۲۸۶۵

رویترز از تلاش‌های ضد ایرانی اروپا علی‌رغم هشدار تهران و مسکو برای تصویب قطعنامه ضدایرانی آمریکا خبر داد

فشار برای پذیرش مذاکره تحمیلی

جلسه شورای حکام در وین تشکیل جلسه داده و آمریکا که سه سالی است از توافق هسته‌ای خارج شده است قصد دارد قطعنامه‌ای را با حمایت سه کشور اروپایی علیه ایران به تصویب برساند، موضوعی که واکنش ایران را در پی داشته و گفته است تصویب این قطعنامه پایانی است بر دیپلماسی.

شورای حکام آژانس روز گذشته با تمرکز بر موضوع ایران تشکیل جلسه داد؛ جلسه‌ای که گفته شده آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را علیه ایران به شورای‌حکام ارائه داده است. خبرگزاری رویترز در اولین روز از جلسه شورای حکام اعلام کرد که علی‌رغم هشدارهای ایران و روسیه، تروئیکای اروپایی به‌دنبال حمایت از تلاش ضد ایرانی آمریکا در نشست شورای‌حکام برای تصویب قطعنامه علیه ایران هستند.
طبق این گزارش، سه کشور اروپایی عضو برجام در نشست امروز شورای حکام پیش‌نویس یک قطعنامه را در میان اعضا پخش کرده‌اند، که در آن نگرانی شدید نسبت به آنچه کاهش شفافیت از سوی ایران خوانده شده، ابراز و همچنین از ایران خواسته شده اقدامات خود را به عقب برگرداند.  رویترز مدعی است در این پیش‌نویس که برای اعضای شورای حکام فرستاده شده و به دست این خبرگزاری رسیده، همچنین درباره «عدم پیشرفت» در دریافت توضیحات از سوی ایران در ارتباط با ادعای یافتن ذرات اورانیوم در سه سایت ابراز نگرانی شده است. 

بازرسی آژانس نباید به برگ چانه‌زنی دیپلماتیک تبدیل شود
«رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی، بعد از اولین جلسه شورای حکام در مقابل دوربین‌ها حاضر شد و درباره احتمال صدور قطعنامه‌ای از سوی شورای حکام علیه ایران نیز گفت: «به‌نظرم، صدور قطعنامه در حوزه اختیارات کشورهای عضو [شورای حکام] است... ولی اعضا تمایل دارند که مکالمه‌های سازنده‌ای داشته باشند و اقدامات آژانس را حفظ کنند. این برای من مهم است.» گروسی درباره تفاهم فنی موقت با ایران نیز گفت که ذیل این توافق، آژانس می‌تواند همچنان نظارت بر تولید اورانیوم غنی‌شده در ایران را حفظ کند؛ البته شاید تهدیدهایی درباره لغو کردن این توافق وجود داشته باشد اما فقط به اطلاعیه رسمی از سوی ایران اعتنا خواهد کرد. مدیر کل آژانس اتمی ادامه داد: «از ژانویه‌۲۰۱۶ [تاکنون]، آژانس ۱۷۰‌مرتبه از تأسیسات اتمی ایران بازدید کرد... اما به‌دلیل توقف [اجرای داوطلبانه] پروتکل الحاقی، اقدامات شفاف‌سازی مرتبط با توافق هسته‌ای دیگر وجود ندارد.»
ایران اخیرا از روز پنج اسفندماه اعلام کرد اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند. اقدام ایران در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران است که شریکان ایران در برجام را به لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای‌۲۶ و ۳۶ برجام ملزم می‌کند.

اتهام‌زنی هماهنگ شده!
برهمین اساس؛ محمدجواد ظریف، وزیرامورخارجه ایران در واکنش به تلاش  برای صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام اشاره کرد و توضیح داد: حرکت غلطی را اروپایی‌ها با حمایت از آمریکا  در شورای حکام شروع کرده است، فکر می‌کنیم این حرکت باعث بهم‌ریخته شدن شرایط خواهد شد. وزیر امور خارجه کشور تاکید کرد: بهم‌ریختگی شرایط کنونی را از طریق سفیر ایران در وین به همه اعضای شورای حکام توضیح داده‌ایم، امیدواریم عقل غلبه کند و اگر چنین نشود راهکارهایی داریم.

آغاز ناامیدکننده بایدن
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز درباره تلاش آمریکا برای تصویب قطعنامه در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بیان‌کرد: اینکه آمریکا در مسیر غلطی گام برداشتن خود را آغاز کرده روشن است و بسیار جای تأسف دارد که بایدن و دولتش آغاز بسیار ناامید‌کننده‌ای را در عمل به تعهدات‌شان داشتند. وی با بیان اینکه مسیر همکاری ما با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب پادمان روشن است، خاطرنشان کرد: این مسیر در چارچوب پادمان ادامه خواهد یافت. حسن نیت ایران برای تفاهم سه ماهه با آژانس را طرف‌های دیگر باید قدر بدانند و دریچه‌ای برای بازگشت تعهدات خودشان در نظر‌بگیرند. خطیب‌زاده گفت: اقدام در مقابل اقدام و عمل در مقابل عمل، مسیری است که ایران در پیش‌گرفته است و در پیش خواهد گرفت. او همچنین در یک پیام توییتری نوشت: با توجه به مواضع و اقدامات ایالات متحده و تروئیکای اروپایی، زمان برای نشست غیررسمی پیشنهادی مهیا نیست. وی افزود: به یاد داشته باشید: ترامپ به واسطه سیاست غلط «شکست حداکثری» بود که نتوانست دیداری داشته باشد. سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: با وجود تحریم‌ها، شرایط همچنان همانطور است. وی خاطرنشان کرد. اتهام‌زنی‌های هماهنگ شده، دیپلماسی نیست. این رویکرد در قبال ایران جواب نمی‌دهد.

تصویب قطعنامه، تهدیدکننده دیپلماسی است
سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور‌خارجه هم روز گذشته در چهارمین دور رایزنی‌های سیاسی ایران و اتریش، با انتقاد شدید از عدم اقدام مؤثر طرف‌های اروپایی در زمینه اجرای تعهدات‌شان در برجام، هرگونه تلاش برای تصویب قطعنامه در شورای حکام آژانس را غیرسازنده و تهدید‌کننده فضای ایجاد شده برای دیپلماسی خواند. سید‌عباس عراقچی لغو کامل تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه را شرط اساسی بازگشت کامل جمهوری ایران به اجرای تعهدات برجامی برشمرد.  معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان ضمن انتقاد شدید از عدم اقدام مؤثر طرف‌های اروپایی در زمینه اجرای تعهدات‌شان، هرگونه تلاش برای تصویب قطعنامه در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را غیرسازنده و تهدید‌کننده فضای ایجاد شده برای دیپلماسی، به‌ویژه بعد از توافق اخیر ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارزیابی کرد.  همچنین، «علی‌اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی نیز به شورای حکام هشدار داده بود در صورتی که در جلسه شورای حکام نسبت به اقدام ایران مبنی بر توقف پروتکل الحاقی قطعنامه‌ای را علیه کشورمان صادر کنند، ایران واکنش مناسبی را خواهد داشت و در این راستا نامه‌ای هم ارسال شده است.

فشار به ایران برای پذیرش مذاکره جدید
در پوسته آنچه اتفاق می افتد صحبت بر سر بازگشت آمریکا به برجام است. اما اینکه بازگشت به کدام برجام بوده و با چه کیفیتی خواهد بود محل سؤال است. طرف آمریکا و اروپایی که با آن همراه شده است، تلاش می‌کنند ایران را به میز مذاکره برگردانند اما دستور کار مذاکرات آن‌ها از دامنه موضوعات هسته‌ای فراتر بوده و سعی دارند سایر موضوعات غیرمرتبط را به آن گره بزنند. چنین دستور کاری مورد قبول تهران نیست. ایران معتقد است که کشورهای مقابل برای بازگشت به تعهدات خود، به جای حرف و بیانیه باید، عملا  تحریم‌ها را بردارند و زمینه بازگشت ایران به تعهداتش را مهیا کنند. حال تصویب احتمالی قطعنامه نیز با رویکرد فشار به تهران برای پذیرش این مذاکره تحمیلی است. مذاکره‌ای که با توجه به تحریم‌های همه‌جانبه آمریکا علیه کشورمان، نتیجه‌ای جز برد طرف مقابل نخواهد داشت.
همچنانکه محمد آصفری، نماینده مجلس، با اشاره به تلاش آمریکا و اروپا برای صدور قطعنامه ای علیه ایران در شورای حکام، گفت: با صدور بیانیه یا تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی مطمئنا در فرصتی که دولت ایران به طرف غربی داده تجدیدنظر خواهد شد، فرصت را کنار می گذاریم و باید اقدام دیگری را مجلس و دولت انجام دهند. نماینده مردم اراک، در گفت‌وگو با خانه ملت، بیان کرد: به بایدن و شورای حکام توصیه می کنیم در برابر مصوبه اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها عاقلانه برخورد کنند، اگر بخواهند دوباره بداخلاقی انجام دهند و با فشار با جمهوری اسلامی برخورد بدانند که پیمانه فشار ما پر شده است و ایران چیزی جز رفع تحریم ها را نمی پذیرد. وی تاکید کرد: غربی ها تصور نکنند که با فشار علیه ایران می توانند مصوبه اخیر مجلس در خصوص رفع تحریم ها را برگردانند. عضو هیات رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس تاکید کرد: غربی ها تصور می کنند با فشار به ایران و صدور قطعنامه در شورای حکام می توانند ایران را به میز مذاکره بیاورند اما این خواسته به نتیجه نمی رسد بنابراین انتظار داریم غربی ها عاقلانه برخورد کنند و دست از این اقدامات بی تدبیر بردارند. تنها تفاوتی است که دولت بایدن با دولت قبل آمریکا داشته، این بوده است که برخی اوقات اعلام کرده است که می‌خواهد به برجام برگردد، اما در نحوه بازگشت و در زمینه پیش شرط برای تهران، و همچنین درباره ادامه تحریم‌های فشار حداکثری علیه ایران، دولت دموکرات آمریکا با دولت قبلی جمهوری‌خواه تفاوتی را نداشته است. حال او در این مسیر برخلاف دوره ترامپ، همراهی اروپائیان را نیز با خود دارد. اروپایی‌ها در زمان ترامپ بدون اینکه به تعهدات خود عملا  پایبند باشند، صرفا  به بیانیه درمانی در قبال ایران پرداختند. اما مواضع تند و سخت آن‌ها در این روزها نشان می‌دهد که فشار بر ایران نه تنها مورد مخالفت اروپا نبود، بلکه امروز در زمین آمریکا بازی می‌کنند و در پی تکمیل پازل سیاست ضدایرانی، واشنگتن هستند.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...