۲۸۴۹

گزارش‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که بعد از نرخ آپارتمان، حالا کرایه منزل هم بالا رفته است

اجاره خانه هم طاقچه بالا گذاشت

وضعیت بازار مسکن در سه سال اخیر به قدری آشفته شده که بسیاری از مردم را از خرید مسکن منصرف و مایوس کرده است.

وضعیت بازار مسکن در سه سال اخیر به قدری آشفته شده که بسیاری از مردم را از خرید مسکن منصرف و مایوس کرده است. جدیدترین آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد متوسط قیمت مسکن در تهران به بیش از 28 میلیون و 390 هزار تومان برای هر مترمربع رسیده که رقمی عجیب و باورنکردنی است. همین اتفاق تاثیر مستقیمی در افزایش اجاره‌بها داشته است، به طوری که آمار جدید از افزایش 30 درصدی اجاره خانه در تهران نسبت به سال قبل خبر می‌دهد.

در آخرین روزهای سال که بازار نقل مکان مثل روزهای زمستان سرد و بی‌رونق است اما نرخ اجاره و مسکن همچنان بالا می‌رود. به گزارش «صبح‌نو» و براساس آمار بانک مرکزی در میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران، بیشترین متوسط قیمت هر متر خانه حدود ۵۸ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن به قیمت ۱۱ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است که هر یک از آنها با افزایش1/110درصدی در منطقه یک و 5/67 درصدی در منطقه ۱۸ مواجه شده‌اند. همچنین، در ۱۱ ماهه اول امسال متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۲۳ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان بوده است که افزایش 9/78 درصدی دارد.
پیش‌بینی‌های کارشناسان درباره توقف رشد قیمت به دلیل رکود هم ظاهرا اجرایی نشده است و در همین روزهای سکون بازار مسکن اما نرخ مسکن همچنان بالا می‌رود که به نظر می‌رسد عامل آن را باید در مسائل اقتصادی دیگر جست‌و‌جو کرد؛ اما جدیدترین آمار بانک مرکزی حاوی خبرهای خوبی برای مستاجران نیست، چه آنکه طبق اعلام بانک مرکزی، در بهمن امسال اجاره خانه در شهر تهران و در کل مناطق شهری معادل 6/30 و9/33 درصد نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال گذشته رشد کرده است.
 
رونق واحدهای زیر یک میلیارد تومان
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در بهمن، حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۱۶ تا ۱۸ میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم 5/7 درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه قیمتی ۱۴ تا ۱۶ میلیون و ۲۰ تا ۲۲ میلیون با 8/6 و7/6 درصد سهم در رتبه بعدی قرار دارد. از سوی دیگر در بهمن امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر اساس ارزش هر واحد نشان‌‌دهنده آن است که واحدهای مسکونی با ارزش ۶۰۰ تا ۸۵۰ میلیون تومان با اختصاص سهم 4/13 درصد بیشترین سهم از معاملات انجام‌شده را داشتند. همچنین، توزیع معاملات انجام‌شده مسکن بر اساس مناطق شهری در تهران حاکی از آن است که منطقه پنج با 5/13 درصد از کل معاملات، بیشترین سهم معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در بهمن امسال نشان‌‌دهنده رشدی معادل 6/30 و 9/33 درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته است.
 
تمدید زمان وام اجاره
همزمان با اخبار مربوط به افزایش کرایه مسکن بعد از افزایش نرخ خرید و فروش، اما وزارت راه و شهر‌‌سازی اعلام کرد که متقاضیان تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن تا پایان اسفند فرصت دارند از وام خود استفاده کنند. این وزارتخانه به این مهم هم اشاره کرده است که امکان تمدید این زمان وجود ندارد. پیش از این پایان بهمن آخرین مهلت اعلام شده بود که تمدید شده است. به دنبال مصوبه ستاد ملی کرونا برای پرداخت وام اجاره به مستاجران ۸۲۸ هزار نفر از متقاضیان واجد شرایط شناخته شدند که ۳۰۲ هزار نفر نسبت به دریافت وام اقدام و ۲۳۰ هزار نفر در بانک‌های عامل تشکیل پرونده دادند که تا ۱۲ بهمن ۱۹۱ هزار نفر وام اجاره را دریافت کرده‌اند. با توجه به طولانی‌شدن فرایند تشکیل پرونده بعضی متقاضیان در بانک‌ها پایان بهمن ۱۳۹۹ مهلت دریافت وام اعلام شد که تا انتهای سال جاری تمدید شده است.
بر اساس اعلام معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهر‌‌سازی، زمان پرداخت وام ودیعه مسکن چند بار تمدید شده است. از همین رو انتظار این است متقاضیانی که تشکیل پرونده داده‌اند، در این مدت زمان مراجعه و تسهیلات خود را دریافت کنند تا نیازی به تمدید مجدد نباشد؛ البته این مقام مسوول در وزارت راه و شهر‌‌سازی از احتمال تصمیم‌گیری دولت برای تصویب وام جدید اجاره در سال ۱۴۰۰ خبر داده و گفته است: اینکه ثبت‌نام جدیدی برای سال ۱۴۰۰ داشته باشیم منوط به تصمیم‌گیری دولت و منابع موجود است. پرونده وام ودیعه مسکن برای پایان اسفند بسته می‌شود و برای سال جدید تصمیمات در سال جدید اخذ خواهد شد. ایسنا در گزارشی که منتشر کرده، آورده است تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات یا همان وام کمک‌ودیعه اجاره به میزان ۵۰، ۳۰ و ۱۵ میلیون تومان، از اوایل مرداد در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسید. سود این تسهیلات ۱۳ درصد است و نحوه بازپرداخت آن بدین صورت که در روش اول، گیرندگان وام (مستأجران) می‌توانند تسهیلات را یک‌ساله دریافت کنند و صرفا سود آن را ماهانه بپردازند و در پایان سال، اصل آن را پرداخت کنند. در روش دوم، متقاضیان می‌توانند وام را سه‌ساله دریافت کنند و در مدت ۳۶ ماه اصل و فرع آن را به بانک بپردازند. مستاجران در تهران ماهانه ۵۴۰ هزار تومان، کلانشهرها ۳۲۰ هزار تومان و سایر شهرها ۱۶۰ هزار تومان پرداخت خواهند کرد.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...