۲۵۹۲

در چهار جلسه استیضاح رییس‌جمهور سابق آمریکا چه گذشت

محکمه ترامپ

تاکنون چهار جلسه از استیضاح ترامپ برگزار شده است؛ استیضاحی که بخش زیادی از مردم آمریکا خواهان آن هستند.

تاکنون چهار جلسه از استیضاح ترامپ برگزار شده است؛ استیضاحی که بخش زیادی از مردم آمریکا خواهان آن هستند. در حالی که این روزها جلسات استیضاح و محاکمه دونالد ترامپ در سنا به اتهام تحریک خشونت و آشوب‌ها در کنگره آمریکا برگزار می‌‌شود، جدید‌ترین نظرسنجی شبکه «سی‌بی‌اس‌نیوز» نشان می‌دهد اکثر آمریکایی‌ها دوست دارند مجلس سنای آمریکا دونالد ترامپ را محکوم کند.
 
مردم آمریکا خواهان محکومیت ترامپ
 این نظرسنجی نشان می‌دهد ۵۶ درصد آمریکایی‌ها خواستار محکوم شدن ترامپ هستند، در حالی که ۴۴ درصد می‌گویند دونالد ترامپ نباید محکوم شود. همین
 ۵۶ درصد می‌گویند دونالد ترامپ مشوق خشونت در کنگره بود. نظرسنجی مشترک موسسه یوگاو و پایگاه اکونومیست نشان داد که «دونالد ترامپ» در میان آمریکایی‌ها لقب بدترین رییس‌جمهور تاریخ آمریکا و «باراک اوباما»، سلف او عنوان بهترین رییس‌جمهور این کشور را از آن خود کرد.
 
ترامپ در صدر بدترین روسای‌جمهور آمریکا
 در بخش رتبه‌بندی بدترین روسای‌جمهور آمریکا، ترامپ با کسب ۴۶ درصد آرا در صدر بدترین روسای‌جمهور تاریخ این کشور ایستاد. در بخشی از نتایج این نظرسنجی آمده است كه ۴۳ درصد از آمریکایی‌ها ترامپ را مسوول یورش به کنگره آمریکا می‌دانند و ۴۷ درصد معتقدند سنا باید رای به محکومیت رییس‌جمهور سابق این کشور دهد. ترامپ در حالی دوران ریاست‌‌جمهوری خود را به پایان برد که بسیاری از آن به عنوان یک پایان فاجعه‌بار یاد می‌کنند. وی هنگام ترک کاخ سفید از نظر میزان افت محبوبیت در میان آمریکایی‌ها رکورددار بود. ترامپ به خیال خود با توسل به خشونت هوادارانش سودای ماندن در کاخ سفید را تحقق می‌بخشید؛ حامیانی که به تحریک شخص او در جریان نشست اخیر سنا برای تایید نتیجه انتخابات سوم نوامبر با یورش به ساختمان کنگره، هم رسوایی ملی را برای آمریکا رقم زدند و هم پرونده استیضاح ترامپ را بار دیگر روی میز دموکرات‌ها قرار دادند.

در جلسات استیضاح ترامپ چه گذشت
استیضاح، رخدادی است که به جای ابقای ترامپ در کاخ سفید، احتمالا دست او را برای همیشه از مقام ریاست‌‌جمهوری آمریکا کوتاه می‌کند. او این روز‌ها در اقامتگاه خود در مارالاگو به انتظار تصمیم سناتور‌های آمریکایی برای خود نشسته است.
بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) سنای آمریکا تلاش برای متوقف ‌‌کردن استیضاح ترامپ با غیرقانونی‌دانستن آن را به دلیل عدم‌حضور وی در قدرت، با رای ۵۶ در مقابل ۴۴ رد کرد. در جلسه استیضاح رییس‌جمهور جنجالی سابق آمریکا که متهم به برانگیختن حمله مرگبار به کنگره در روز تایید پیروزی «جو بایدن» به امید تغییر نتیجه انتخابات به نفع خود است، مدیران استیضاح مجلس و تیم ترامپ ساعت‌ها به بحث در خصوص قانونی بودن یا نبودن استیضاح پیش از برگزاری رای‌گیری پرداختند. روزهای دوم و سوم جلسه استیضاح ترامپ در مجلس سنا، ۹ قانون‌گذار به عنوان دادستان، اسناد و فیلم‌هایی از سخنرانی‌های ترامپ و اظهارات و اقدامات عاملان حمله به کنگره را به نمایش گذاشتند. این مدیران جلسه استیضاح اظهار كردند كه ترامپ به سوگند ریاست‌‌جمهوری خیانت کرده، در مداخله و خاتمه دادن به حمله کوتاهی کرده و پس از وقوع آن نیز اظهار ندامت نکرده است و به همین دلیل تهدیدی برای دموکراسی محسوب می‌شود. با این حال اظهارات وکلای ترامپ در دفاع از وی، کمتر از سه ساعت زمان برد و آن‌ها در این جلسه تلاش ‌‌کردند مسوولیت حمله به کنگره را از دوش او برداشته و متوجه افراد شرکت‌کننده در آن کنند. در پرونده استیضاح ترامپ به تماس تلفنی وی با وزیر ایالت جورجیا نیز استناد شده است که در این گفت‌وگو، رییس‌جمهور سابق آمریکا از این مقام ایالتی درخواست کرده بود تعدادی رأی برای او «پیدا کند» تا بتواند نتیجه انتخابات را به نفع خود تغییر دهد. وکلای ترامپ تقلا ‌‌کردند اظهارات ترامپ در این تماس تلفنی را توجیه کنند.
در ادامه جلسه چهارم دادگاه ترامپ، سناتورها و مدیران استیضاح، سوالات خود را مطرح ‌‌کردند تا وکلای ترامپ به آن‌ها پاسخ دهند. «جیمی راسکین» نماینده حزب دموکرات و یکی از دادستان‌های ارشد محاکمه ترامپ گفت: «می‌توان خشونت را در تمام این تظاهرات مشاهده کرد؛ رییس‌جمهور آن را تشویق کرد، از آن خوشحال شد و با آن سرمستی و احساس سربلندی کرد. بی‌خیال! فکر می‌کنید ما تا چه حد زودباور هستیم؟» وکیل ترامپ در مقابل به این پاسخ اکتفا کرد که اظهارات ترامپ در سخنرانی روز ششم ژانویه «کاملا  بجا و مناسب» بودند. در ادامه، شماری از سناتورها این سوال را مطرح ‌‌کردند که ترامپ چه زمانی از ورود هوادارانش به داخل ساختمان کنگره مطلع شد.
 
دفاع ضعیف وکیل ترامپ
با وجود تلاش مدیران استیضاح برای جلب نظر سناتورها، گفته می‌شود فقط ۶ سناتور جمهوری‌خواه به نفع استیضاح ترامپ رأی خواهند داد و تعداد آرا به حد نصاب نخواهد رسید. این در حالی است که گفته می‌شود ترامپ نیز حین تماشای جلسه محاکمه‌اش در مجلس سنا، از عملکرد «بروس کاستور» وکیل ارشد خود راضی نبوده و در برابر تلویزیون فریاد می‌کشید. به نوشته ایندیپندنت، ترامپ در عمارت «مارا لاگو» در ایالت فلوریدا، اولین جلسه محاکمه خود را از شبکه دست راستی «نیوز مکس» تماشا می‌کرد و هرچه سخنرانی کاستور پیش می‌رفت، او کلافه‌تر و عصبانی‌تر می‌شد. علاوه بر این، شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه نیز از عملکرد تیم حقوقی ترامپ ابراز نارضایتی ‌‌کردند. «جان کورنین» سناتور ایالت تگزاس گفت: «فکر می‌کردم وکیل رییس‌جمهور [سابق]، وکیل اول او، فقط گزافه‌گویی کرد و واقعا  به بحث قانونی اشاره نکرد.»
 
رییس‌جمهوری با دو استیضاح
دونالد ترامپ، اولین رییس‌جمهور در تاریخ آمریکاست که مجلس نمایندگان این کشور در تاریخ ۱۳ ژانویه (۲۴ دی) برای دومین بار طرح استیضاح وی را تصویب کرد. مجلس نمایندگان آمریکا اواسط ژانویه با ۲۳۰ رأی طرح استیضاح دونالد ترامپ را تصویب کرد و تمام ۲۲۱ عضو حزب دموکرات و ۱۰ عضو حزب جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان به این طرح رأی مثبت دادند. نتایج نظرسنجی‌ها از جمله «ای‌بی‌سی‌نیوز و ایپسوس» که روز یکشنبه منتشر شد، نشان داده اکثریت مردم آمریکا معتقدند ترامپ باید محکوم شود تا از بازگشت مجدد وی به قدرت ممانعت به عمل آید.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...