این است که ما نمی‌توانیم تولیدات خود را 2 هزار کیلومتر آن‌طرف‌تر به‌فروش برسانیم که تمام این مسایل در این موضوع خلاصه می‌شود که تولید، قدرت بسته‌بندی، قدرت سیاسی برای انجام هماهنگی‌ها و ظرفیت‌های لازم را داریم اما سوءمدیریت و بروکراسی‌های غلط موجود در سیستم مشکل اصلی ماست.

وی در ادامه همچنین با اشاره به سخنان خود خطاب به ظریف وزیر امور خارجه در صحن علنی مجلس اظهار داشت: وزارت امور خارجه باید از 20 سال پیش رویکرد خود را در حوزه وزارت خارجه و سفارتخانه‌ها از نگاه سیاسی امنیتی تغییر می‌داد و کاملاً اقتصادی سیاسی می‌شد تا می‌توانستیم از ظرفیت‌ها به‌خوبی استفاده کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره انگیزه انتخاب روسیه به‌عنوان اولین کشور خارجی برای سفر پارلمانی خود اظهار  داشت: از سال 2008 معتقد بودم که قرن 21، قرن آسیاست با نگاه به منابع قدرت در پنج قاره دنیا شاهدیم که به آسیا ختم می‌شود با توجه به یک‌جانبه‌گرایی آمریکا، فرصت‌ و منافع مشترک ما با روسیه می‌تواند یک همپوشانی خوبی را به‌وجود بیاورد مانند موضوع سوریه که در حوزه سیاست جهانی آن به‌خوبی اقدام شد البته در بحث اقتصادی آن کمی تأخیر داریم. 

وی ضمن تأکید بر اینکه "روابط ما با روسیه باید راهبردی، مستمر و مداوم باشد"، گفت: علت سفر من به این کشور اطمینان‌بخشی به روسیه بود تا بداند بروز هر اتفاقی در غرب هیچ تأثیری بر روابط ما با آنها نمی‌گذارد و ما اکنون نیازمند زیرساخت‌های جدیدی برای استفاده از ظرفیت‌ها هستیم.

قالیباف ادامه داد: غرب‌گراها در کشورمان در بحث همکاری‌های مشترک ایران با روسیه و چین سنگ‌اندازی هوایی می‌کنند، مانند بحث برنامه راهبردی 25ساله ایران و چین که ظرف 48 ساعت یک هجمه‌ای را علیه چین به‌راه انداختند که موجب تعجب این کشور شد همچنین از دیروز که سفر ما به روسیه قطعی شد چه هجمه‌هایی را به‌وجود آوردند!

وی تأکید کرد: در این سفر حامل پیام رهبری که حاوی ادامه‌دار بودن طرح‌های راهبردی است، برای رئیس جمهور روسیه بودم اما شاهدیم طی 24 ساعت اخیر چه غوغایی را راه‌اندازی کردند که بیانگر یک طراحی مشخص است، حتی زمانی که می‌خواستم زمان سفر به روسیه را به تعویق بیندازم، مقام معظم رهبری فرمودند "این سفر را به تأخیر نیندازید!" و تأکیدشان بر این بود که "نکاتی را به‌صورت مکتوب به شما ارائه می‌کنم تا به روسیه ببرید".

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خطاب به دیپلمات‌ها و رؤسای نهادهای جمهوری اسلامی ایران گفت: اقدامات و تلاش‌های شما بسیار اثرگذار و مؤثر است و ما در حوزه منطقه‌ای و جهانی فرصت‌های مناسبی را داریم که باید به‌درستی استفاده شود.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...