۲۷۱۰

گزارش «صبح‌نو» درباره نرخ تورم بهمن‌ماه‌99 و تلاش‌های مجلس برای کاهش مشکلات اقتصادی را بخوانید

هزینه زندگی سنگین تر شد

روزهای پایانی سال از راه رسیده‌اند و حالا سرپرستان خانوار به فکر تامین نیازهای اعضای خانواده برای سال نو هستند.

روزهای پایانی سال از راه رسیده‌اند و حالا سرپرستان خانوار به فکر تامین نیازهای اعضای خانواده برای سال نو هستند. اگرچه کرونا در زمینه کاهش رفت‌و‌آمدهای خانوادگی تاثیر منفی داشته است اما روی دیگر ماجرا کاهش هزینه‌های ناشی از پذیرایی و مهمان‌نوازی خاص ایرانیان به‌خصوص در شرایط دشوار اقتصادی فعلی است. اما واقعیت این است که فشار اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه و نیز برخی بی‌تدبیری‌های دولتی موجب شده است تا خانواده‌ها تورم بسیاری را در زندگی خود تجربه کنند که مدام کوچک‌تر شدن سفره آن‌ها را به‌دنبال داشته است. در این ارتباط آخرین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که خانوارهای ایرانی در بهمن‌ماه سال جاری به‌طور میانگین بیش از ۴۸‌درصد نسبت به پارسال بابت تامین کالا و خدمات هزینه کرده‌اند. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها» با افزایش ٦/٩‌واحد درصدی حدود ۶۷‌درصد شد.

حالا در آخرین ماه سال باید دید تدابیر دولت و دیگر مسوولان اقتصادی کشورچه نتیجه‌ای برای اداره زندگی مردم خواهد داشت؟ خانواده‌ها انتظار دارند بتوانند حداقل‌های مورد نیاز زندگی خود را با هزینه‌های کمتری تهیه و تدارک ببینند اما ظاهرا آمار و ارقام موجود نشان می‌دهد که تورم همچنان بار سنگینی بر زندگی مردم خواهد بود و روزهای سال نو هم همراه با گرانی به سراغ مردم خواهد آمد. 
شاید در چنین وانفسایی طرح‌های اقتصادی که از سوی مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته می‌شوند بتوانند تا حدودی مرهمی باشند بر مشکلات زندگی این روزهای مردم.  بررسی تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت تورم نشان می‌دهد که هر سه شاخص تورم در بهمن‌ماه با افزایش همراه بوده است. این در حالی است که  تورم نقطه به نقطه (تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل) به ۴۸/۲‌درصد رسیده که در مقایسه با دی‌ماه دو درصد افزایش دارد، بر این اساس خانوارهای ایرانی به‌طور میانگین ۴۸/۲‌درصد بیشتر از بهمن‌۱۳۹۸ برای خرید کالاها و خدمات  هزینه کرده‌اند.یعنی میزان کالایی که در بهمن‌ماه98 یک میلیون تومان قیمت داشت، این روزها بیش از یک میلیون و 480‌هزار تومان هزینه بر روی دوش خانواده 
می‌گذارد.
بررسی تغییرات تورم از ابتدای سال‌۱۳۹۶ تاکنون هم نشان می‌دهد که بالاترین حد تورم نقطه‌ای مربوط به اردیبهشت‌۱۳۹۸ با ۵۲/۱‌درصد بوده که در ادامه تا ۱۹/۸‌درصد در فروردین امسال نیز کاهش داشته ولی دوباره در دور افزایشی قرار گرفته و تا ۴۸/۲‌درصد در بهمن امسال رسیده است. کمترین میزان تورم نقطه‌ای در این دوره به شهریور‌۱۳۹۶ با هفت درصد اختصاص دارد. این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۴۷/۲‌درصد است که نسبت به ماه قبل ۱/۷‌واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۳/۶‌درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۳/۸‌واحد درصد افزایش داشته 
است. همچنین طبق گزارش تهیه شده شاخص قیمت کالاها در ۱۲‌ردیف به تفکیک اعلام شده که بر این اساس، شاخص قیمتی خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در بهمن‌ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷/۲‌درصد و در دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۴/۷‌درصد رشد داشته است.
بررسی وضعیت تورم در بین گروه‌های کالایی نیز قابل تأمل است، در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «قند و شکر و شیرینی» (قند و شکر)، «گروه سبزیجات» (خیار، بادمجان، لوبیاسبز و کدوسبز)، گروه «میوه و خشکبار» (موز، انار) و گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی، گوشت گوسفند و گوشت گاو) است. همچنین در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»: گروه «هتل و رستوران» (کرایه تالار پذیرایی و غذاهای آماده)، گروه «تفریح و فرهنگ» (گل طبیعی و لوازم تحریر) و «پوشاک و کفش» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.  افزایش تورم در شرایطی اتفاق می‌افتد که در فاصله دی تا بهمن‌ماه؛ موز و خیار بیشترین افزایش قیمت را نسبت به سایر محصولات 
داشته است.

در گروه عمده «خوراکی‌ها،          آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل           مربوط به گروه «قند و شکر و شیرینی»        (قند و شکر)، «گروه سبزیجات» (خیار، بادمجان، لوبیاسبز و کدوسبز)، گروه «میوه و خشکبار»   (موز، انار ) و گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی، گوشت گوسفند   و گوشت گاو) است

  اخیرا نیز برخی نمایندگان مجلس با انتقاد از افزایش قیمت مواد غذایی گفت که از سال گذشته تاکنون قیمت مواد غذایی به خصوص مرغ و گوشت ۶۰‌درصد افزایش پیدا کرده اعلام کردند که مردم گرفتار هستند و مشکلات معیشتی دارند. 
افزایش تورم در گروه حمل‌و‌نقل هم در ماه‌های گذشته 
با توجه به رشدی که در بازار خودرو اتفاق افتاد قابل توجه بوده و همچنان بالاترین حد تورم نقطه به نقطه در این گروه وجود دارد، این در حالی است که  حمل‌و‌نقل در بهمن‌ماه نسبت به همین ماه در سال گذشته 56.7‌درصد افزایش قیمت داشته و  تورم سالانه برای گروه خودرو ۶5.3‌درصد بوده است.

تورم سالانه به ۳۴/۲‌درصد رسید
بنا بر آنچه از سوی مرکز آمار اعلام شده تورم سالانه به ۳۴/۲‌درصد رسیده که این شاخص نیز نسبت به دی ماه 
دو درصد رشد داشته است. 
تغییرات تورم سالانه در چهار سال اخیر از این حکایت دارد که کمترین میزان در فروردین‌۱۳۹۶ با هفت درصد ثبت شده که در ادامه تا ۴۲/۷ در شهریور پارسال افزایش یافته است، این شاخص در نوسان بوده و اکنون به ۳۴/۲ درصد رسیده است.
 همچنین تورم ماهانه که بیانگر درصد تغییر نسبت به ماه قبل است در بهمن‌ماه ۲/۵‌درصد گزارش شده که افزایش ۰/۷‌درصدی دارد. از سال‌۱۳۹۶ تا‌کنون نیز کمترین حد ثبت شده برای تورم ماهانه منفی ۰/۱‌درصد در اردیبهشت‌۱۳۹۶  و بیشترین هفت درصد در مهرماه امسال است.

تلاش‌های خانه ملت برای زندگی مردم
روزهای پایانی سال زمان تنظیم بودجه سال آینده کشور هم هست. حالا که دولت دوازدهم نیز تا نیمه سال آینده قرار است به کار خود ادامه دهد، مجلس شورای اسلامی با دقت بیشتری به تنظیم بودجه می‌پردازد تا دولت سیزدهم نیز بعد از روی کار آمدن با مشکلات کمتری مواجه باشد. در همین ارتباط کمیسیون تلفیق به‌طور شبانه روزی تلاش می‌کرد تا بودجه با بیشترین همسویی به نفع مردم تنظیم شود. آقای جلال رشیدی‌کوچی، عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس در توئیتی با انتشار تصویر اعضای این کمیسیون به تلاش‌های آن‌ها اشاره کرد و نوشت: ‌«این چند نفر بعلاوه تعدادی دیگر ۶‌هفته شبانه‌روز تلاش کردند تا بودجه‌ای برای‌۱۴۰۰ آماده شود که کمترین خسارت و بیشترین بهره‌وری و منفعت برای مردم و مملکت داشته باشد. ایرادات جزئی در صحن برطرف خواهد شد. مثل همیشه عده‌ای که منافع‌شان به خطر افتاد، شروع به شبه‌افکنی و تخریب کردند.»
آقای مجتبی یوسفی، نماینده مردم اهواز در مجلس هم در توییتی به اختصاص ۸‌میلیارد دلار ارز۴۲۰۰‌تومانی برای کالاهای اساسی و دارو در کمیسیون تلفیق اشاره کرد. نماینده مردم اهواز ،باوی،حمیدیه و کارون درمجلس در توییت خود نوشت: «۸‌میلیارد دلار ارز۴۲۰۰‌تومانی برای کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه تولید،تصویب شد. خط قرمز مجلس گرانی و فشار به اقشار ضعیف جامعه است. پس از این مصوبه منتظر کنترل بازار و جلوگیری از گرانی‌ها توسط دولت هستیم.»

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...