۲۹۹۴

آغاز رسیدگی به ایرادات شورای نگهبان به بودجه 1400 از فردا در مجلس

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس صبح امروز (شنبه 23 اسفندماه سال جاری) طی نشست خبری، از بررسی رفع ایرادات شورای نگهبان نسبت به لایحه بودجه 1400 در هفته جاری خبر داد.

محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس صبح امروز (شنبه 23 اسفندماه سال جاری) طی نشست خبری، از بررسی رفع ایرادات شورای نگهبان نسبت به لایحه بودجه 1400 از فردا خبر داد.

وی گفت که کمیسیون تلفیق امروز گزارش خود را آماده و در سامانه ای که در معرض دید نمایندگان است قرار می دهد و بعد از آن در اولین فرصت در صحن علنی مجلس مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

فرهنگی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه طبق آئین نامه داخلی مجلس نخست گزارش کمیسیون تلفیق به رای گذاشته می شود بنابراین رسیدگی ها با سرعت قابل قبولی نهایی می شود و با تائید شورای نگهبان بودجه مصوب برای سال بعد ابلاغ می شود.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس در مورد برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه مصوبات مجلس سبب گرانی‌ها در بازار شده است، گفت: چنین چیزی واقعیت ندارد. ما هیچ چیزی را تصویب نکرده‌ایم که اثر نگران‌کننده‌ای را بر بازار گذاشته باشد؛ نمایندگان مجلس بودجه سال 1400 را تصویب کرده‌اند و اکنون در سال 1399 هستیم و قطعاً نباید هیچ اثری از بودجه 1400 در سال 99 گذاشته شود. 

*گرانی‌های اخیر را به دولت گوشزد کرده بودیم

وی تأکید کرد: از چند ماه قل از بودجه 1400 پیش‌بینی این اتفاقات می‌شد و ما به مسئولان ذیربط اعلام کرده بودیم که اگر از اکنون به فکر نهاده‌های کشاورزی و دامی نیفتند، چنین اتفاقاتی در بازار میوه و پروتئین خواهیم بود، بنابراین تعلل زیادی صورت گرفت و وضعیت موجود نیز به دلیل تعلل زیاد در رسیدگی به وضعیت نهاده‌های کشاورزی دامی است. 

فرهنگی در مورد افزایش تعرفه‌های اینترنت تصریح کرد: صراحتا در مصوبه مجلس آمده است که در سال 1400 نباید اینترنت گران شود، اما مطلع هستیم که وزارت ارتباطات از هم‌اکنون این افزایش را در تعرفه‌های اینترنتی صورت داده‌اند که این مسئله به نظارت‌ها و مدیریت‌های بخش‌های مختلف در دولت مربوط می‌شود. 

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس به برخی اظهارنظرات در بانک مرکزی مبنی بر اینکه تصمیمات مجلس در سیاست‌های ارزی اثر گذاشته است، گفت: ما هیچ تصمیمی نگرفته‌ایم که اثری بر سیاست ارزی کشور گذاشته باشد. در مورد ارز ترجیحی که برای تجهیزات پزشکی، نهادهای کشاورزی و دارو هیچ تغییری داده نشده است و این گونه اظهارنظرها است که این مسائل را به وجود می‌آورد و درست هم نیست. 

وی در مورد عدم تشکیل وزارت بازرگانی که چندی پیش حسن روحانی رئیس‌جمهور در جمع اعضای کابینه مطرح کرده بود پاسخ داد و گفت که ما می‌توانیم خلاف این قضیه را ادعا کنیم چرا که اختیارات قانونی را از وزارت جهاد کشاورزی گرفته و این اختیارات را به وزارت صمت داده و در این وزارتخانه نیز یک تشکیلات مجزا و موازی در ماه‌های اخیر ایجاد کرده است. 

فرهنگی با تأکید بر اینکه تفکیک بازرگانی از وزارت صمت ناهماهنگی‌هایی را در سال 84 و 85 به وجود آورد و بخش بازرگانی وزارت مستقلی بود که تأکید داشت که کاری به بازار به تولید کننده و تولید ندارم و خودمان تشخیص می‌دهیم که صادرات و واردات صورت بگیرد. 

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه اکنون شاهد همان ناهماهنگی در زمینه تنظیم بازار هستیم گفت: وزارت جهاد کشاورزی خود را مسئول تنظیم بازار نمی‌داند و البته اختیار نیز از این وزارتخانه گرفته شده و این اختیار به مجموعه‌ای داده شده که خودش را مسئول تنظیم بازار نمی‌داند. 

وی گفت: بحث‌های مدیریتی را نباید با فرافکنی بر دوش افراد دیگر انداخت.

فرهنگی در مورد سفرهای محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به استانهای مختلف کشور گفت: سفرهای آقای قالیباف به تقاضای مسئولان محلی و نمایندگان و استان‌ها شکل می‌گیرد و رأسا از طرف مجلس آغاز نمی‌شود. 

وی با تأکید بر اینکه این سفرها در گذشته هم معمول بوده و بسیار مفید است گفت: این سفرها باعث می‌شود که افکار اداره‌کنندگان قوا با واقعیت‌های مناطق مختلف کشور بیشتر آشنا شده و بازخوردهایی هم داشته که دلالی بودجه 1400 نیز این اتفاق افتاد. بنابراین این ایراد به سفرهای رؤسای قوا وارد نیست. 

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...