۲۵۹۳

ماجرای حرکات نمایشی یک جوان در محوطه جهانی پرسپولیس، خبر ساز شد

لرزه بر پایه‌های تخت جمشید

در روزهای اخیر و در دورانی که مجموعه جهانی تخت جمشید کمتر گردشگری به‌دلیل کرونا به خود می‌دید، با‌وجود فضای امنیتی و دوربین‌های مداربسته‌ای که در این محوطه جهانی وجود دارد، یکی از نوجوانان پارکورکار اقدام به ضبط ویدیویی کرده است که در حال پریدن آن از بخش‌های مختلف این بنای تاریخی است.

در روزهای اخیر و در دورانی که مجموعه جهانی تخت جمشید کمتر گردشگری به‌دلیل کرونا به خود می‌دید، با‌وجود فضای امنیتی و دوربین‌های مداربسته‌ای که در این محوطه جهانی وجود دارد، یکی از نوجوانان پارکورکار اقدام به ضبط ویدیویی کرده است که در حال پریدن آن از بخش‌های مختلف این بنای تاریخی است. اتفاقی که باعث می‌شود او روی آثار تاریخی به جای مانده برود و از بالای آن خود را به زمین پرت کند. گاهی از روی پله‌ها و گاهی از روی آثار.

تا پیش از این هر‌کدام از ما بارها خطوط نوشته شده با انواع ماژیک و خودکار یا کنده‌کاری با میخ و کلید را بر تن آثار باستانی دیده‌ایم. جملاتی به‌عنوان یادگاری تا بقیه هم بدانند که در فلان ساعت و تاریخ یکی از این محل بازدید کرده است. همین خطوط و کج و معوج و کنده کاری‌های بی‌مسوولانه تن میراث فرهنگی کشور را می‌خراشند و البته کسی هم برخورد قانونی با این خاطیان نمی‌کند. اما در جدیدترین این نمونه‌ها یک نوجوان که ماسک به چهره دارد در حال پرش از روی بناهای تاریخی مجموعه پرسپولیس است. این ویدیو زمان کوتاهی دارد اما به‌دلیل حرکاتی که انجام می‌گیرد قطعا باید زمان بیشتری برای فیلمبرداری در آن مجموعه صرف کرد؛  بنابراین او و همراهانش مدت زیادی در این مجموعه سپری کرده‌اند. در این صورت باید حرکات وی از دید نیروهای مجموعه تخت جمشید پنهان نمی‌ماند! به نظر می‌رسد نه نیروهای حفاظتی و نه دوربین‌ها، حرکات وی را زیر نظر نداشته‌اند چون اگر چنین بود باید برخوردی با این بازدیدکننده انجام می‌شد.
 کامیار عبدی، باستان‌شناس و سردبیر مجله باستان‌شناسی به «صبح‌نو» می‌گوید: «قطعا  دوربین‌ها و نیروهای حفاظتی متوجه رفتار نوجوان پارکور کار نشده‌اند چرا‌که اگر چنین بود مانع او می‌شدند.» عبدی ادامه می‌دهد:« در تخت جمشید حتی کسی اجازه ندارد به ستون‌ها تکیه دهد یا اینکه به آثار نقش برجسته دست بزند در غیر این صورت تذکر دریافت می‌کند. من در عجب هستم این فرد چطور توانسته چنین کاری را دور از چشم نیروهای حفاظتی انجام دهد.» این باستان‌شناس با بیان اینکه قطعا  کاستی‌هایی در حفظ آثار تاریخی از طرف مسوولان وجود دارد می‌گوید:« این خود مردم هستند که باید درک بالایی داشته باشند. اما از حق نگذریم در حفاظت از تخت‌جمشید به تازگی همت زیادی به خرج داده شده است اما اینکه چرا این اتفاق افتاده است دلیلش را نمی‌دانم؟!» این کارشناس آثار باستانی در ادامه صحبت‌هایش به این موضوع اشاره می‌کند که تخت جمشید یک بنای شکننده است و حتی با یک تکیه‌دادن ساده به ستون‌های آن هم می‌توان به آن آسیب رساند. که البته برای شخصی که اقدام به پارکور در این محوطه شده است باید جریمه  در نظر گرفته شود. 
شهــــــــــــــــــرام زارع، باستان‌شناس نیز در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» می‌گوید: «پارکور در محوطه تخت جمشید اقدامی نامتعارف است. البته قبلا  هم این کار در محوطه شوش انجام شده بود که اگر آن افراد ملزم به پرداخت جریمه می‌شدند شاید این سری اقدامات دیگر تکرار نمی‌شد.  پرش‌های اینچنینی در آثاری که دچار فرسایش است می‌تواند خطرناک و ضررهای غیرقابل بازگشت داشته باشد.

کاهش نیروها و ناآگاهی مردم
مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید در‌خصوص فیلم منتشر شده از یک جوان در حال انجام حرکات نمایشی در این محوطه تاریخی، این موضوع را مربوط به تابستان امسال و دلیل عمده آن را وضعیت ناشی از شیوع کرونا و کاهش نیروهای یگان حفاظتی این مجموعه میراثی و نوعی ناآگاهی فرهنگی نسبت به ارزش‌های چنین آثاری دانست و از پیگیری دقیق موضوع برای مشخص شدن ابعاد آن خبر داد.  
حمید فدایی در پاسخ به این پرسش که چگونه یک نفر طی یک زمان طولانی و علی‌رغم وجود نگهبانان متعدد و دوربین‌های مدار بسته موجود در محوطه تاریخی تخت جمشید، امکان انجام حرکات نمایشی و فیلمبرداری از این حرکات را داشته است ،گفت: با توجه به اینکه این موضوع در تابستان اتفاق افتاده است من شخصا  این را به پای مشکلات نشأت گرفته از شرایط کرونایی می‌گذارم که در مجموعه تخت جمشید هم حاکم بوده و این‌ها باعث شده است که شاید تعداد افراد مجموعه و یگان‌های حفاظت کمتر شود؛ البته باید همه مسائل بررسی شود زیرا به‌دنبال توجیه موضوع
 نیستیم.

اولین بار نبود !
این بار اولی نیست که پارکورکاران چنین حرکات نمایشی را در یک بنای تاریخی انجام می‌دهند. اما تخت جمشید یک بنای ثبت شده در فهرست میراث جهانی است آیا نباید حفاظت سختگیرانه‌تری از آن می‌شد؟ پیش از این در مجموعه تاریخی قلعه سریزد یکی از معروف‌ترین پارکورکاران، نمایشی 
اجرا کرد.  در ویدیوی او یک نکته قابل توجه بود اینکه وی در پایان ویدیو با هماهنگی مسوولان آنجا، بنای تاریخی را ترک می‌کند!مدت‌ها پیش پارکوکاران در مجموعه تاریخی و جهانی شوش نیز چنین حرکاتی را انجام داده و فیلم‌هایی را نیز بی‌محابا منتشر کرده‌اند.
 گویا علاقه آن‌ها به فیلمبرداری در بناهای تاریخی و ضبط چنین ویدیوهای در حال افزایش است. البته افرادی هم هستند که برای تبلیغات و انجام چنین حرکت‌هایی در فضاهای رو باز با پشت زمینه بناهای تاریخی پارکور انجام می‌دهند اما در این ویدیوها همچنان که در فیلم مربوط به مجموعه تخت جمشید قابل مشاهده است، این افراد در حال آسیب زدن به ابنیه تاریخی هستند.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...