۲۷۳۳

قالیباف: مجلس برای تعامل با دولت از بخشی از راهکارها و اصلاحات مدنظر خود در بودجه چشم‌پوشی کرد

اصلاح بودجه، متناسب با ظرفیت‌های دولت

رد لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی، دولت را وادار به عقب‌نشینی و اعمال نظرات بهارستان‌نشینان در لایحه بودجه کرد.

رد لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی، دولت را وادار به عقب‌نشینی و اعمال نظرات بهارستان‌نشینان در لایحه بودجه کرد. علی‌رغم اعمال برخی دغدغه‌های مجلس باز مواردی وجود دارد که نیاز به اصلاح و بررسی بیشتر دارد. کمیسیون تلفیق در روزهای گذشته به بررسی اصلاحیه بودجه پرداخت و مواردی از آن را با هماهنگی با دولت اصلاح کرد.

حالا این لایحه به صحن آمده است تا دیگر اصلاحیه‌ها و دغدغه‌های نمایندگان بر سند دخل و کشور یکساله کشور اعمال شود اما برخی از نمایندگان از موافقت دولت در قبول و اجرای این اصلاحیات نگرانند، اما رییس مجلس تاکید کرده است که برای تعامل با دولت اصلاحیات بودجه متناسب با ظرفیت‌های دولت خواهد بود.

لایحه ارسالی دولت  ، معیشت مردم را در معرض آسیب قرار می‌داد
روز گذشته محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، در نطق پیش از دستور خود، با اشاره به بودجه‌1400، گفت: بودجه کل کشور وارث چند دهه عملکرد اقتصادی دولت‌هاست و بخش
 قابل توجهی از اشکالات ساختاری و اقتصادی کشور به علت در اولویت نبودن اصلاح ساختار بودجه است. رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لایحه بودجه سال‌1400 هم طبق همین عادت دیرینه و حتی بیشتر از اشکالات ساختاری مرسوم، دارای اشکالات جدی بود و معیشت مردم را در معرض آسیب قرار می‌داد. کمیسیون تلفیق اصلاحات مهمی در این لایحه اعمال کرد و راه تحول بودجه به نفع مردم را به دولت نشان داد ولی در نهایت دولت مجری بودجه است و تجربه نشان داده که دولت می‌تواند با اجرای بد و ناقص بهترین تصمیمات هم، فرصت اصلاحات ضروری را به آسیبی علیه معیشت مردم تبدیل کند، به همین جهت نمایندگان محترم مجلس تصمیم گرفتند تا اصلاحات بودجه بر عهده دولت گذاشته شود و مسوولان اجرایی با توجه به توان و اراده فعلی دولت تغییرات لازم را در لایحه اصلاحی اعمال کنند.

لایحه کنونی، بودجه مطلوب مجلس نیست
وی افزود: در نتیجه این فرآیند و رایزنی‌های صورت گرفته، خوشبختانه دولت محترم نیز بخشی از این اصلاحات موردنظر را اعمال کرد، دولت یک گام در جهت تعامل با مجلس به نفع مردم برداشت و مجلس نیز چندین گام برداشت و از بخشی از راهکارها و اصلاحات مدنظر خود چشم پوشی کرد تا در این شرایط اختلافات مانع از شنیده شدن صدای واحد ما برای حل مشکلات مردم نشود. آنچه امروز پیش روی ماست، بودجه مطلوب مجلس نیست ولی با توجه به ظرفیت‌های اجرایی و در تعامل با دولت حداکثر اصلاحات ممکن به نفع معیشت مردم در آن اعمال شده است. رییس قوه مقننه کشورمان تصریح کرد: از اعضای کمیسیون تلفیق که در چند روز گذشته به صورت سه شیفت و حتی در روزهای تعطیل وظیفه خطیر تکمیل لایحه اصلاحی بودجه را برعهده داشته‌اند تشکر می‌کنیم. در جلسات بررسی بودجه در مجلس نمایندگان محترم 
در خصوص اصلاحات اعمال شده توسط دولت و تصمیمات اتخاذ شده در کمیسیون تلفیق با رأی خود، تصمیم نهایی را اتخاذ خواهند کرد.

10‌اصلاحیه            مهم   کمیسیون    تلفیق
همچنین مالک شریعتی، نماینده تهران در مجلس نیز در توییتی نسبت به اصلاحات صورت گرفته در بودجه در مجلس نوشت: سند بودجه، قلب خون رسان دولت به همه اعضای پیکره کشور است. این قلب با وضع اورژانسی به کمیسیون تلفیق آمد مسوولانه پذیرش و تا ۷۰درصد درمان شد. وی افزود: تکمیل درمان با صحن علنی مجلس است به دو شرط همزمان: اراده مجلس، تداوم درمان باشد و ضعف دولت، درمان را تاب آورد. اما ظاهرا  شرط دوم مهیا نیست. وی همچنین در ادامه توییت خود 10تصویر کلی از اصلاحات بودجه در کمیسیون تلفیق ارائه داد: ۱.وابستگی کمتر به نفت،۲.افزایش ‌ شفافیت منابع،۳.انضباط بیشتر شرکت‌ها،۴.کاهش رانت و فساد،۵.توجه به تولید،۶.توجه به سلامت و فرهنگ،۷.بهبود شاخص ‌ عدالت و محرومیت‌زدایی،۸.اصلاح حقوق و دستمزد،۹.اصلاح نظام یارانه‌ها،۱۰.حذف کامل کسری بودجه.

تعیین سقف منابع حاصل از درآمدهای نفتی
بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق روز جمعه به پایان رسید و بررسی جزئیات لایحه بودجه سال‌1400 از روز گذشته در صحن علنی مجلس آغاز شد. حال روز گذشته در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه در صحن علنی مجلس، نمایندگان سقف منابع حاصل از درآمدهای نفتی را مشحص کردند. بر این اساس، نمایندگان با میزان یک میلیون و 992هزار و 720‌میلیارد ریال به‌عنوان سقف منابع حاصل از درآمدهای نفتی موافقت کردند. در بخش درآمدی ردیف اول تبصره یک ماده واحده لایحه بودجه آمده است: سقف منابع حاصل از ارزش صادرات نفت مندرج در ردیف‌210101، میعانات گازی و خالص صادرات گاز مندرج در ردیف‌210102 و منابع مربوط به سه‌درصد(3%) مندرج در ردیف‌210109 جدول شماره‌(5) این قانون معادل یک میلیون و نهصد و نود و دو هزار و هفتصد و بیست میلیارد (1.992.720.000.000.000) ریال تعیین می‌شود.

تخصیص ۲۰‌درصد از درآمدهای فروش نفت به صندوق توسعه ملی
همچنین نمایندگان در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال‌1400، با بند (الف) تبصره (1) ماده واحده در ارتباط با سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی موافقت کردند. سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی تا سقف یک میلیون بشکه در روز و خالص صادرات گاز بیست درصد و مازاد بر یک میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی سی‌و‌هشت درصد  تعیین می‌شود. مبالغ مذکور به صورت ماهانه واریز و از ماه یازدهم سال محاسبه و تسویه می‌شود. مابه‌التفاوت سهم  بیست درصداز سقف یک میلیون بشکه صادرات مذکور تا سهم قانونی سی و هشت درصد صندوق توسعه ملی از محل ورودی این صندوق به نسبت سهم صندوق و دیگر اجزاء در سال‌1400 به‌عنوان بدهی دولت و وام تلقی می‌شود و بازپرداخت آن به صندوق با سازوکاری است که در بودجه سنواتی  مشخص می‌شود.

  •  

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...