۲۸۵۳

توربین‌های صنعتی ساخت ایران، برق تولید می‌کند

شرکتی دانش‌بنیان با اتکا به توان دانشی خود به تامین‌کننده‏ مطمئن و برتر محصولات و خدمات مربوط به توربین و سایر تجهیزات دوار بدل شد.

به نقل از روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا یکی از مجموعه‌های فناوری است که برای رفع نیازهای بومی کشور، با تولید و تحویل بیش از 300 واحد توربین گاز و بخار نیروگاهی به بازار ایران و منطقه خاورمیانه به یک بازیگر بین‌المللی در صنعت توربین بدل شد.

 توربین‌ و تجهیزات جانبی آن از جمله نیازهای صنعتی در کشور است. این نیاز با تلاشی دانش‌بنیان بومی‌سازی شد و در اختیار صنایع نیروگاهی و نفت و گاز قرار گرفت. پیش از این واردات تنها مسیر تامین این نیاز در کشور بود.

توربین های صنعتی انواع مختلفی دارند که از مهمترین آنها می توان به توربین‌های بخار، گاز، احتراقی و بادی اشاره کرد که هر کدام بسته به موقعیت و نوع کاربرد در موارد گوناگون استفاده می‌شوند. ﺗﻮرﺑﻴﻦ، دﺳﺘﮕﺎﻫﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ در آن اﻧﺮژی ﺟﻨﺒﺸﻲ ﻣﺘﺤﺮک ﺑﻌﺪ از ﺑﺮﺧﻮرد ﺑﺎ ﭘﺮه ﺑﻪ اﻧﺮژی  ﻣﻜﺎﻧﻴﻜﻲ ﺗﺒﺪﻳﻞ ﻣﻲ‎‌ﺷﻮد. این تجهیز کاربردی در ﺻﻨﺎﻳﻊ ﻧﻔﺖ و ﮔﺎز و ﭘﺘﺮوﺷﻴﻤﻲ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺤﺮک ژﻧﺮاﺗﻮر،ﻛﻤﭙﺮﺳﻮر و ﭘﻤﭗ و در ﻧﻴﺮوﮔﺎﻫ ‌‌ﻬﺎی ﺣﺮارﺗﻲ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺤﺮک ژﻧﺮاﺗﻮر اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻲﺷﻮد.

یکی از مهم‌ترین پروژ‌ه‎‌های این مجموعه دانش‌بنیان، بازطراحی و ارتقاء اساسی اجزای داغ توربین برای نخستین بار است که با هدف بهبود عملکرد توربین‌ها پیاده‌سازی و اجرا شده است. این پروژه راندمان بخش توربین را به صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد.

«بهبود مسیرهای خنک‌کاری و انتقال حرارت داخل پره‌ها»، «ارتقاء اجزای سیستم جریان هوای ثانویه توربین در طراحی پره‌ها» و غیره از جمله مزایای اجرای این پروژه است.

به گفته مجید بهمنی مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان محصولات این مجموعه در حوزه‌های تولید برق و صنعتی کاربرد دارد.

این فعال دانش‌بنیان ادامه می‌دهد: ما محصولات و خدمات خود را برای طیف وسیعی از مشتریان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهیم و بر ارتقاء عملکرد و کاهش هزینه در راه‏‌حل‏‌های دانش‌بنیانی تمرکز کرده‌ایم. در واقع ما امروز به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان محصولات و خدمات حوزه نیروگاه‌های حرارتی و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شناخته شده‌ایم.

بهمنی همچنین بیان می‌کند: در شرکت ما دانش فنی «طراحی و ساخت قطعات توربین»، «فناوری ساخت ماشین‌آلات پیشرفته تولید»، «سالن‌‏ها و تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی»، «تست و اندازه‌‏گیری، پایش مستمر محصولات تولیدی» و «تامین تجهیزات جانبی توربین» به صورت کامل وجود دارد.

 

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...