۳۱۳۳

بزرگترین داروخانه طبیعی ایران کجاست؟

استان یزد با آب و هوای خشک و کویری اش منطقه ای کوهستانی را در دل خود جای داده که لقب داروخانه طبیعی ایران را به خود گرفته است.

شاید هیچ کس گمان نکند در دل یزد با آب و هوای خشک و کویری اش، منطقه ای وجود داشته باشد که به دلیل وجود بیش از 600 نوع گیاه دارویی و صنعتی لقب داروخانه طبیعی ایران را به خود گرفته باشد.

روستایی در 30 کیلومتری جنوب غربی شهرستان تفت و معروف به روستای ده بالا که باغات گردو و بادام و همچنین مزارع گیاهان دارویی اش طبیعتی بی نظیر را رقم زده تا جایی که تصور حضور در یزد را برایتان غیرممکن می کند.

این روستا از دو بخش بافت قدیم و بافت جدید تشکیل شده، خانه‌های بافت قدیم از خشت و گل و خانه‌های بافت جدید در خیابان‌های مسطح و پهن و با مصالح سنگ، آهن، سیمان و سقف شیروانی به‌صورت ویلایی ساخته شده است.

اینجا همان جایی است که در تابستان ها به منطقه ای تفریحی و گردشگری برای اهالی یزد تبدیل می شود و گیاهانی همچون آویشن، اسفرزه، زیره سیاه، بذرالبنج یزدی، آلاله، بارهنگ، افسنطین، بادام شیرین، آنغوزه، بادام تلخ، اسپند، خرفه، شیرین بیان، پنیرک خبازی، تاج ریزی، خارشتر، مرزنجوش و ... در آن روییده اند.

این طبیعت بکر در یزد تنها در روستای ده بالا خلاصه نمی شود، بلکه شما می توانید جذابیت هایی را در این منطقه کویری ببینید که قطعاً برایتان حیرت انگیز خواهد بود.

مثلاً روستای مبارکه در دامنه شمالی ارتفاعات شیرکوه یا طزرجان در بخش مرکزی شهرستان تفت،‌ خویدک در 20کیلومتری یزد با قدمتی 3 هزار ساله یا روستای فراشاه در 8 کیلومتری شهرستان تفت.

یکی از جذاب ترین روستاها هم که به ماسوله یزد شهرت یافته روستای قطرم با قدمتی 5 هزار ساله است، طبیعتی بکر با تپه های ماسه ای که محصولات باغی آن مثل گردو، خرما و مرکباتش طرفداران زیادی دارد.

درمانی برای دردهای گوارشی

افرادی که از ناراحتی های گوارشی همچون سندرم روده تحریک پذیر (IBS) رنج می برند می توانند از گیاه افسنطین استفاده کنند. 

همچنین این گیاه برای درمان یرقان، رنگ پریدگی، واریس، استرس و افسردگی، دردهای عصبی، سرگیجه و... به شدت توصیه شده است.

سمّی برای دام ها، محرکی برای زنبورها

انواع گونه های آویشن برای تقویت دستگاه گوارش و یا گیاه کلپوره برای درمان سنگ کلیه و مشکلات مجاری ادراری در مناطق کوهپایه ای یزد به وفور یافت می شود، در حاشیه روستاهای مناطق کوهپایه‌ای یزد هم گیاهی به نام «سگ میر» رشد می کند که هرچند غیرخوراکی و برای دام ها سمی است اما زنبورها از شیرابه آن برای تولید عسل استفاده می‌کنند.

79 نوع گونه گیاه دارویی نادر در یک داروخانه ایرانی

دامداران و افراد بومی این منطقه بهره برداران اصلی این گیاهان دارویی هستند و از همین طریق هم کسب درآمد می کنند، چرا که گیاهانی همچون کتیرا، آنغوزه و زیره سیاه بیش از سایر گیاهان شناخته شده و جنبه اقتصادی بیشتری هم دارد.

یکی دیگر از داروخانه های طبیعی ایران هم در 70 کیلومتری بجنورد جا خوش کرده است، روستایی با بیش از 380 گیاه دارویی که حدود 79 نوع آن در دسته گونه های نادر قرار می گیرد.

روستای «درکِش» در فصل بهار به دلیل رشد گیاهانی همچون کاکوتی، گون و آویشن چشم انداز بی نظیری پیدا می کند.

خواص درمانی کاکوتی

کاکوتی به دلیل خواصی همچون پیشگیری و درمان آنفولانزا و سرماخوردگی، جلوگیری از خونریزی بینی، پیشگیری و درمان اسهال، درمان دردهای روماتیسمی، رفع مشکلات گوارشی، پاکسازی پوست صورت و بدن، درمان سیاتیک و برونشیت و... طرفداران زیادی دارد.

در این روستا که با غنی ترین ذخیره گاه جنگل های بلوط شرق ایران احاطه شده حیواناتی همچون قوچ، عقاب، خوک، خرس، گوزن قرمز، شاهین، کرکس و... زندگی می کنند و به همین جهت این منطقه علاوه بر پوشش گیاهی خاصی که دارد، منطقه ای زیبا برای پرنده نگری هم محسوب می شود.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...