۲۹۸۲

چگونه یک خرید عید اقتصادی موفق داشته باشیم؟

یک خرید اقتصادی موفق و با صرفه اقتصادی برای نوروز شامل تامین لوازم ضروری و مایحتاج فوری به علاوه خرید در آرامش بدون گذاشتن همه خریدهای حضوری مان برای شب عید است. این روزها خیلی از لوازم‌مان را می توانیم از طریق فضای مجازی هم تهیه کنیم.

هر سال نزدیک به نوروز که می شود گام هایمان برای رسیدن به سال نو هم تندتر می‌شود حال چه کرونا باشد و چه نباشد همه ما این روزها در تلاطم نو کردن ایاممان هستیم که یکی از رسوم این نو کردن هم تهیه مایحتاج نوروز از لباس و پوشاک تازه گرفته تا مواد غذایی و هفت سین و دیگر اقلامی که نیاز به استفاده آنها را داریم.

امسال هم که چون سال گذشته کرونا هنوز در اطراف ما یک تهدید محسوب می شود و رفت و آمدها مثل قبل کمتر است و مسافرت ها ممنوع شده است، می توانیم یک خرید اقتصادی بهتر از گذشته داشته باشیم که علی رغم گرانی ها ما را برای بهتر برگزار کردن ایام نوروز کمک کند.

چند گام و راهکار مناسب برای اینکه چنین خریدی برای همه لوازم مورد نیازمان داشته باشیم لازم است که رعایت کنیم که از آن جمله می توانیم به این گام ها اشاره کنیم:

 

1-برای خریدهایمان یک مدیریت و برنامه ریزی صحیح داشته باشیم

برای تمام مایحتاجی که برای برگزاری سال نو و تعطیلات آن و همینطور لباس و پوشاک مورد نیازمان داریم نخستین نکته این است که با یک برنامه ریزی هوشمندانه جلو برویم. حال که قرار نیست خیلی دید و بازدید داشته باشیم و به سفر برویم، می توانیم مدیریت منابع بهتری داشته و منابع مالی مان را در بخش های دیگری هزینه کنیم که به صرفه تر هم باشد.

بنابراین تهیه یک لیست دقیق از وسایلی که برای سال جدید و تعطیلات نیاز داریم که شامل وسایل فوری و لازم است که قطعا باید تهیه شوند یا وسایل لازم اما غیر فوری است که می توانیم آن ها را دیرتر هم تهیه کنیم و همینطور وسایلی که نه فوری و نه ضروری است و گاه پیش می آید در شب عید آنها را تهیه می کنیم اما خیلی هم نیازمان نیستند، می توانند به ما در مدیریت مالی مان کمک کند.

2-از همین حالا شروع کنید

خیلی ها هنوز هم اعتقاد دارند که خرید شب عید را باید به همان شب عید بیاندازند حال تصور کنید همه مردم بخواهند شب عید در این شرایط کرونایی به فروشگاه ها و لباس فروشی ها و پاساژ ها بروند ، سال گذشته این ایام به دلیل کرونا خیلی از مراکز فروش تعطیل شد و کسی نتوانست به خرید برود. امسال بهتر است اگر به لحاظ مالی دستمان باز شده، برای خریدهایمان اقدام کنیم تا به شب عید موکول نشود و استرس زیاد هم به اعضای خانواده وارد نشده و خدایی نکرده دچار کرونا هم در شلوغی ها نشویم بلکه با آرامش کافی به خرید بپردازیم.

 

3-لوازم ضروری را در اولویت خود قرار دهید

طبق فهرستی که برای خرید تهیه کرده اید ابتدا ضروری ترین ها را که شامل مایحتاح خورد و خوراک ایام نوروز و پس از آن می شود، تهیه کنید و در فروشگاه که می روید بدون هدف به خرید غیر ضروریات نپردازید تا بعد هم پشیمان شوید. طبق لیست جلو بروید و خرید کنید وبه چیزهایی که نیاز فوری نیست نپردازید و به دنبال عمده خریدن مواد خوراکی نباشد به این دلیل که دیگر گیرمان نمی آید یا شاید بعد لازم‌مان بشود. چرا که قطعا بعدا با خالی شدن منابع مالی مان فشار بیشتری به ما وارد می شود.

حال که امسال هم قرار نیست دید و بازدید نوروزی زیاد انجام شود بهتر این است که اگر لوازم پوشاکمان کافی است و در طول سال خرید کرده ایم به وسایل غیر ضرور نپردازیم و منابع مالی شان را یا پس انداز کرده یا اگر در جای دیگری مورد نیاز است هزینه کنید.

4-برخی خرید ها را در فضای مجازی انجام دهید

در سالی که گذشت خیلی از ما یاد گرفتیم که برای تامین لوازم مورد نیازمان حتی خریدهای خانه به سوپرمارکت های انلاین یا فروشگاه هایی که اینترنتی کار می کنند، اعتماد کنیم برای شب عید هم می توانیم به فضاهای معتبر و ایمن برای تامین برخی لوازممان مراجعه کنیم بدون اینکه خودمان در شلوغی و با احتمال شیوع کرونا به مراکز خرید برویم.

بنابراین بهتر است تا جایی که می‌شود بخشی از کارها رابا فضای مجازی پیش ببریم.

 

5-برای خرید نیاز به حضور فیزیکی بچه ها نیست

خیلی از خریدها را می توان بدون حضور بچه ها انجام داد بدون اینکه نیاز به خریدهای غیرضرور برای بچه های سنین پایین که هر سال همراه ما برای خریدهای خانه و مایحتاج خوراکی فروشگاهی همراه می شوند. بهتر است در این نوع خریدها بچه ها را همراه نبریم و حضورشان را به مکان های ضروری صرف ملزم کنیم.

 

6-شیرینی و شکلات خانگی درست کنید

با گرانتر شدن قیمت خیلی از خشکبار و لوازم خوراکی سنتی عید که همه هرساله تهیه می کردند سالهاست که خیلی ها دست‌شان از خرید آجیل و خشکبار عید و شیرینی کوتاه شده است، برای صرفه اقتصادی هم که شده و در ایامی که در خانه نوروز هستیم با تامین لوازم مناسب و گرفتن دستور از اینترنت می توانید به همراهی اعضای خانواده شیرینی و شکلات عید درست کنید و اتفاقا لذتش خیلی هم خرید حضوری بیشتر است و خیلی خوراکی ها که کلا جزو سنت ها ما هم نبوده و به مرور رسوخ کرده را به دلیل عدم صرفه اقتصادی حذف کنیم و قطعا اتفاقی هم نخواهد افتاد.

6-هفت سین دست ساز و سبزه درست کنید

خیلی از دخترخانم ها و خانم های خانه دستی در تهیه لوازم فانتزی و تهیه هفت سین نوروزدارند، در حالیکه هیچ نیازی به تهیه صرف صدها تومن وسایل هفت سین لاکچری و تشریفاتی نیست به راحتی با صرف هزینه های کوچکی می توانیم هفت سین های زیبا به همراه سبزه در منزل درست کنید که طرز تهیه همه آنها در فضای مجازی به کرات داده شده است.

 

7-پول پس انداز کنید و عجله برای خرید نداشته باشید

همانطور که می توان برای تهیه مایحتاج در شب عید همه عجله نکنیم و از قبل تر خریدهایمان را شروع کنیم همانطور هم می توانیم خرید خیلی چیزها را به استثنای خوراکی ها به بعد از عید یا حتی خرید از حراجی ها موکول کنیم تا درکنارش گاهی هم بتوانیم پولی برای سفر در دوره مجاز بعد از کرونا داشته باشیم یا حتی لوازم مورد نیاز درسی یا کاری مان را با آن تأمین کنیم ودر نهایت بخشی از بودجه مان را برای خود ایام تعطیلات گذاشته تا در شهری که هستیم بتوانیم تفریحاتی با رعایت پروتکل ها داشته باشیم.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...