۳۰۳۱

سقوط یک ائتلاف

محاصره و بمباران هفت‌ساله ائتلاف سعودی علیه مردم مظلوم یمن، راه به جایی نبرد و هر روز که از این حملات می‌‌گذرد، عربستان بیشتر از گذشته در باتلاق این جنگ فرو می‌‌رود.

روح‌الله فرقانی خبرنگار سیاسی/ 

محاصره و بمباران هفت‌ساله ائتلاف سعودی علیه مردم مظلوم یمن، راه به جایی نبرد و هر روز که از این حملات می‌‌گذرد، عربستان بیشتر از گذشته در باتلاق این جنگ فرو می‌‌رود، به‌خصوص پس از آنکه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن توانستند با تکیه برتوان بومی و داخلی خود «سال پهپادی» موفقی را پشت سر بگذارند و با عملیات‌‌‌های مختلف موشکی و پهپادی، «توازن قدرت» را به نفع خود تغییر دهند. حملات موفقیت‌آمیزی که پهپادهای یمنی از آسمان فرودگاه أبها، فرودگاه ریاض، فرودگاه جازان، کاخ آل‌سعود، پایگاه نظامی العند، تأسیسات نفتی شرکت آرامکو و... عبور ‌کردند و حتی با موشک‌‌‌های نوع جدید تأسیسات حیاتی عربستان را مورد حمله خود قرار دادند؛ عملیات‌هایی که این روزها در شهر مأرب یمن هم ادامه یافته است و ائتلاف سعودی نفس‌های آخر را در این شهر استراتژیک سپری می‌کند.
ائتلاف سعودی برای فرار از شکست‌‌‌های متناوب که از سوی نیروهای یمنی مواجه می‌‌شود، دست به اقداماتی زده است که یکی از آنها عادی‌‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی بود؛ البته امارات و بحرین این عادی‌‌‌سازی را علنی ساختند تا مگر بتوانند در پیروزی انتخاباتی ریاست‌‌جمهوری «دونالد ترامپ» در آمریکا نقش تاثیرگذاری داشته باشند اما دلارهای سعودی موثر واقع نشد و با پیروزی «جو بایدن» سیاست‌‌‌های منطقه‌‌ای آل‌سعود با شکست روبه‌رو شد. سیاست ‌هایی که این روزها متحدان ریاض همچون امارات درتلاشند تا با حمایت انتخاباتی از «نتانیاهو» که هفته آتی در اراضی اشغالی برگزار می‌‌شود، تاثیرگذار باشند اما مخالفت جامعه صهیونیستی با سیاست‌‌‌های نتانیاهو و ناتوانی او در مدیریت اراضی اشغالی به‌خصوص در یک‌سال اخیر موجب برگزاری تظاهرات متعددی در مقابل منزل او شده است؛ تظاهراتی که نشان‌‌دهنده این است که مرگ سیاسی نتانیاهو هم فرا رسیده؛ مرگی سیاسی‌ای که با شکست‌های میدانی و سیاسی ائتلاف سعودی در منطقه می‌‌بیند، می‌‌توان به زودی آنها را ائتلاف سقوطی نامید چراکه با مقاومت و ایستادگی مقاومت یمن، راهی جز پذیرش شکست و اعلان پایان جنگ را ندارند.

  •  

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...